návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak pěstovat floxy, aby krásně a bohatě kvetly? Dopřejte jim slunce a vhodnou zeminu

Lenka Odstrčilová , Aktualizováno: 04.08.2021
Plamenky neboli floxy
Autor: istock.com Plamenky neboli floxy
Bohatě kvetoucí plamenky, známější spíše jako floxy, jsou typické kytky našich babiček, které jim svým jemným půvabem a sladce omamnou vůní květů zpříjemňovaly teplé letní večery. Kdysi prostě nesměly chybět na žádné venkovské ani městské zahrádce. Floxy, řeč je o vysokých trvalkách, kvetou hlavně v červenci a srpnu, a tak se jim někde říká prázdninové krásky nebo letní hvězdy. Nenáročné trvalky i atraktivní letničky se dnes zase vracejí na naše zahrady i balkony – a vybrat si můžeme od nízkých plazivých do skalky přes letničky do truhlíků až po vysoké k plotu. A jestli nevíte, jak se floxy pěstují, tak pro vás máme 10 základních pravidel.

reklama

Plamenky (Phlox) jsou velmi bohatým a variabilním druhem, jsou mezi nimi atraktivní letničky a trvalky, půvabné skalničky a především vysoké latnaté floxy, které jsou ty pravé babičkovské. Vyznačující se silným růstem a bohatým kvetením, existuje několik stovek kultivarů a hybridů.

Bohatě kvetoucí plamenky, známější spíše jako floxy, jsou typické kytky našich babiček
Autor: istock.com Bohatě kvetoucí plamenky, známější spíše jako floxy, jsou typické kytky našich babiček

Vysoká plamenka latnatá je ta pravá babičkovská

Vysoká plamenka latnatá (Phlox paniculata) tvoří okolo jednoho metru vysoké trsy, které v od července až září rozkvétají voňavými, široce kuželovitými květy v nejrůznějších odstínech bílé, růžové, červené, modré nebo fialové. Vyniknou v trvalkových záhonech, mezi keři i jako solitéry v předzahrádkách, hodí se k plotu či pergole, dokážou vytvářet pestré koberce květů mezi keři i jako solitéry. Jejich výhodou je především dlouhověkost a nenáročnost. Můžeme je kombinovat s dalšími trvalkami, jako jsou ostrožkaslunečnice, kopretina, denivka, echinacea apod.

Plamenka latnatá (Phlox paniculata) tvoří okolo jednoho metru vysoké trsy, které v od července až září rozkvétají voňavými, široce kuželovitými květy v nejrůznějších odstínech bílé, růžové, červené, modré nebo fialové
Autor: istock.com Plamenka latnatá (Phlox paniculata) tvoří okolo jednoho metru vysoké trsy, které v od července až září rozkvétají voňavými, široce kuželovitými květy v nejrůznějších odstínech bílé, růžové, červené, modré nebo fialové

Skalničkové floxy

Nízká plamenka šídlolistá (Phlox subulata) se využívá ve skalkách, suchých zídkách nebo na obruby záhonů. Tvoří stálezelené polštáře s jehlicovitými listy, které jsou od dubna do června zcela obsypány bílými, růžovými, červenými nebo modrými květy.

Nízká plamenka šídlolistá (Phlox subulata) se využívá ve skalkách, suchých zídkách nebo na obruby záhonů
Autor: istock.com Nízká plamenka šídlolistá (Phlox subulata) se využívá ve skalkách, suchých zídkách nebo na obruby záhonů

Floxy letničky

Plamenka Drummondova (Phlox drummondii) je nenáročná letnička pěstovaná ze semen. Hodí se skvěle pro pěstovávání v nádobách i v letničkových záhonech. Bohatě kvete pestrou škálou barev, tvarů a velikostí květů celé léto až do podzimu. Kompaktní, vzpřímená rostlina je vysoká 20 až 60 cm. Krásná je skupina Cuspidata s netradičními, hvězdnicovitě dřípenými květy v mnoha barevných kombinacích.

Letničkové floxy: krásný je kultivar Cuspidata s netradičními, hvězdnicovitě dřípenými květy v mnoha barevných kombinacích
Autor: istock.com Letničkové floxy: krásný je kultivar Cuspidata s netradičními, hvězdnicovitě dřípenými květy v mnoha barevných kombinacích

Flox letnička vyžaduje slunce nebo polostín a lehčí, dobře provzdušněnou půdu, dostatečně prostorný květináč a dobrou drenáž. Pravidelně jednou za měsíc floxy přihnojujeme, nesnášejí trvalejší přemokření.

Plamenky neboli floxy: plamenka Drummondova (Phlox drummondii) je nenáročná letnička
Autor: istock.com Plamenky neboli floxy: plamenka Drummondova (Phlox drummondii) je nenáročná letnička

10 základních pravidel pěstování floxů

 1. Floxům nejvíce svědčí světlá slunná místa, prospívají dobře i v polostínu, kde část dne svítí slunce a část je stín.
 2. Vyhovuje jim běžná zahradní zemina bohatá na humus, dostatečně vlhká a propustná.
 3. Plamenky nesnášejí přelití, spíše snesou krátkodobé sucho než přemokření, na které reagují žloutnutím listů a zpomaleným růstem, dokonce mohou uhnít. 
 4. Nepotřebují vydatné přihnojování, i když dobře vyzrálý zahradní kompost smíchaný s trochu rašeliny jim vždy udělá dobře, zvláště když nasazují na květy.
 5. Odstraňujeme-li důsledně odkvetlé květy, výrazně prodloužíme dobu kvetení. 
 6. Trvalky velmi dobře přezimují. Přesto je raději na zimu přikryjeme chvojím nebo listím, především mladé rostliny po vysazení.
 7. Bohužel floxy trpí na padlí, které devastuje listy, ty žloutnou a plesniví. Často za to může buď trvale přemokřená půda, stín nebo příliš vlhké a studené léto. V boji proti padlí můžeme použít dostupné fungicidy nebo zkusit s padlím bojovat přírodními prostředky.
 8. Floxy rostou rychle, trsy se záhy rozrůstají. Po čtyřech až osmi letech na jednom místě je dobré trs na jaře nebo na podzim vyjmout, rozdělit a opět vysadit.
 9. Kromě rozdělování trsů je možné floxy množit také stonkovými řízky na jaře a v létě. Stačí odříznout asi 12cm stonek bez květů, lístky odstranit až do výšky 6 cm a řízek dát do vody. Až pustí kořínky, zasadíme řízky na zkypřený záhon s výživnou půdou obohacenou kompostem na vzdálenost asi 40 cm. Mladé rostlinky vysazené na podzim je potřeba důkladně zavlažovat a nenechat záhon zaplevelit.
 10. Letničky pěstujeme ze semen. Vyséváme v březnu až dubnu do výsevních truhlíků, které umístíme do světlé místnosti při max. 20 °C. Rostlinky po vzejití přepichujeme. V polovině května můžeme floxy dát ven. 

Mohlo by vás taky zajímat:

Letničky pro suchá a slunná místa

8 nejkrásnějších letniček pro suchá a slunná místa: Květiny, které si libují v horkém létě

Hrachory jsou krásné popínavé letničky i trvalky. Ozdobí plot, rozzáří balkon, vyniknou ve váze

Hrachory jsou krásné popínavé letničky i trvalky. Ozdobí plot, rozzáří balkon, vyniknou ve váze

Phlox maculata Natascha

Tip Livingu: Flox. Nenáročná kytka, která kvete celé léto

Jak bojovat proti šíření padlí přírodními zbraněmi

Jak bojovat proti šíření padlí přírodními zbraněmi? Zkuste česnek, pelyněk nebo přesličku

reklama

Článek je zařazen v: Plamenka (Phlox) , floxy pěstování , floxy letničky , skalničkové floxy , Plamenka Drummondova (Phlox drummondii) , Plamenka latnatá (Phlox paniculata) , plamenka šídlolistá (Phlox subulata) , floxy trvalky

reklama

Přečtěte si také