reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Vřes a vřesovec: Jak rozeznat rostliny s podobným jménem, květem i barvou

Simona Sedláčková , Vydáno: 18.10.2019
Vřes a vřesovec, jak je rozeznat?
Autor: istockphoto.com Vřes a vřesovec, jak je rozeznat?
Vřes i vřesovec mají vlastně i podobné nároky na umístění a péči. Rozdíl je však v době jejich květu. Vřes vykvétá od konce léta do pozdního podzimu a vřesovec od podzimu, kdy nasadí poupata, až do do jara. Jejich vzájemnou kombinací tak můžete docílit rozkvetlého záhonu téměř po celý rok.

reklama

Vřes (Calluna)

Menší stálezelený keřík, který dorůstá do výšky 20–50 cm. Má metličkovitě větvené výhony s jehlicovitými listy dlouhými 1–3 mm. Vykvétá od léta do podzimu zvonkovitými, drobnými kvítky v několika odstínech růžové a fialové barvy, ale také v barvě bílé.

Je typickou vřesovištní rostlinou v severních částech Evropy, Asie i Ameriky. Vyskytuje se i u nás na okrajích borovicových a dubových lesů.

Vřes (Calluna)
Autor: istockphoto.com Vřes (Calluna)

Vřesovec (Erica)

Stálezelený keřík, vysoký 30–40 cm, který má rovněž jehlicovité listy, dlouhé 2–15 mm. Pochází z Jižní Afriky, a pak z Afriky severní a také z Evropy. U nás se vyskytuje vřesovec pleťový. A vzácně, v Jizerských horách, i vřesovec čtyřřadý.

Vřesovec vykvétá květy bílými, žlutými, růžovými až červenými, ale dokonce i zelenými. Všechny květy vykvétají současně a rostliny jsou jimi doslova obaleny.

Vřesovec (Erica)
Autor: istockphoto.com Vřesovec (Erica)

Jak rozeznat květ vřesu a vřesovce

Na první pohled to tak úplně jednoduché není a mnoho lidí si obě rostliny plete. Ale stačí se podívat hodně zblízka. Květ vřesu je složen z pěti malých lístků a koruna je rozdělena do samostatných lístků. Květ vřesovce se skládá obvykle jenom ze čtyř lístků, lístky bývají srostlé v trubkovitý nebo džbánkovitý květ. Jsou však známy i kultivary vřesovců s jedním až pěti lístky. Záměna těchto podobných rostlin z jednoho rodu je tak velmi častá. Jistějším vodítkem je proto doba jejich květu, ale co dělat na podzim, kdy se obě rostliny v květu potkávají? Nic! Jednoduše se při nákupu rostlin zeptejte prodavačky nebo zahradníka.

Chaos v rozeznávání obou rostlin vzniká i lidovým pojmenováním vřesu. Vřes je latinsky Calluna a vřesovec Erica. Ovšem erika se lidově říká i vřesu. A pak se v tom vyznejte!

A ještě vám můžeme prozradit jednu, ne úplně vědeckou metodu rozeznávání. Když v obchodě vedle sebe uvidíte stát dva květináče, tak vřesovec bývá ten hezčí. Květy jsou většinou výraznější a bohatší a zakrývají celou rostlinu. U vřesu zase bývají více vidět zelené jehlicové lístky.

Vřes (Calluna)
Autor: istockphoto.com Vřes (Calluna)

Jak a kde pěstovat vřesy a vřesovce

Jedná se o poměrně nenáročné rostliny, musíme jim však zajistit dostatečně kyselou propustnou půdu. Vřesy milují směs rašeliny, písku a jílu. Vřesovce jsou v tomto směru méně náročné a dokážou se spokojit i s běžnou zahradní půdou s příměsí rašeliny. Obě rostliny preferují umístění na slunci. Snesou i polostín, kde ale budou méně kvést a patrně budou mít i méně sytou barvu květů. Vřes zvládá polostín lépe než vřesovec.

Vřesy i vřesovce špatně snášejí přesazování. Zasaďte je na vhodné místo a vyčkejte nejméně tři roky, než se dokonale usadí a začnou dobře růst. Teprve čtvrtý rok budou rostliny dobře zakořeněné. Oběma rostlinám také dopřejte mulč z drcené kůry a během zimního období je chraňte chvojím před mrazy.

Vřesovec (Erica)
Autor: istockphoto.com Vřesovec (Erica)

Pěstování na balkoně

Vřes i vřesovec se výborně hodí k pěstování v nádobách. Na dno truhlíku nasypte drenážní vrstvu z keramzitu, štěrku nebo z oblázků, abyste dopřáli oběma rostlinám dostatečnou propustnost vrchního substrátu. Na drenážní vrstvu přidejte rašelinový substrát. Vřes i vřesovec se v jednom truhlíku dobře snášejí i s jehličnany nebo s břečťanem.

reklama

Článek je zařazen v: Vřes (Calluna) , vřesovec (Erica) , vřesoviště , jak rozeznat , záměna

reklama

Přečtěte si také