Zahrada

6. června 2019 08:00

redakce Prima Zoom

Pavlovnie a katalpa: Exotické stromy, které potkáte i v našich moderních zahradách

Máte pocit, že při procházce parkem bezpečně poznáte všechny okrasné dřeviny? Ty běžné určitě ano, ale znáte i tyhle exotické krasavce s nápadnými květy? Dříve se v našich krajích pěstovaly jenom v dendrologických zahradách, ale v současné době je můžete vidět i v městských moderních zahradách, v parku, nebo dokonce uprostřed panelákového sídliště.

Pavlovnie (Paulownia)

Překrásné stromy, pocházející většinou zČíny nebo Vietnamu, snápadnými listy a především květy. Ve své domovině rostou vnížinných i horských lesích do 3000 m n. m. Rod zahrnuje asi 7 druhů, znichž většina není u nás mrazuvzdorná. Přesto se najdou druhy, které vČR potkat můžete. Nejčastěji se pěstuje pavlovnie plstnatá, pavlovnie Fortunova nebo různí kříženci, kteří se vyznačují větší odolností.

Pavlovnie je teplomilná, rychlerostoucí, medonosná dřevina, která ke zdárnému růstu vyžaduje výživnou a vlhkou hlinitou půdu. Mladé stromky je třeba na zimu přikrýt, plné mrazuvzdornosti dosáhnou až ve vyšším věku, kdy se zpomalí růst a roční přírůstky nejsou tolik dužnaté. Doporučuje se mladé rostliny pěstovat nejprve jako přenosné rostliny a na zimu je přenášet do bezmrazé místnosti. Teprve až pavlovnia zesílí, může se zasadit na konečné stanoviště do zahrady. Pro výsadbu pavlovnie vybírejte místa chráněná před větrem. Mladé rostliny také vyžadují velké množství vody, vopačném případě svěšují listy.

Za ideálních podmínek pavlovnie vykvétá asi ve 3. až 4. roce života. Poupata se objevují na konci léta, přečkávají zimu a teprve na jaře, vkvětnu až červnu před olistěním vykvétají. Květy jsou trubkovité, fialové až namodralé, vydávají příjemnou vůni, a především velmi lákají včely.

Je zajímavé, že dřevo pavlovnie nemá suky a obsahuje jen málo pryskyřice a vody. Další zajímavostí je, že mladé stromky tvoří obrovské listy, někdy až 70 cm široké. Dospělé stromy již mají listy menší, ale stále velmi dekorativní.

Katalpa (Catalpa)

Stromy s výraznými listy a květy jsou příbuzné se známým trubačem kořenujícím, oblíbenou popínavou liánou soranžovými květy. Katalpa pochází z teplých oblastí Severní a Střední Ameriky a zvýchodní Asie.

Katalpa je strom opadavý, ale velké, srdčité listy bývají na stromech dlouho do zimy, většinou až do konce listopadu. Nápadné jsou i velké, bílé nebo narůžovělé, někdy až purpurové květy. Katalpa poprvé vykvétá v6. až 15. roce, většinou včervnu až červenci. Plodem jsou opět velmi nápadné lusky, dlouhé 20–50 cm.

Katalpa má ráda lehčí, hlinitopísčitou půdu a teplé a světlé umístění sdostatkem slunce. Ve stínu roste špatně. Mladé stromky občas namrzají, proto je lepší je chránit. Dospělé katalpy jsou plně mrazuvzdorné a dobře snášejí letní vedra a suchá období.


Přečtěte si také