návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Krásnoočko můžete pěstovat na zahradě a roste i na louce. Ve váze vydrží až osm dní

Simona Sedláčková , Vydáno: 03.06.2021
Mezi našimi původními květinami se poměrně nedávno začala objevovat i cizinka, která k nám přicestovala až z Ameriky. Nejprve rostla jen na zahradách, ale pak se jí podařilo uniknout až do volné přírody. Je skromná a nijak naše domácí rostliny neohrožuje. Nejčastěji ji však pěstujeme jako balkonovou květinu nebo jako trvalku na záhonech.

reklama

Krásnoočka patří mezi oblíbené trvalky, ale i letničky, které vykvétají od června až do října. Krásnoočka jsou velmi odolná, nenáročná a výborně zvládají letní vedra a dlouhodobější sucha. Mnohem krásnější však bývají v letech, kdy je vláhy dostatek.

Krásnoočka patří k oblíbeným květinám včel, čmeláků i motýlů, které lákají na své žluté až oranžové květy, často s výrazným vínovým očkem uprostřed.

Krásnoočka patří mezi oblíbené trvalky, ale i letničky
Autor: iStock Krásnoočka patří mezi oblíbené trvalky, ale i letničky

Krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata)

Nenáročná trvalka, která se však velmi často pěstuje jako balkonová květina a úplně zbytečně končí každoročně v odpadu, protože málokdo tuší, že zvládá i přezimování. Přežije i mrazy až do –20 °C, pokud je vysazena na záhoně. Pěstovaná jako balkonovka v květináči potřebuje na zimu uložit do bezmrazé místnosti a dopřát jen minimální zálivku.

Krásnoočko přeslenité dorůstá do výšky asi 30 cm, má jemné listy podobné kopru a opakovaně vykvétá od června do září výrazně žlutými květy. Tento druh krásnoočka si libuje na plném slunci a postačí mu jen mírná zálivka. Výborně zvládá horké dny.

Krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata)
Autor: iStock Krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata)

Krásnoočko velkokvěté (Coreopsis grandiflora)

Další nenáročná trvalka z řady krásnooček, která dorůstá do výšky až 50 cm a má větší kopinaté listy. Velmi často se však pěstuje pouze jako letnička. Od června do srpna vytváří bohatě kvetoucí trsy se zářivě žlutými až oranžovými květy, které jsou hojně navštěvovány motýly a hodí se i k řezu. Krásnoočko velkokvěté můžete pěstovat i na balkoně jako medonosnou balkonovku.

Krásnoočko velkokvěté (Coreopsis grandiflora)
Autor: iStock Krásnoočko velkokvěté (Coreopsis grandiflora)

Krásnoočko velkokvěté je mrazuvzdorné až do –34 °C. Upřednostňuje propustnou, mírně vlhkou půdu bohatou na živiny, ale krátkodobé sucho mu neuškodí.

Právě krásnoočko velkokvěté bylo v 60. letech minulého století zaznamenáno i v naší volné přírodě, kam se dostalo ze zahrad, protože se snadno množí samovýsevem.

Krásnoočko velkokvěté (Coreopsis grandiflora)
Autor: iStock Krásnoočko velkokvěté (Coreopsis grandiflora)

Krásnoočko různolisté (Coreopsis basalis)

Letnička pocházející z Texasu dorůstá do výšky 50–60 cm a má lichozpeřené listy. Vykvétá od července do srpna velkým množstvím květů, které se výborně hodí k řezu. Ve váze vydrží až 8 dní.

Krásnoočko různolisté vyžaduje hlinitopísčitou půdu a plně osluněné umístění chráněné před větry. Semena se vysévají v březnu, doma nebo do skleníku, a vzrostlá sadba se vysazuje v polovině května na záhony.

Krásnoočko různolisté (Coreopsis basalis)
Autor: iStock Krásnoočko různolisté (Coreopsis basalis)

Krásnoočko dvoubarvé (Coreopsis tintoria)

Opět letnička pocházející z Texasu a Louisiany, která vykvétá neuvěřitelným množstvím květů a tvoří tisíce semen od července do srpna. Rostliny vytvářejí rozvětvený keřík, vysoký jen asi 25–30 cm.

Semena se vysévají doma, nejlépe v březnu, a rostliny se vysazují nejčastěji na balkon do truhlíků během května. Mají rády lehčí, hlinitopísčitou půdu a umístění na plném slunci.

Krásnoočko dvoubarvé (Coreopsis tintoria)
Autor: iStock Krásnoočko dvoubarvé (Coreopsis tintoria)

Pěstujete na své zahradě tkvětiny, které vyhledávají včely, motýli i čmeláci?

reklama

Článek je zařazen v: krásnoočko , Krásnoočko dvoubarvé (Coreopsis tintoria) , Krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata) , Krásnoočko různolisté (Coreopsis basalis) , Krásnoočko velkokvěté (Coreopsis grandiflora) , letnička , trvalka , žlutý , květ , očko

reklama

Přečtěte si také