Z vřesu a vřesovce vytvoříte dekorativní svíčky i romantické věnečky

Vřes a vřesovec jsou dvě rozdílné rostliny, které se však jedna druhé tak podobají, že si s jejich rozlišením nemusíte lámat hlavu. Oba mají podobné nároky na umístění i půdu a teď, na podzim, se i protíná období jejich kvetení. Vytvořte si z nich jednoduché, ale možná o to efektnější dekorace, které vás budou těšit venku na zahradě, před domem i doma v pokoji.

S vřesem i vřesovcem, se pracuje velmi snadno. Jejich větvičky jsou obalené drobnými kvítky, které nezačnou opadávat ani dlouho po zaschnutí celé rostliny. Můžete je nechat venku po celou zimu a stále budou zdobit jako včerstvém stavu. Báječně se proto hodí na výrobu nejrůznějších dekorací.

Snadněji už to nejde

Vřes nebo vřesovec nastříhejte a vložte do malé vázičky. Můžete je vložit do vody a udržovat včerstvém stavu nebo je nechat zaschnout. Vydrží tak mnohem déle, jenom na ně nesmíte moc sahat, aby květy nezačaly opadávat.

Podzimní svícny

Jednoduché podzimní svícny vytvoříte snadno zvymytých skleniček od zavařeniny. Kolem obvodu nalepte oboustrannou lepicí pásku a jednotlivé větvičky na skleničku nalepte. Pokud je ještě navíc převážete stužkou nebo provázkem, vytvoříte nádhernou romantickou dekoraci.

Je tu ještě druhá možnost. Větvičky vřesu nebo vřesovce omotejte tenoučkým drátkem a vytvořte maličké věnečky, přesně kolem obvodu sklenice.

Romantické věnečky

Na fotografii je dobře vidět rozdíl mezi větvičkami vřesovce – vlevo a vřesu – vpravo. Jsou si hodně podobné, ale když leží vedle sebe, rozdíly jsou patrné na první pohled.

Krásné jsou však samozřejmě oba. Podobné věnečky si vytvoříte jenom spomocí tenkého drátku, kterým budete omotávat postupně přidávané větvičky.

Pokud dáváte raději přednost dekoracím zkombinovaných materiálů, přidejte kvřesu a vřesovci i hortenzii, pámelník nebo rozchodník.

Chcete romantiku ještě umocnit? Vytvarujte věnečkyjako srdce. Není to nic složitého, větvičky jsou spojované drátem a ten se tvaruje snadno.

Moderní dekorace

Tenký drátek můžete využít i pro netradiční tvarování. Větvičky vřesovce můžete omotat kolem koule zflorexu nebo polystyrenu nebo můžete podobně tvarovat i celé rostliny, vysazené vkvětináči. Po omotání drátkem jim ještě trochu přistřihněte fazonku nůžkami.

Podzimní zahrada nabízí tolik nádherně barevného materiálu na tvoření nejrůznějších dekorací:


Přečtěte si také