Jak pěstovat citlivku stydlivou? Její listy reagují na dotek a křehký květ vydrží jen den

Exotická rostlina poslouží jako domácí mazlíček. Je s ní totiž zábava. Když se dotknete jejích listů, stydlivě je sklopí. Odtud pochází i její český název. Citlivka stydlivá je křehká květina, které se dobře daří v našich obývácích.

Její domovinou jsou deštné pralesy Střední Ameriky, odkud se rozšířila do tropických oblastí celého světa. Dorůstá výšky 50 centimetrů a kživotu toho moc nepotřebuje. Vyhovuje jí na živiny chudá půda, vyžaduje ale pořádnou zálivku.

Jak citlivku stydlivou pěstovat?

Citlivku stydlivou pěstujeme ze semen, která jsou kdostání zejména na internetových obchodech. Vnašich podmínkách se citlivka pěstuje jakou dvouletá rostlina. První rok většinou nekvete, ale odvděčí se vám následující rok, kdy začne mohutně růst a objeví se její krásné fialové květy.

Semena vyséváme do květináčů o průměru zhruba patnáct nebo dvacet centimetrů. Pokud vysejeme více semen, rostlinky následně vyjednotíme. Citlivku nelze přesazovat, je křehká.

Vpralese roste ve spodním patře, proto nesnáší přímé slunce. Potřebuje ale dostatek světla, proto ji umístěte třeba na okno, kam nedopadá slunce, nebo do interiéru ne moc daleko od okna.

Zvláště v počátcích potřebuje každodenní zálivku, ideálně rozprašovačem. Později (hlavně druhý rok) vydrží bez vody i několik dní. Pokud začne usychat, jen těžko obrazí.

Citlivka kvete růžovou až fialovou barvou první den, následně květ zbělá a začne odkvétat.

Proč citlivka sklápí listy?

Na dotyk reagují už první listy mladých rostlinek. U citlivky se tento mechanismus vyvinul vjejí původní domovině, kde byly sklápějící se listy výhodné, aby se rostlina nezlomila pod tíhou padající vody vpralese. Můžete to vyzkoušet. Stačí na list citlivky kápnout trochu vody, bude reagovat stejně jako na dotyk prstem.

Listy stáčí také při soumraku a nechává je sklopené po celou noc. Je trochu lenivá a ráno jí trvá, než se probudí a listy zase rozevře.

Po tom, co se citlivky dotknete, je lepší si umýt ruce, protože obsahuje látky, které se používají jako dávidlo.

Další tropické rostliny v našich domácnostech:

Sdílejte článek

Přečtěte si také