Zahrada

28. září 2020 14:00

Matouš Hartman

Takhle si podzim hraje s Paříží nebo Vídní. Podívejte se na města plná barev

Listy stromů se začínají zbarvovat a brzy se příroda promění ve velkou paletu všech odstínů od žluté po tmavě hnědou. Většina měst na severní polokouli tak dostane úplně nový kabát. Vydrží jen chvíli, pak listy zmizí a nechají po sobě jen holé větve.

Letos si asi podzimní výlet do zahraničí neuděláme, ale můžeme alespoň cestovat pomocí fotek. Podzim pěkně zabarvuje ulice velkých evropských i severoamerických měst. Čím zelenější město, tím větší hra barev na podzim. Další důvod, proč nekácet stromy.

Sledování listů jako sport

Pozorování podzimní přírody se dokonce ve Spojených státech stalo cestovatelským fenoménem. Lidé vyrážejí zejména na sever a severovýchod, aby si prohlédli krajinu plnou barev. Podobnou zálibu si našli i Japonci.

Ačkoli máme barevné listí spojené hlavně sEvropou a severní polokoulí obecně, ke stejnému jevu dochází i na jižní polokouli, jenže vúplně jiný čas. Roční doby tu jsou obráceně, takže když stromy vČesku kvetou, vurčitých částech Argentiny, Brazílie nebo Chile naopak přichází podzim a příroda se zabarvuje.

Proč se listy zbarvují?

Zabarvování listů je sice symbolem podzimu, ale stromy tak ohlašují spíše přicházející zimu a mrazy. Listy jsou pro strom během chladného počasí spíše přítěží, navíc slouží kfotosyntéze, která je během zimy kvůli krátkým dnům omezena. Stromy si tak se začínajícím podzimem zlistů vytáhnou potřebné látky a energii. Víc od listů nepotřebují. Ty následně začnou přicházet o chlorofyl, barvivo zodpovědné za zelenou barvu listů. Do popředí se dostávají látky, které způsobují zabarvení listů do různých odstínů od zářivě žluté po temně hnědou.

Další podzimní články:

Sdílejte článek
Štítky podzim

Přečtěte si také