Stálezelené trvalky potěší vaše oči i během zimy. Pěstujte škornici, bergenii nebo dlužichu

Sezona rozkvetlých zahrad je u konce, ale to neznamená, že se až do jara musíte dívat jen na prázdné záhony se zbytky trvalek, které trpělivě pod zemí čekají na jarní období. Mezi trvalkami najdete i rostliny, které zůstávají zelené po celou zimu.

Stálezelené trvalky jsou otužilé a zimy se jen tak nezaleknou. Které budou vaší zahradě slušet nejvíce? A najdou se dokonce i půdokryvné trvalky, které budou krásné celou zimu.

Bergenie (Bergenia)

Oblíbená trvalka dorůstá do výšky 25–60 cm a od března do dubna vykvétá v bohatých latách nádherným, ostře růžovým květenstvím. Má ráda polostín a vlhčí půdu, ale přechodně dobře zvládá i sucho. Na pěstování je naprosto nenáročná.

Tařička (Aubrieta)

Nízká trvalka, vhodná k pěstování na skalce, na zídkách nebo k olemování záhonů. Dorůstá do výšky jen 15 cm a od dubna do května bohatě vykvétá fialovými kvítky. Má ráda umístění na plném slunci a nesnáší přemokření.

Dlužicha (Heuchera)

Stínomilná stálezelená trvalka, která výborně roste i pod stromy, na stanovišti s rozptýleným světlem. Dařit se jí bude i na slunci, ale pod podmínkou vyšší a pravidelné zálivky. Dorůstá do výšky 40 cm a od června do září vykvétá bílými nebo růžovými květy.

Škornice alpská (Epimedium alpinum)

Na škornici vydrží zelené listy po celou zimu, ale jakmile se přiblíží jaro, opadají. Rostlina se rozrůstá pomocí dlouhých oddenků a je vhodná k pěstování ve stínu pod stromy. Dobře snáší sucho. Hroznovitá, červeno-žlutá květenství vykvétají od dubna do května.

Barvínek (Vinca minor)

Nízká trvalka dokáže výborně nahradit trávník. Dorůstá do výšky jen 20 cm a od dubna až do konce léta vykvétá jemně fialovými květy. Dobře snáší pěstování v suché až mírně vlhké, ale dobře propustné půdě. Jedná se o rychle se rozrůstající rostlinu, která potřebuje občasné omezení v rozpínavosti, aby za pár let neobsadila celou zahradu.

Tlustonitník, pachysandra (Pachysandra terminalis)

Vynikající náhrada trávníku pod hustými stromy. Dorůstá do výšky až 20 cm a koncem dubna vykvétá nenápadnými, bílými květy. Listy vydrží na rostlině krásně zelené po celý rok, ale pouze ve stínu. Na slunci získávají na podzim žlutou barvu.

Zdroj: https://www.dumazahrada.cz/clanek/stalezelene-trvalky-pestovani-pece20220405.html; https://www.trvalkovezahradnictvi.cz/c/stalezelene-trvalky

Sdílejte článek

Přečtěte si také