Zahrada

22. května 2014 06:14

Markéta Zídková

Barvínek je ideální letnička na rozpálenou terasu

Letnička - Barvínek růžový

Pokud se nechcete stát otroky zalévání, vysaďte si na balkon či slunnou zídku letničku barvínek – Catharanthus roseus.

Na úvod jedno důležité upřesnění. Asi spíše znáte barvínek jako půdopokryvnou trvalku. Tedy nízkou rostlinu s modrými až modrofialovými květy, která vám může nahradit v zahradě v místech, kde nechodíte, trávník. To je barvínek menší Vinca minor.

Pestrá paleta barev

My si dnes ale představíme barvínek růžový, Catharanthus roseus neboli vinca rosea. V obchodě ho dostanete také jako katarant růžový. Je to rostlina původem z Madagaskaru, a tak asi nepřekvapí, že snese přímé slunce, ba přímo úpal, a že ji tu a tam neuškodí, když ji nezalejete. Je tak ideální na slunnou terasu či balkon, ale oceníte ji i třeba na zídce, kam praží sluníčko, nebo v záhoně vzdáleném od zdroje vody, kam se vám ne vždy chce chodit zalévat. Je tak méně náročná než pelargonie, což je také rostlina, která dobře snáší slunce.

Barvínku naopak dělá dobře, když jej nezaléváte příliš, pak je velmi odolný, neobtěžují ho žádní škůdci ani houbovité choroby, jedině mšice. Je dobré ho 1x za týden až dva přihnojit. Odkvetlé květy můžeme odstraňovat, ale venku nemusíme, vítr je odnese. Barvínek kvete bíle, růžově až fialově a to od jara až do pozdního podzimu. Listy má zelené celoročně.

Kamera, střih: Jan Kundera Video: Zuzana Schneidewind Text: (mar)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky nemoc terasa Madagaskar trvalky trávník záhon balkon trvalka jednoletá rostlina pelargónie (muškáty) brčál barvínek menší

Přečtěte si také