reklama

Ořešák černý neboli americký: Z jeho skořápek vyrobíte krásné šperky

Simona Sedláčková
14. října 2019
Ořešák černý neboli americký, si na první pohled snadno spletete s mnohem běžnějším ořešákem královským, který plodí oblíbené vlašské ořechy. Ořešák černý je spíše oblíbeným stromem šperkařů a uměleckých truhlářů.
reklama

Ořešák černý (Juglans nigra)

Ořešák černý, zvaný také ořešák americký, vyniká krásně zbarveným, výrazně hnědým dřevem a zajímavými plody, které ukrývají pod velmi tvrdou skořápkou chutná jádra, chuťově podobná ořechu vlašskému.

Vysazování tohoto stromu má vEvropě více než třistaletou tradici, ale původně ořešák černý pochází zvýchodní části Severní Ameriky (anglicky Black Walnut). Tento opadavý listnatý strom sširoce rozkladitou korunou dorůstá do výšky 30–50 m a patří do čeledi Juglandaceae. Kůra je v mládí šedohnědá a poměrně hladká, později se vytváří podélně rozpukaná borka, která se zbarvuje téměř do černa. Má úzce podlouhlé, lichozpeřené, asi 30–60 cm dlouhé listy. Jednotlivé lístky, dlouhé asi 6–12 cm, jsou jemně pilovité, na líci lysé a na rubu chlupaté. Květy jsou velmi podobné našemu ořešáku vlašskému.

Nedobytné skořápky

Plody jsou ořechy vzelené slupce. Dužnatá slupka je aromatická a při jejím kontaktu s pokožkou dochází ke vzniku žlutých či hnědých skvrn, způsobených chemikálií zvanou juglon, která je typická pro většinu ořešáků. Tmavě hnědě zbarvené skořápky, nepravidelně a hluboce brázděné, vsobě ukrývají chutné, ale malé jádro. Právě pro velmi pevnou, ale o to zajímavější skořápku, se ořechy využívají spíše ve šperkařství, než že by se pěstovaly pro potravinářské účely. Skořápka se rozřezává pilou a vznikají tak jedinečné tvary a struktury, které se velmi hodí na výrobu ozdob, talismanů a šperků.

Někteří výtvarníci přírodní skořápky ořechů doplňují i dalšími materiály. U těchto prstenů jsou přirozené vnitřní otvoryoříšku vyplněnéledovým smaltem přesně v tom tvaru, jak je stvořila příroda.

Dřevo pro umělecké truhláře

Ořešák černý vyniká nádherným, jemným a velmi ceněným dřevem. Oproti ořešáku vlašskému je dřevo lehčí a intenzivněji hnědě zbarvené.

Dřevo se využívá na luxusní výrobky, jako je tento ručně vyráběný, plochýdřevěný motýlek z kombinace ořechovéhodřeva a tmavě modrélátky.Povrch motýlku je lakován a broušen, což znamená, že je krásný na pohled a hebký na dotek.

Můžete se setkat i sručně zpracovaným nádobím, jako je tento set dřevěných misek vyrobený z jednoho kusu dřeva. Je určený k dennímu užití, na teplé i studenépotraviny, nebo na dekoraci interiéru.

Jak pečovat o ořešák černý

Korunu tohoto mohutného stromu můžete upravovat řezem. Nikdy však ne vzimě či na jaře, neboť by strom ztratil velké množství mízy. Doporučuje se naopak řez letní.

Víte, že…

… ohromný exemplář zasazený po roce 1820 najdete na nádvoří zámku Opočno?

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama