Jak pěstovat floxy, aby krásně a bohatě kvetly? Dopřejte jim slunce a vhodnou zeminu

Bohatě kvetoucí plamenky, známější spíše jako floxy, jsou typické kytky našich babiček. Svým jemným půvabem a sladce omamnou vůní květů jim zpříjemňovaly teplé letní večery. Kdysi nesměly chybět na žádné venkovské ani městské zahrádce.

Floxy, řeč je o vysokých trvalkách, kvetou hlavně v červenci a srpnu, a tak se jim někde říká prázdninové krásky nebo letní hvězdy.

Plamenky (Phlox) jsou velmi bohatým a variabilním druhem, jsou mezi nimi atraktivní letničky a trvalky, půvabné skalničky a především vysoké latnaté floxy, které jsou ty pravé babičkovské. Vyznačující se silným růstem a bohatým kvetením, existuje několik stovek kultivarů a hybridů.

Nejoblíbenější flox: plamenka latnatá

Vysoká plamenka latnatá (Phlox paniculata) tvoří okolo jednoho metru vysoké trsy, které od července až září rozkvétají voňavými, široce kuželovitými květy v nejrůznějších odstínech bílé, růžové, červené, modré nebo fialové. Vyniknou v trvalkových záhonech, mezi keři i jako solitéry v předzahrádkách, hodí se k plotu či pergole, dokážou vytvářet pestré koberce květů mezi keři i jako solitéry. Jejich výhodou je především dlouhověkost a nenáročnost. Můžeme je kombinovat s dalšími trvalkami, jako jsou ostrožkaslunečnice, kopretina, denivka, echinacea apod.

Skalničkové floxy

Nízká plamenka šídlolistá (Phlox subulata) se využívá ve skalkách, suchých zídkách nebo na obruby záhonů. Tvoří stálezelené polštáře s jehlicovitými listy, které jsou od dubna do června zcela obsypány bílými, růžovými, červenými nebo modrými květy.

Floxy letničky

Plamenka Drummondova (Phlox drummondii) je nenáročná letnička pěstovaná ze semen. Hodí se skvěle pro pěstovávání v nádobách i v letničkových záhonech. Bohatě kvete pestrou škálou barev, tvarů a velikostí květů celé léto až do podzimu. Kompaktní vzpřímená rostlina je vysoká 20 až 60 cm. Krásná je skupina Cuspidata s netradičními, hvězdnicovitě dřípenými květy v mnoha barevných kombinacích.

Pravidla pěstování floxů

 1. Floxům nejvíce svědčí světlá slunná místa, prospívají dobře i v polostínu, kde část dne svítí slunce a část je stín.
 2. Vyhovuje jim běžná zahradní zemina bohatá na humus, dostatečně vlhká a propustná.
 3. Plamenky nesnášejí přelití, spíše snesou krátkodobé sucho než přemokření, na které reagují žloutnutím listů a zpomaleným růstem, dokonce mohou uhnít.
 4. Nepotřebují vydatné přihnojování, i když dobře vyzrálý zahradní kompost smíchaný s trochu rašeliny jim vždy udělá dobře, zvláště když nasazují na květy.
 5. Odstraňujeme-li důsledně odkvetlé květy, výrazně prodloužíme dobu kvetení.
 6. Trvalky velmi dobře přezimují. Přesto je raději na zimu přikryjeme chvojím nebo listím, především mladé rostliny po vysazení.
 7. Bohužel floxy trpí na padlí, které devastuje listy, ty žloutnou a plesnivějí. Často za to může buď trvale přemokřená půda, stín, nebo příliš vlhké a studené léto. V boji proti padlí můžeme použít dostupné fungicidy nebo zkusit s padlím bojovat přírodními prostředky.
 8. Floxy rostou rychle, trsy se záhy rozrůstají. Po čtyřech až osmi letech na jednom místě je dobré trs na jaře nebo na podzim vyjmout, rozdělit a opět vysadit.
 9. Kromě rozdělování trsů je možné floxy množit také stonkovými řízky na jaře a v létě. Stačí odříznout asi 12cm stonek bez květů, lístky odstranit až do výšky 6 cm a řízek dát do vody. Až pustí kořínky, zasadíme řízky na zkypřený záhon s výživnou půdou obohacenou kompostem na vzdálenost asi 40 cm. Mladé rostlinky vysazené na podzim je potřeba důkladně zavlažovat a nenechat záhon zaplevelit.
 10. Letničky pěstujeme ze semen. Vyséváme v březnu až dubnu do výsevních truhlíků, které umístíme do světlé místnosti při max. 20 °C. Rostlinky po vzejití přepichujeme. V polovině května můžeme floxy dát ven.
 11. Floxy letničky vyžadují slunce a lehčí, dobře provzdušněnou půdu, při pěstování v nádobách dostatečně prostorný květináč a dobrou drenáž. Pravidelně jednou za měsíc floxy přihnojujeme, nesnášejí trvalejší přemokření.

Zdroj: almanac.com. Encyklopedie záhonových rostlin (Hanneke Van Dijková)


Přečtěte si také