Vřesy a vřesovce: Jak rozeznat rostliny s podobným jménem, květem i nároky na pěstování
Vřesy a vřesovce podobně vypadají a mají i skoro stejné nároky na umístění a péči. Rozdíl je však v době jejich květu. Vřes kvete od konce léta do pozdního podzimu a vřesovec od podzimu, kdy nasadí poupata, až do jara. Jejich vzájemnou kombinací tak můžete docílit rozkvetlého záhonu na zahradě nebo truhlíku na balkoně dlouhou dobu. Jak je rozeznat a jak pěstovat?
Jak vypadá vřes (Calluna)
Menší stálezelený keřík, který dorůstá do výšky 20–50 cm. Má metličkovitě větvené výhony s jehlicovitými listy dlouhými 1–3 mm. Vřes je typickou vřesovištní rostlinou v severních částech Evropy, Asie i Ameriky. Vyskytuje se i u nás na okrajích borovicových a dubových lesů
- Vřes kvete od léta do podzimu zvonkovitými, drobnými kvítky v několika odstínech růžové a fialové, ale také bílé barvy.
Jak vypadá vřesovec (Erica)
Stálezelený keřík, vysoký 30–40 cm, který má rovněž jehlicovité listy, dlouhé 2–15 mm. Pochází z Jižní Afriky, a pak z Afriky severní a také z Evropy. U nás se vyskytuje vřesovec pleťový a vzácně, v Jizerských horách, i vřesovec čtyřřadý.
- Vřesovec kvete bílými, žlutými, růžovými až červenými, ale dokonce i zelenými květy. Všechny květy vykvétají současně a rostliny jsou jimi doslova obaleny.
PŘEČTĚTE SI TAKY: Z vřesu a vřesovce vytvoříte dekorativní svíčky i romantické věnečky
Jaký je rozdíl mezi vřesem a vřesovcem
Na první pohled to tak úplně jednoduché není a mnoho lidí si obě rostliny plete. Ale stačí se podívat hodně zblízka. Květ vřesu je složen z pěti malých lístků a koruna je rozdělena do samostatných lístků. Květ vřesovce se skládá obvykle jenom ze čtyř lístků, lístky bývají srostlé v trubkovitý nebo džbánkovitý květ. Jsou však známy i kultivary vřesovců s jedním až pěti lístky. Záměna těchto podobných rostlin z jednoho rodu je tak velmi častá.
- Jistějším vodítkem je proto doba jejich květu, ale co dělat na podzim, kdy se obě rostliny v květu potkávají? Nic! Jednoduše se při nákupu rostlin zeptejte prodavačky nebo zahradníka.
- Chaos v rozeznávání obou rostlin vzniká i lidovým pojmenováním vřesu. Vřes je latinsky Calluna a vřesovec Erica. Ovšem erika se lidově říká i vřesu. A pak se vtom vyznejte!
- A ještě vám můžeme prozradit jednu, ne úplně vědeckou metodu rozeznávání: Když v obchodě vedle sebe uvidíte stát dva květináče, tak vřesovec bývá ten hezčí. Květy jsou většinou výraznější a bohatší a zakrývají celou rostlinu. U vřesu zase bývají více vidět zelené jehlicové lístky.
Vřesy i vřesovce špatně snášejí přesazování. Zasaďte je na vhodné místo a vyčkejte nejméně tři roky, než se dokonale usadí a začnou dobře růst. Zdroj: iStock
Vřesy i vřesovce špatně snášejí přesazování. Zasaďte je na vhodné místo a vyčkejte nejméně tři roky, než se dokonale usadí a začnou dobře růst. Zdroj: iStock
Jak pěstovat vřesy a vřesovce na zahradě
- Jedná se o poměrně nenáročné rostliny, musíme jim však zajistit dostatečně kyselou propustnou půdu. Vřesy milují směs rašeliny, písku a jílu. Vřesovce jsou v tomto směru méně náročné a dokážou se spokojit i s běžnou zahradní půdou s příměsí rašeliny.
- Obě rostliny preferují umístění na slunci. Snesou i polostín, kde ale budou méně kvést a patrně budou mít i méně sytou barvu květů. Vřes zvládá polostín lépe než vřesovec.
- Vřesy i vřesovce špatně snášejí přesazování. Zasaďte je na vhodné místo a vyčkejte nejméně tři roky, než se dokonale usadí a začnou dobře růst. Teprve čtvrtý rok budou rostliny dobře zakořeněné.
- Oběma rostlinám také dopřejte mulč z drcené kůry a během zimního období je chraňte chvojím před mrazy.
Vřesy a vřesovce v nádobách
Vřes i vřesovec se výborně hodí k pěstování v nádobách. Na dno truhlíku nasypte drenážní vrstvu z keramzitu, štěrku nebo z oblázků, abyste dopřáli oběma rostlinám dostatečnou propustnost vrchního substrátu. Na drenážní vrstvu přidejte rašelinový substrát. Vřes i vřesovec se vjednom truhlíku dobře snášejí i s jehličnany nebo s břečťanem.
Zdroje: autorský text Simona Sedláčková