Oblíbené kytky našich babiček: Floxy potřebují hodně slunce, aby krásně a bohatě kvetly
Bohatě kvetoucí plamenky, známější spíše jako floxy, jsou typické kytky našich babiček. Kdysi nesměly chybět na žádné venkovské ani městské zahrádce. Svým jemným půvabem a sladce omamnou vůní květů zpříjemňovaly teplé letní večery. Jak je pěstovat?
Floxy, řeč je o známé voňavé trvalce čili plamence latnaté (Phlox paniculata), kvetou hlavně v červenci a srpnu, a tak se jim někde říká prázdninové krásky nebo letní hvězdy.
Plamenky (Phlox) jsou velmi bohatým a variabilním druhem, jsou mezi nimi atraktivní letničky i půvabné skalničky, ale především latnaté floxy, nádherné trvalky, které jsou ty pravé babičkovské. Vyznačující se silným růstem a bohatým kvetením, existuje několik stovek kultivarů a hybridů.
NENECHTE SI UJÍT: Květiny, které milují slunce. 10 nejkrásnějších trvalek a letniček na zahradu i na balkon
Nejoblíbenější flox: plamenka latnatá
Vysoká plamenka latnatá (Phlox paniculata) tvoří okolo jednoho metru vysoké trsy (výška rostlin se pohybuje v rozmezí 80 až 180 cm), které od července až září rozkvétají voňavými, široce kuželovitými květy v nejrůznějších odstínech bílé, růžové, červené, modré nebo fialové. Jejich výhodou je především dlouhověkost a nenáročnost.
- Vysoké floxy vyniknou v trvalkových záhonech, mezi keři i jako solitéry v předzahrádkách, hodí se k plotu či pergole, dokážou vytvářet pestré koberce květů mezi keři i jako solitéry.
- Můžeme je kombinovat s dalšími trvalkami, jako jsou ostrožky (Delphinium), slunečnice (Helianthus), denivky (Hemerocallis), třapatkovky (Echinacea) apod. Romantické a voňavé je spojení s pivoňkami (Paeonia), navíc floxy výborně vyplní místa po odkvetlých pivoňkách.
Vysoká plamenka latnatá (Phlox paniculata) tvoří okolo jednoho metru vysoké trsy, které v od července až září rozkvétají voňavými, široce kuželovitými květy v nejrůznějších odstínech bílé, růžové, červené, modré nebo fialové. Zdroj: iStock
Skalničkové floxy
Nízká plamenka šídlolistá (Phlox subulata) se využívá ve skalkách, suchých zídkách nebo na obruby záhonů. Tvoří stálezelené polštáře s jehlicovitými listy, které jsou od dubna do června zcela obsypány bílými, růžovými, červenými nebo modrými květy.
Floxy jsou nenáročné letničky
Plamenka Drummondova (Phlox drummondii) je nenáročná letnička pěstovaná ze semen. Hodí se skvěle pro pěstovávání v nádobách i v letničkových záhonech. Bohatě kvete pestrou škálou barev, tvarů a velikostí květů celé léto až do podzimu. Kompaktní vzpřímená rostlina je vysoká 20 až 60 cm.
- Krásná je skupina Cuspidata s netradičními, hvězdnicovitě střapatými květy v mnoha barevných kombinacích.
Plamenka Drummondova (Phlox drummondii): Krásná je skupina Cuspidata s netradičními, hvězdnicovitě střapatými květy v mnoha barevných kombinacích. Zdroj: iStock
Co potřebují floxy
- Floxům nejvíce svědčí především světlá slunná místa, prospívají i v polostínu, kde část dne svítí slunce a část je stín.
- Vyhovuje jim běžná zahradní zemina bohatá na humus, dostatečně vlhká a propustná.
- Plamenky nesnášejí přelití, spíše snesou krátkodobé sucho než přemokření, na které reagují žloutnutím listů a zpomaleným růstem, dokonce mohou uhnít.
- Nepotřebují vydatné přihnojování, i když dobře vyzrálý zahradní kompost smíchaný s trochu rašeliny jim vždy udělá dobře, zvláště když nasazují na květy.
- Odstraňujeme-li důsledně odkvetlé květy, výrazně prodloužíme dobu kvetení.
- Trvalky velmi dobře přezimují. Přesto je raději na zimu přikryjeme chvojím nebo listím, především mladé rostliny po vysazení.
Pozor na padlí
Bohužel floxy dost často trpí na padlí, které devastuje listy, ty žloutnou a plesnivějí. Často za to může buď trvale přemokřená půda, stín, nebo příliš vlhké a studené léto. V boji proti padlí můžeme použít dostupné fungicidy nebo zkusit s padlím bojovat přírodními prostředky.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Balkonové květiny, které milují letní vedro a přežijí vysoké teploty! Znáte je?
Jak floxy množit
- Floxy rostou rychle, trsy se záhy rozrůstají. Po čtyřech až osmi letech na jednom místě je dobré trs na jaře nebo na podzim vyjmout, rozdělit a opět vysadit.
- Kromě rozdělování trsů je možné floxy množit také stonkovými řízky na jaře a v létě. Stačí odříznout asi 12cm stonek bez květů, lístky odstranit až do výšky 6 cm a řízek dát do vody. Až pustí kořínky, zasadíme řízky na zkypřený záhon s výživnou půdou obohacenou kompostem na vzdálenost asi 40 cm. Mladé rostlinky vysazené na podzim je potřeba důkladně zavlažovat a nenechat záhon zaplevelit.
Jak pěstovat floxy letničky
- Letničky pěstujeme ze semen. Vyséváme v březnu až dubnu do výsevních truhlíků, které umístíme do světlé místnosti při max. 20 °C. Rostlinky po vzejití přepichujeme. V polovině května můžeme floxy dát ven.
- Floxy letničky vyžadují slunce a lehčí, dobře provzdušněnou půdu, při pěstování v nádobách dostatečně prostorný květináč a dobrou drenáž. Pravidelně jednou za měsíc floxy přihnojujeme, nesnášejí trvalejší přemokření.
Zdroj: almanac.com. Encyklopedie záhonových rostlin (Hanneke Van Dijková)