reklama

Stálezelené trvalky potěší vaše oči i během zimy. Pěstujte škornici, bergenii nebo dlužichu

Simona Sedláčková
4. listopadu 2021
Sezona rozkvetlých zahrad je u konce, ale to neznamená, že se až do jara musíte dívat jen na prázdné záhony se zbytky trvalek, které trpělivě pod zemí čekají na jarní období. Mezi trvalkami najdete i rostliny, které zůstávají zelené po celou zimu.
reklama

Stálezelené trvalky jsou otužilé a zimy se jen tak nezaleknou. Které budou vaší zahradě slušet nejvíce?

Bergenie (Bergenia)

Oblíbená trvalka dorůstá do výšky 25-60 cm a od března do dubna vykvétá nádherným, ostře růžovým květenstvím, vbohatých latách. Má ráda polostín a vlhčí půdu, ale přechodně dobře zvládá i sucho. Na pěstování je naprosto nenáročná.

Tařička (Aubrieta)

Nízká trvalka, vhodná kpěstování na skalce, na zídkách nebo kolemování záhonů. Dorůstá do výšky jen 15 cm a od dubna do května bohatě vykvétá fialovými kvítky. Má ráda umístění na plném slunci a nesnáší přemokření.

Dlužicha (Heuchera)

Stínomilná, stálezelená trvalka, která výborně roste i pod stromy, na stanovišti srozptýleným světlem. Dařit se jí bude i na slunci, ale pod podmínkou vyšší a pravidelné zálivky. Dorůstá do výšky 40 cm a od června do září vykvétá bílými nebo růžovými květy.

Půdokryvné trvalky

Najdou se i půdokryvné trvalky, které budou krásné celou zimu...

Škornice alpská (Epimedium alpinum)

Na škornici vydrží zelené listy po celou zimu, ale jakmile se přiblíží jaro, opadají. Rostlina se rozrůstá pomocí dlouhých oddenků a je vhodná kpěstování ve stínupod stromy. Dobře snáší sucho. Hroznovitá, červeno žlutá květenství vykvétají od dubna do května.

Barvínek (Vinca minor)

Nízká trvalka dokáže výborně nahradit trávník. Dorůstá do výšky jen 20 cm a oddubna až do konce léta vykvétá jemně fialovými květy. Dobře snáší pěstování vsuché až mírně vlhké, ale dobře propustné půdě. Jedná se o rychle se rozrůstající rostlinu, která potřebuje občasné omezení vrozpínavosti, aby za pár let neobsadila celou zahradu.

Tlustonitník, pachysandra (Pachysandra terminalis)

Vynikající náhrada trávníku pod hustými stromy. Dorůstá do výšky až 20 cm a koncem dubna vykvétá nenápadnými, bílými květy. Listy vydrží na rostlině krásně zelené po celý rok, ale pouze ve stínu. Na slunci získávají na podzim žlutou barvu.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: květjarozahradastromzimatrvalkytrávníkzáhontrvalkastálezelenélataŠkornice alpská
reklama