Zahrada

31. července 2014 05:00

Markéta Zídková

Peklo na zahradě. Hrůzy, které je možné si pořídit

Lidé si vždy dozdobovali své zahrady. Něco jiného ale je pískovcová socha a něco polyuretanová figura.

Trpaslíci či bafající vodníci ze zahrad pomalu mizí. Na jejich místo ovšem nastupují stejně kvalitní náhrady v podobě sádrových sfing, polyuretanových fontán či krápníkových jeskyň. Vedle pouťových dekorací se na zahrady nabízejí i hi tech vymoženosti, jejichž kýčová podstata nemusí být na první pohled patrná.

O zahradě fotbalového funkcionáře Ivana Horníka měl národ během jeho vrcholící kausy jasno, mnohametrové sádrové odlitky soch egyptských faraonů Ivánkovi nikdo nezáviděl. Dokonce i specializovaný obchod s kýčem Schaefershop plný svíticích plameňáků a srnek už také zkrachoval. Možná skutečně nastal konec jedné éry. Co ale přijde zítra?

Podobné články

Každý kýč až tak snadno rozpoznatelný není a než se zahrádkář naděje, už jej v zápalu budovatelského nadšení draze a pracně pořizuje. Zvláštní opatrnost je namístě při budování okrasného jezírka. Právě tyto umělé vodní plochy kamuflované jako div přírody přitahují snad nejvíc pošetilostí. Kromě již zmíněného vodníka může jít i o umělé ostrůvky. Můžete najít rady pro zahrádkáře a domácí zahradníky, aby si zušlechťili umělá zahradní jezírka hlubší než 70 cm plastovými pontony s rostlinným substrátem. Ty se po osázení patrně zelenají jak tichomořské ostrovy. Než někdo něco podobného vytvoří, měl by si ujasnit, nakolik uvěřitelně na něj takový výjev bude působit.

Trpaslíci, kliďte se!

Reproduktory už můžete mít i v záhonu - k tomu slouží výrobek pod názvem Subwoofer SubSub. Ten je určený k pohřbení do záhonu. Vyčuhuje jen umělý děrovaný kámen mezi skalničkami a i ten firma Rockustics vyrobí na přání v libovolném odstínu. Pětatřicet kilogramů vážící monstrum ukrývá reproduktor vzdorující nepřízni počasí, o výkonu 100 až 300 W. Skalka z takovýchto kamenů by zřejmě působila zvláštně, jedno jí ale nelze upřít. Spolehlivě zažene krtky, povalí každého trpaslíka a nic netušící návštěvě při zahradní slavnosti připraví překvapení na pomezí šoku.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také