návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Pavlovnie a katalpa: Exotické stromy, které potkáte i v našich moderních zahradách

Simona Sedláčková , Vydáno: 06.06.2019
Nejkrásnější stromy
Autor: istockphoto.com Nejkrásnější stromy
Máte pocit, že při procházce parkem bezpečně poznáte všechny okrasné dřeviny? Ty běžné určitě ano, ale znáte i tyhle exotické krasavce s nápadnými květy? Dříve se v našich krajích pěstovaly jenom v dendrologických zahradách, ale v současné době je můžete vidět i v městských moderních zahradách, v parku, nebo dokonce uprostřed panelákového sídliště.

reklama

Pavlovnie (Paulownia)

Překrásné stromy, pocházející většinou z Číny nebo Vietnamu, s nápadnými listy a především květy. Ve své domovině rostou v nížinných i horských lesích do 3000 m n. m. Rod zahrnuje asi 7 druhů, z nichž většina není u nás mrazuvzdorná. Přesto se najdou druhy, které v ČR potkat můžete. Nejčastěji se pěstuje pavlovnie plstnatá, pavlovnie Fortunova nebo různí kříženci, kteří se vyznačují větší odolností.

Pavlovnie (Paulownia)
Autor: istockphoto.com Pavlovnie (Paulownia)

Pavlovnie je teplomilná, rychlerostoucí, medonosná dřevina, která ke zdárnému růstu vyžaduje výživnou a vlhkou hlinitou půdu. Mladé stromky je třeba na zimu přikrýt, plné mrazuvzdornosti dosáhnou až ve vyšším věku, kdy se zpomalí růst a roční přírůstky nejsou tolik dužnaté. Doporučuje se mladé rostliny pěstovat nejprve jako přenosné rostliny a na zimu je přenášet do bezmrazé místnosti. Teprve až pavlovnia zesílí, může se zasadit na konečné stanoviště do zahrady. Pro výsadbu pavlovnie vybírejte místa chráněná před větrem. Mladé rostliny také vyžadují velké množství vody, v opačném případě svěšují listy.

Pavlovnie (Paulownia)
Autor: istockphoto.com Pavlovnie (Paulownia)

Za ideálních podmínek pavlovnie vykvétá asi ve 3. až 4. roce života. Poupata se objevují na konci léta, přečkávají zimu a teprve na jaře, v květnu až červnu před olistěním vykvétají. Květy jsou trubkovité, fialové až namodralé, vydávají příjemnou vůni, a především velmi lákají včely.

Pavlovnie (Paulownia)
Autor: istockphoto.com Pavlovnie (Paulownia)

Je zajímavé, že dřevo pavlovnie nemá suky a obsahuje jen málo pryskyřice a vody. Další zajímavostí je, že mladé stromky tvoří obrovské listy, někdy až 70 cm široké. Dospělé stromy již mají listy menší, ale stále velmi dekorativní.

Katalpa (Catalpa)

Stromy s výraznými listy a květy jsou příbuzné se známým trubačem kořenujícím, oblíbenou popínavou liánou s oranžovými květy. Katalpa pochází z teplých oblastí Severní a Střední Ameriky a z východní Asie.

Katalpa (Catalpa)
Autor: istockphoto.com Katalpa (Catalpa)

Katalpa je strom opadavý, ale velké, srdčité listy bývají na stromech dlouho do zimy, většinou až do konce listopadu. Nápadné jsou i velké, bílé nebo narůžovělé, někdy až purpurové květy. Katalpa poprvé vykvétá v 6. až 15. roce, většinou v červnu až červenci. Plodem jsou opět velmi nápadné lusky, dlouhé 20–50 cm.

Katalpa (Catalpa)
Autor: istockphoto.com Katalpa (Catalpa)

Katalpa má ráda lehčí, hlinitopísčitou půdu a teplé a světlé umístění s dostatkem slunce. Ve stínu roste špatně. Mladé stromky občas namrzají, proto je lepší je chránit. Dospělé katalpy jsou plně mrazuvzdorné a dobře snášejí letní vedra a suchá období.

Katalpa (Catalpa)
Autor: istockphoto.com Katalpa (Catalpa)

reklama

Článek je zařazen v: exotické stromy , Pavlovnie (Paulownia) , Katalpa (Catalpa) , moderní zahrada , květy , kvetoucí stromy

reklama

Přečtěte si také