návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Nejkrásnější podzimní dekorace vytvoříte z mochyně: Věnec, kytice i světelný řetěz

Simona Sedláčková , Vydáno: 06.09.2020
Jen málokterá rostlina se dokáže s koncem léta tak rychle proměnit z nenápadné popelky na oslňující královnu podzimu. V období růstu a květu byste si jí ani nevšimli, ale s příchodem měsíce září se její zelené lampionky začnou vybarvovat do sytě oranžové barvy a stanou se nepřehlédnutelnými. Využijte je na krásné dekorace v přírodním stylu.

reklama

Mochyně židovská

Nenápadná trvalka, která se běžně pěstuje především na venkovských zahradách, ale roste i planě za ploty zahrad, kolem cest, na okrajích lesů i na rumištích. Mochyně se snadno množí semeny a stejně snadno i odnožuje. Nepotřebuje ani růst na záhonu, úplně jí postačí, když ji ponecháte v klidu v koutě zahrady. Hlavně na ni musíte myslet při letním sečení trávníku, protože je tak nenápadná, že ji můžete snadno přehlédnout.

S koncem léta však dochází k její obrovské proměně. Lampionky s plody se začínají vybarvovat a pak už ji nikdo skutečně nepřehlédne. Máme pro vás několik nápadů, jak její krásu využít.

Jednoduše mochyni vložte do vázy

Ani nemusíte čekat, až se lampionky dokonale vybarví. Ve váze působí krásně, i když jsou ještě napůl zelené a na stoncích zatím zůstávají i listy.

Mochyně židovská
Autor: Pinterest.com Mochyně židovská

Uvijte podzimní věnce

Lampionky mochyně můžete využít jako doplněk k dalšímu rostlinnému materiálu a vytvořit tak nádherně barevné a bohaté věnce. Výborně doplní nejen svěže zelené větvičky jehličnanů, ale i břečťanu nebo buxusu, kombinovat je můžete i s klasy travin nebo suchými větvemi listnatých stromů.

Stejně dobře si však oranžové lampionky vystačí na věncích samy. Můžete je lepit tavnou pistolí na slaměný základ věnce.

Mochyně židovská
Autor: Pinterest.com Mochyně židovská

Vytvořte obrázky z přírodnin

Nepříliš trvanlivou, ale krásnou dekoraci vytvoříte z větví, ze kterých obyčejným lněným provázkem svážete rámeček a ten pak ozdobíte nejrůznějšími přírodninami. Na lampionky mochyně samozřejmě nesmíte zapomenout. Dekorační materiál můžete na rámeček lepit tavnou pistolí nebo navazovat lýkem či přírodním provázkem, nejlépe lněným.

Mochyně židovská
Autor: Pinterest.com Mochyně židovská

Vyrobte si podzimní světelný řetěz

Lampionky mochyně jsou nečekaně odolné a trvanlivé, a dokonce i jejich barva dost dlouho odolává zubu času. Proto se hodí i na výrobu podzimních světýlek. Kupte si obyčejný světelný řetěz na vánoční stromek, který se v obchodech v tržnicích prodává většinou celoročně. Vyberte ten s bílými žárovičkami, aby barvy světel nepřehlušily nádhernou barvu mochyně.

Lampionek mochyně opatrně, nejlépe špičatými nůžkami na manikúru, kolem stopky rozstřihněte a odstraňte plod. Prázdný lampionek pak nasaďte na žárovičku a tavnou pistolí nalepte na řetěz.

Mochyně židovská
Autor: Pinterest.com Mochyně židovská

Vykouzlete krajkové lampionky

Možná už jste si všimli, že pokud zapomenete pár mochyní přes zimu na zahradě, zbude z nich časem jenom křehký, jakoby krajkový lampion. Tomuto procesu můžete sami pomoct.

Přes zimu dochází k fermentaci, kdy se měkké části lampionku rozloží a rozpadnou a zůstanou jen odolnější, tvrdé žilky. Poradíme vám, jak si takovou krajkovou dekoraci můžete vyrobit sami.

Mochyně židovská
Autor: Pinterest.com Mochyně židovská

Budete potřebovat hašené vápno, sodu, noviny, kartáček na zuby, igelitový sáček, dřevěné prkénko a hrnec.

V 1 l vody rozpustíte 100 g sody a 10 g hašeného vápna a směs uvedete do varu. Do roztoku vložíte lampionky mochyně (bez plodu) a necháte asi 10–15 minut vařit. Pak lampionky vyndáte z vody, propláchnete opatrně ve vodě a do druhého dne necháte v otevřeném igelitovém sáčku. Druhý den můžete opatrně začít poklepávat na lampionek měkkým kartáčkem na zuby. Po chvíli by mělo zůstat jen pevné žilkoví, výplň by se měla odstranit. Nakonec lampionek velmi opatrně opláchněte vodou a nechte uschnout na novinách, které dobře sají vlhkost.

reklama

Článek je zařazen v: Mochyně židovská třešeň , Physalis , dekorace , podzimní , věnec , světelný řetěz , preparace , lampionek , oranžový

reklama

Přečtěte si také