Trendy

11. dubna 2019 08:00

maku-la@seznam.cz

Stromy ochlazují města až o 5,5 stupňů: Jak je ale sázet, abychom se zachránili před letními parny?

Zeleň ve městech je schopna velmi výrazně ochladit části měst v letních měsících. Sídliště fungují jako obrovská topení, která se nikdy nevypnou a život v nich je stále náročnější. Řešením je do městských částí sázet stromy. Musí to být však efektivně a ve velkém.

Američtí biologové na základě nové studie zjistili, že ochlazovací vlastnosti stromů jsou ještě lepší, než se původně myslelo. Provedli měření nejen na úrovni měst nebo městských částí, ale také na úrovni jednotlivých bloků a přišli se závěrem, že teplota může být díky vhodnému umístění zeleně až o 5,5 stupňů Celsia nižší než na místech bez stromů.

Stromyzamezují oteplování budov a chodníků

Proces ochlazování je velmi prostý – zatímco lidmi vytvořené struktury, jako jsou domy, ale také silnice nebo chodníky, přes den absorbují teplo a v noci ho pozvolna vyzařují, stromy tomuto procesu přirozeně zamezují. Vrženým stínem povrchy zakrývají, ty se tolik nezahřívají, a tudíž nemají co uvolňovat. Stromy zároveň vypouštějí do ovzduší kyslík a současně i vlhkost z listů, která rovněž působí na okolní teplotu a činí parné dny mnohem snesitelnější.

V létě je sídliště jako topení

Bohužel, aby bylo možné využít poměrně laciných výhod stromů naplno, je podle amerických biologů nutné, aby v daném prostoru zabíraly přinejmenším 40 procent celé plochy, a to se s překotným budováním sídlišť nedaří plnit. Kvůli tomu se z měst stávají tzv. tepelné ostrovy a zejména v chudších čtvrtích bývá v letních měsících nesnesitelně, vzhledem k tomu, že bohatší lidé využívají jiné způsoby, jak se s nepříjemným vedrem vypořádat.

Budovám chybí zeleň,parky nic neřeší

Je také nutné myslet na to, kam se stromy sázejí a v jaké hustotě, protože jediným stromem nelze situaci na sídlišti vyřešit. Koordinovaná sadba stromů s budoucím potenciálem překryvu korun v místech, kde lidé skutečně žijí, je tím nejefektivnějším, dosud se ale nové stromy umisťují do parků a ostrovů zeleně, kde však plní téměř výhradně jen estetickou funkci.

(mk)


Přečtěte si také