návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Medonosné skalničky nakrmí vyhládlé včely i čmeláky. Pěstujte lomikámen, sasanku i tařici

Simona Sedláčková , Vydáno: 07.04.2021
Medonosné skalničky nakrmí vyhládlé včely
Autor: iStock Medonosné skalničky nakrmí vyhládlé včely
Jen málokteré květiny dokážou vykvést tak brzy a s takovým množstvím květů jako polštářovité skalničky. Jsou oblíbené nejen jako součást typických skalek, ale využívají se i jako obruba trvalkových záhonů. Často porůstají i zídky pod ploty, ale výborně se hodí i do velkých květináčů a koryt na terasy. Jejich květy na jaře hojně navštěvuje užitečný hmyz, který v nich hledá kvalitní potravu.

reklama

Skalky a skalničky mají v naší zemi velkou tradici a mezi zahrádkáři jsou stále velmi oblíbené. Nejčastěji zdobí předzahrádky, protože na poměrně malém prostoru dokážou zdobit od brzkého jara až do podzimu. Základem každé skalky jsou kameny a polštářové rostliny. Jen málokdo si uvědomuje, že stovky květů, které na takových polštářích vykvetou, jsou nejen krásné, ale také plné pylu a nektaru. Kdo však tuhle jejich vlastnost dokáže nejvíce ocenit, jsou především včely a čmeláci. Dobře se podívejte, kolik jich na každé skalce najdete!

Aubrieta a Phlox na suché zídce
Autor: iStock Aubrieta a Phlox na suché zídce

Včely i čmeláci si dobře pamatují, kde našli místo plné nektaru, a tak se později do vaší zahrady vrátí, aby se postarali i o opylení rozkvetlých ovocných stromů, keřů nebo třeba jahod.

Plamenka šídlovitá (Phlox subulata)

Bohatě kvetoucí skalnička je mezi zahrádkáři hodně oblíbená a často se využívá na obrubu záhonů. Snad žádná jiná kobercovka nedokáže vytvořit hustší porost a větší množství květů, které jsou dokonce i výrazně medonosné. Je absolutně odolná vůči mrazu v zimě i suchu a vedru v létě.

Má ráda umístění na plném slunci a sušší, hlinitopísčitou a dobře propustnou půdu, která je chudší na živiny. Jediným nešvarem plamenky šídlaté je vysychání od středu rostliny. Jednou za dva roky ji proto rozdělte na několik trsů a znovu vysaďte. A vždy po odkvětu plamenku šídlatou seřízněte, asi o jednu třetinu výšky.

Plamenka šídlovitá (Phlox subulata)
Autor: iStock Plamenka šídlovitá (Phlox subulata)

Tařička zahradní (Aubrieta hybrida)

Kobercová trvalka velmi nízkého vzrůstu, která se hodí k vysazení do skalek, na suché zídky, ale i do koryt a větších truhlíků. Dobře si udržuje kompaktní tvar. Vykvétá v dubnu různými odstíny fialové barvy s nažloutlým středem.

Dobře snáší umístění na plném slunci i v polostínu, výborně odolává letnímu vedru i suchu, ale je také absolutně mrazuvzdorná a dokonale nenáročná na péči. Jen po odkvětu vyžaduje sestřihnutí.

Tařička zahradní (Aubrieta hybrida)
Autor: iStock Tařička zahradní (Aubrieta hybrida)

Tařice skalní (Alyssum saxatile)

Od dubna do května kvetoucí skalnička dorůstá do výšky až 30 cm a poměrně bujně se rozrůstá. Má šedozelené listy, které během dubna plně zakryjí drobné květy vonící po medu. Snad i proto tařici hojně navštěvují včely. Hodí se pro pěstování na skalkách stejně jako v nádobách.

Tařice skalní má ráda umístění na plném slunci v půdě bohaté na humus. Velmi dobře snáší letní sucha a je také plně mrazuvzdorná.

Tařice skalní (Alyssum saxatile)
Autor: iStock Tařice skalní (Alyssum saxatile)

Sasanka rozeklaná (Anemone multifida)

Velmi brzy kvetoucí druh sasanky, která se pěstuje jednotlivě nebo v plošné výsadbě a pak vytváří krásné koberce medonosných květů v bílé, krémové i růžové barvě. Dorůstá do výšky 20–30 cm.

Daří se jí spíše na stinném místě skalky, v hlinitopísčité, dobře propustné půdě a je plně mrazuvzdorná do –35 °C.

Sasanka rozeklaná (Anemone multifida)
Autor: iStock Sasanka rozeklaná (Anemone multifida)

Lomikámen trsnatý (Saxifraga cespitosa)

Na každou skalku, ale i do truhlíků a koryt můžete vysadit lomikámen trsnatý vytvářející menší polštáře, které jsou na jaře plné bílých květů. Dorůstá do výšky jenom 20 cm, tvoří krátké stonky s chlupatými listy. Kvete od dubna do května.

Lomikámen trsnatý vyžaduje umístění v polostínu a vlhčí, mírně kyselou a dobře propustnou půdu. Je plně mrazuvzdorný, jen nemá rád dlouhotrvající sucho.

Lomikámen trsnatý (Saxifraga cespitosa)
Autor: iStock Lomikámen trsnatý (Saxifraga cespitosa)

Nezapomeňte včas vysít a vysadit i další medonosné květiny:

Medonosné rostliny

Vysaďte medonosné rostliny pro včely a čmeláky. Jejich květy potěší i vás

bylinky

Jak kvetou bylinky? Pažitka, petrželka i libeček mají krásné květy, které nakrmí včely a čmeláky

Kyprej vrbice (Lythrum salicaria)

Kyprej vrbice je medonosná trvalka, která roste u řek. Můžeme ji pěstovat i na zahradě

Medonosné dvouletky

Myslete na včely a čmeláky. Vysejte pro ně medonosné dvouletky

reklama

Článek je zařazen v: skalničky , medonosné , včely , čmeláci , Plamenka šídlovitá (Phlox subulata) , Tařička zahradní (Aubrieta hybrida) , Tařice skalní (Alyssum saxatile) , Sasanka rozeklaná (Anemone multifida) , Lomikámen trsnatý (Saxifraga cespitosa) , květ , pyl

reklama

Přečtěte si také