Krásnoočko můžete pěstovat na zahradě a roste i na louce. Ve váze vydrží až osm dní
Mezi našimi původními květinami se poměrně nedávno začala objevovat i cizinka, která k nám přicestovala až z Ameriky. Nejprve rostla jen na zahradách, ale pak se jí podařilo uniknout až do volné přírody. Je skromná a nijak naše domácí rostliny neohrožuje. Nejčastěji ji však pěstujeme jako balkonovou květinu nebo jako trvalku na záhonech.
Krásnoočka patří mezi oblíbené trvalky, ale i letničky, které vykvétají od června až do října. Krásnoočka jsou velmi odolná, nenáročnáa výborně zvládají letní vedra a dlouhodobější sucha. Mnohem krásnější však bývají vletech, kdy je vláhy dostatek.
Krásnoočka patří koblíbeným květinám včel, čmeláků i motýlů, které lákají na své žluté až oranžové květy, často svýrazným vínovým očkem uprostřed.
Krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata)
Nenáročná trvalka, která se však velmi často pěstuje jako balkonová květina a úplně zbytečně končí každoročně vodpadu, protože málokdo tuší, že zvládá i přezimování. Přežije imrazy až do –20 °C, pokud je vysazena na záhoně. Pěstovaná jako balkonovka vkvětináči potřebuje na zimu uložit do bezmrazé místnosti a dopřát jen minimální zálivku.
Krásnoočko přeslenité dorůstá do výšky asi 30 cm, má jemné listy podobné kopru a opakovaně vykvétá od června do září výrazně žlutými květy. Tento druh krásnoočka si libuje na plném slunci a postačí mu jen mírná zálivka. Výborně zvládá horké dny.
Krásnoočko velkokvěté (Coreopsis grandiflora)
Další nenáročná trvalka zřady krásnooček, která dorůstá do výšky až 50 cm a má větší kopinaté listy. Velmi často se však pěstuje pouze jako letnička. Od června do srpna vytváří bohatě kvetoucí trsy se zářivě žlutými až oranžovými květy, které jsou hojně navštěvovány motýly a hodí se i křezu. Krásnoočko velkokvěté můžete pěstovat i na balkoně jako medonosnou balkonovku.
Krásnoočko velkokvěté je mrazuvzdorné až do –34 °C. Upřednostňuje propustnou, mírně vlhkou půdu bohatou na živiny, ale krátkodobé sucho mu neuškodí.
Právě krásnoočko velkokvěté bylo v60. letech minulého století zaznamenáno i vnaší volné přírodě, kam se dostalo ze zahrad, protože se snadno množí samovýsevem.
Krásnoočko různolisté (Coreopsis basalis)
Letnička pocházející zTexasu dorůstá do výšky 50–60 cm a má lichozpeřené listy. Vykvétá od července do srpna velkým množstvím květů, které se výborně hodí křezu. Ve váze vydrží až 8 dní.
Krásnoočko různolisté vyžaduje hlinitopísčitou půdu a plně osluněné umístění chráněné před větry. Semena se vysévají vbřeznu, doma nebo do skleníku, a vzrostlá sadba se vysazuje vpolovině května na záhony.
Krásnoočko dvoubarvé (Coreopsis tintoria)
Opět letnička pocházející zTexasu a Louisiany, která vykvétá neuvěřitelným množstvím květů a tvoří tisíce semen od července do srpna. Rostliny vytvářejí rozvětvený keřík, vysoký jen asi 25–30 cm.
Semena se vysévají doma, nejlépe vbřeznu, a rostliny se vysazují nejčastěji na balkon do truhlíků během května. Mají rády lehčí, hlinitopísčitou půdu a umístění na plném slunci.