reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Takhle si podzim hraje s Paříží nebo Vídní. Podívejte se na města plná barev

matoušhartman , Vydáno: 28.09.2020
Listy stromů se začínají zbarvovat a brzy se příroda promění ve velkou paletu všech odstínů od žluté po tmavě hnědou. Většina měst na severní polokouli tak dostane úplně nový kabát. Vydrží jen chvíli, pak listy zmizí a nechají po sobě jen holé větve.

reklama

Letos si asi podzimní výlet do zahraničí neuděláme, ale můžeme alespoň cestovat pomocí fotek. Podzim pěkně zabarvuje ulice velkých evropských i severoamerických měst. Čím zelenější město, tím větší hra barev na podzim. Další důvod, proč nekácet stromy.

Sledování listů jako sport

Pozorování podzimní přírody se dokonce ve Spojených státech stalo cestovatelským fenoménem. Lidé vyrážejí zejména na sever a severovýchod, aby si prohlédli krajinu plnou barev. Podobnou zálibu si našli i Japonci.

Ačkoli máme barevné listí spojené hlavně s Evropou a severní polokoulí obecně, ke stejnému jevu dochází i na jižní polokouli, jenže v úplně jiný čas. Roční doby tu jsou obráceně, takže když stromy v Česku kvetou, v určitých částech Argentiny, Brazílie nebo Chile naopak přichází podzim a příroda se zabarvuje.

V USA jsou výlety za barevným listím oblíbené
Autor: unsplash.com V USA jsou výlety za barevným listím oblíbené

Proč se listy zbarvují?

Zabarvování listů je sice symbolem podzimu, ale stromy tak ohlašují spíše přicházející zimu a mrazy. Listy jsou pro strom během chladného počasí spíše přítěží, navíc slouží k fotosyntéze, která je během zimy kvůli krátkým dnům omezena. Stromy si tak se začínajícím podzimem z listů vytáhnou potřebné látky a energii. Víc od listů nepotřebují. Ty následně začnou přicházet o chlorofyl, barvivo zodpovědné za zelenou barvu listů. Do popředí se dostávají látky, které způsobují zabarvení listů do různých odstínů od zářivě žluté po temně hnědou.

Další podzimní články:

Sklenice nás mohou pěkně postrašit a posloužit jako lampičky!

Dekorujeme z odpadků: Vytvořte si doma okouzlující podzim za nula korun

podzimní dekorace

Nejkrásnější podzimní dekorace do bytu, na okno a na dveře. Vyrobte věnce i krmítka

reklama

Článek je zařazen v: podzim

reklama

Přečtěte si také