Ořešák černý neboli americký: Z jeho skořápek vyrobíte krásné šperky
Ořešák černý neboli americký, si na první pohled snadno spletete s mnohem běžnějším ořešákem královským, který plodí oblíbené vlašské ořechy. Ořešák černý je spíše oblíbeným stromem šperkařů a uměleckých truhlářů.
Ořešák černý (Juglans nigra)
Ořešák černý, zvaný také ořešák americký, vyniká krásně zbarveným, výrazně hnědým dřevem a zajímavými plody, které ukrývají pod velmi tvrdou skořápkou chutná jádra, chuťově podobná ořechu vlašskému.
Vysazování tohoto stromu má v Evropě více než třistaletou tradici, ale původně ořešák černý pochází z východní části Severní Ameriky (anglicky Black Walnut). Tento opadavý listnatý strom s široce rozkladitou korunou dorůstá do výšky 30–50 m a patří do čeledi Juglandaceae. Kůra je v mládí šedohnědá a poměrně hladká, později se vytváří podélně rozpukaná borka, která se zbarvuje téměř do černa. Má úzce podlouhlé, lichozpeřené, asi 30–60 cm dlouhé listy. Jednotlivé lístky, dlouhé asi 6–12 cm, jsou jemně pilovité, na líci lysé a na rubu chlupaté. Květy jsou velmi podobné našemu ořešáku vlašskému.
Nedobytné skořápky
Plody jsou ořechy v zelené slupce. Dužnatá slupka je aromatická a při jejím kontaktu s pokožkou dochází ke vzniku žlutých či hnědých skvrn, způsobených chemikálií zvanou juglon, která je typická pro většinu ořešáků. Tmavě hnědě zbarvené skořápky, nepravidelně a hluboce brázděné, v sobě ukrývají chutné, ale malé jádro. Právě pro velmi pevnou, ale o to zajímavější skořápku, se ořechy využívají spíše ve šperkařství, než že by se pěstovaly pro potravinářské účely. Skořápka se rozřezává pilou a vznikají tak jedinečné tvary a struktury, které se velmi hodí na výrobu ozdob, talismanů a šperků.
Někteří výtvarníci přírodní skořápky ořechů doplňují i dalšími materiály. U těchto prstenů jsou přirozené vnitřní otvory oříšku vyplněné ledovým smaltem přesně v tom tvaru, jak je stvořila příroda.
Dřevo pro umělecké truhláře
Ořešák černý vyniká nádherným, jemným a velmi ceněným dřevem. Oproti ořešáku vlašskému je dřevo lehčí a intenzivněji hnědě zbarvené.
Dřevo se využívá na luxusní výrobky, jako je tento ručně vyráběný, plochý dřevěný motýlek z kombinace ořechového dřeva a tmavě modré látky. Povrch motýlku je lakován a broušen, což znamená, že je krásný na pohled a hebký na dotek.
Můžete se setkat i s ručně zpracovaným nádobím, jako je tento set dřevěných misek, vyrobený z jednoho kusu dřeva. Je určený k dennímu užití, na teplé i studené potraviny, nebo na dekoraci interiéru.
Jak pečovat o ořešák černý
Korunu tohoto mohutného stromu můžete upravovat řezem. Nikdy však ne v zimě či na jaře, neboť by strom ztratil velké množství mízy. Doporučuje se naopak řez letní.
Víte, že…
… ohromný exemplář zasazený po roce 1820 najdete na nádvoří zámku Opočno?
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/O%C5%99e%C5%A1%C3%A1k_%C4%8Dern%C3%BD; https://bylik.cz/zbozi/2320-oresak-cerny-oplodi.html