Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Vřes a vřesovec: Jak rozeznat rostliny s podobným jménem, květem i barvou

Vřes i vřesovec mají vlastně i podobné nároky na umístění a péči. Rozdíl je však v době jejich květu. Vřes vykvétá od konce léta do pozdního podzimu a vřesovec od podzimu, kdy nasadí poupata, až do do jara. Jejich vzájemnou kombinací tak můžete docílit rozkvetlého záhonu téměř po celý rok.
Vydáno: 18.10.2019
Vřes a vřesovec, jak je rozeznat?
Autor: istockphoto.com Vřes a vřesovec, jak je rozeznat?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Vřes (Calluna)

Menší stálezelený keřík, který dorůstá do výšky 20–50 cm. Má metličkovitě větvené výhony s jehlicovitými listy dlouhými 1–3 mm. Vykvétá od léta do podzimu zvonkovitými, drobnými kvítky v několika odstínech růžové a fialové barvy, ale také v barvě bílé.

Je typickou vřesovištní rostlinou v severních částech Evropy, Asie i Ameriky. Vyskytuje se i u nás na okrajích borovicových a dubových lesů.

Vřes (Calluna)
Autor: istockphoto.com Vřes (Calluna)

Vřesovec (Erica)

Stálezelený keřík, vysoký 30–40 cm, který má rovněž jehlicovité listy, dlouhé 2–15 mm. Pochází z Jižní Afriky, a pak z Afriky severní a také z Evropy. U nás se vyskytuje vřesovec pleťový. A vzácně, v Jizerských horách, i vřesovec čtyřřadý.

Vřesovec vykvétá květy bílými, žlutými, růžovými až červenými, ale dokonce i zelenými. Všechny květy vykvétají současně a rostliny jsou jimi doslova obaleny.

Vřesovec (Erica)
Autor: istockphoto.com Vřesovec (Erica)

Jak rozeznat květ vřesu a vřesovce

Na první pohled to tak úplně jednoduché není a mnoho lidí si obě rostliny plete. Ale stačí se podívat hodně zblízka. Květ vřesu je složen z pěti malých lístků a koruna je rozdělena do samostatných lístků. Květ vřesovce se skládá obvykle jenom ze čtyř lístků, lístky bývají srostlé v trubkovitý nebo džbánkovitý květ. Jsou však známy i kultivary vřesovců s jedním až pěti lístky. Záměna těchto podobných rostlin z jednoho rodu je tak velmi častá. Jistějším vodítkem je proto doba jejich květu, ale co dělat na podzim, kdy se obě rostliny v květu potkávají? Nic! Jednoduše se při nákupu rostlin zeptejte prodavačky nebo zahradníka.

Chaos v rozeznávání obou rostlin vzniká i lidovým pojmenováním vřesu. Vřes je latinsky Calluna a vřesovec Erica. Ovšem erika se lidově říká i vřesu. A pak se v tom vyznejte!

A ještě vám můžeme prozradit jednu, ne úplně vědeckou metodu rozeznávání. Když v obchodě vedle sebe uvidíte stát dva květináče, tak vřesovec bývá ten hezčí. Květy jsou většinou výraznější a bohatší a zakrývají celou rostlinu. U vřesu zase bývají více vidět zelené jehlicové lístky.

Vřes (Calluna)
Autor: istockphoto.com Vřes (Calluna)

Jak a kde pěstovat vřesy a vřesovce

Jedná se o poměrně nenáročné rostliny, musíme jim však zajistit dostatečně kyselou propustnou půdu. Vřesy milují směs rašeliny, písku a jílu. Vřesovce jsou v tomto směru méně náročné a dokážou se spokojit i s běžnou zahradní půdou s příměsí rašeliny. Obě rostliny preferují umístění na slunci. Snesou i polostín, kde ale budou méně kvést a patrně budou mít i méně sytou barvu květů. Vřes zvládá polostín lépe než vřesovec.

Vřesy i vřesovce špatně snášejí přesazování. Zasaďte je na vhodné místo a vyčkejte nejméně tři roky, než se dokonale usadí a začnou dobře růst. Teprve čtvrtý rok budou rostliny dobře zakořeněné. Oběma rostlinám také dopřejte mulč z drcené kůry a během zimního období je chraňte chvojím před mrazy.

Vřesovec (Erica)
Autor: istockphoto.com Vřesovec (Erica)

Pěstování na balkoně

Vřes i vřesovec se výborně hodí k pěstování v nádobách. Na dno truhlíku nasypte drenážní vrstvu z keramzitu, štěrku nebo z oblázků, abyste dopřáli oběma rostlinám dostatečnou propustnost vrchního substrátu. Na drenážní vrstvu přidejte rašelinový substrát. Vřes i vřesovec se v jednom truhlíku dobře snášejí i s jehličnany nebo s břečťanem.

Článek je zařazen v: Vřes (Calluna) , vřesovec (Erica) , vřesoviště , jak rozeznat , záměna
Speciály: Keře v zahradě
Reklama