reklama

Dušičková výzdoba hrobu: Využijte odolný i krásný mech, vřes, rozchodníkovec i netřesk

Simona Sedláčková
29. října 2019
Květinářství poblíž hřbitovů budou kolem Dušiček, tedy svátku Všech svatých, plné nejrůznějších kytic, věnců i sesazovaných misek, za které si však, vzhledem k poptávce, i pěkně připlatíte. Pokud se letos pustíte do vlastnoruční výroby dušičkových věnců a dekorací, máme pro vás tipy, jaké rostliny využít, aby vaše práce nepřišla brzy nazmar. Vsaďte na mech, vřes, rozchodníkovec a sukulenty. Barevně k sobě krásně ladí, a i bez vody zůstanou dlouho čers
reklama

Připravujete každoročně naDušičky výzdobu na hroby svých blízkých a většinou využíváte klasické chvojí, tedy větve jehličnanů, šišky a sušené květiny? Zkuste to letos trochu jinak.

Základem je mech

Mech najdete všude ve vlhčích lesích, ale občas roste i na zídkách plotů či na střechách, kde ho neradi vidíme. Vezměte lopatku a opatrně odloupněte celý plát. Jde to snadno, mech má jen droboučké kořínky. Mech pak můžete využít na nejrůznější dekorace. Obalte jím slaměný základ na věnce, mech opatrně zafixujte tenkým vázacím drátkem a pak už jenom dozdobte, čím vás napadne.

Přidejte rozchodníkovec

Mechový věnec nazdobte třeba růžovým rozchodníkovcem, pokud vám ještě kvete na zahradě. Například rozchodníkovec nachový (Hylotelephium telephium), který vykvétá až na konci léta, si podrží květenství až dlouho do podzimu a dá se využít i vsuchém stavu.

Nenáročný netřesk

Pokud jste dodnes zdobili dušičkové věnce jen jehličnany a šiškami, budete asi překvapeni. Ale netřesky (Sempervivum) vydrží neuvěřitelně dlouho i bez půdy a na věncích zmechu či chvojí vypadají přímo úžasně.

Elegantní vřes

Vřes (Calluna) je oblíbený mezi dekoratéry už hodně dlouho a právem. Je krásný jak včerstvém stavu, tak zaschlý. Často ani hned nepoznáte, že už je suchý. Vřes, ale samozřejmě klidně i velmi podobný vřesovec (Erica), můžete využít jako hrnkovou rostlinu a jen ho lehce přizdobit nebo ho můžete nastříhat na jednotlivé větvičky a využít jako přízdobu na věnce zmechu i chvojí.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama