návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak pěstovat citlivku stydlivou? Její listy reagují na dotek a křehký květ vydrží jen den

Matouš Hartman , Vydáno: 26.06.2020
Citlivka stydlivá 1
Autor: istock.com Citlivka stydlivá 1
Exotická rostlina poslouží jako domácí mazlíček. Je s ní totiž zábava. Když se dotknete jejích listů, stydlivě je sklopí. Odtud pochází i její český název. Citlivka stydlivá je křehká květina, které se dobře daří v našich obývácích.

reklama

Její domovinou jsou deštné pralesy Střední Ameriky, odkud se rozšířila do tropických oblastí celého světa. Dorůstá výšky 50 centimetrů a k životu toho moc nepotřebuje. Vyhovuje jí na živiny chudá půda, vyžaduje ale pořádnou zálivku.

Jak citlivku stydlivou pěstovat?

Citlivku stydlivou pěstujeme ze semen, která jsou k dostání zejména na internetových obchodech. V našich podmínkách se citlivka pěstuje jakou dvouletá rostlina. První rok většinou nekvete, ale odvděčí se vám následující rok, kdy začne mohutně růst a objeví se její krásné fialové květy.

Semena vyséváme do květináčů o průměru zhruba patnáct nebo dvacet centimetrů. Pokud vysejeme více semen, rostlinky následně vyjednotíme. Citlivku nelze přesazovat, je křehká.

V pralese roste ve spodním patře, proto nesnáší přímé slunce. Potřebuje ale dostatek světla, proto ji umístěte třeba na okno, kam nedopadá slunce, nebo do interiéru ne moc daleko od okna.

Zvláště v počátcích potřebuje každodenní zálivku, ideálně rozprašovačem. Později (hlavně druhý rok) vydrží bez vody i několik dní. Pokud začne usychat, jen těžko obrazí.

Citlivka kvete růžovou až fialovou barvou první den, následně květ zbělá a začne odkvétat.

Květ citlivky stydlivé
Autor: istock.com Květ citlivky stydlivé

Proč citlivka sklápí listy?

Na dotyk reagují už první listy mladých rostlinek. U citlivky se tento mechanismus vyvinul v její původní domovině, kde byly sklápějící se listy výhodné, aby se rostlina nezlomila pod tíhou padající vody v pralese. Můžete to vyzkoušet. Stačí na list citlivky kápnout trochu vody, bude reagovat stejně jako na dotyk prstem.

Listy citlivky reagují na dotek a světlo
Autor: istock.com Listy citlivky reagují na dotek a světlo

Listy stáčí také při soumraku a nechává je sklopené po celou noc. Je trochu lenivá a ráno jí trvá, než se probudí a listy zase rozevře.

Po tom, co se citlivky dotknete, je lepší si umýt ruce, protože obsahuje látky, které se používají jako dávidlo.

Další tropické rostliny v našich domácnostech:

pokojovky odkud jsou

Odkud pocházejí nejoblíbenější pokojovky? V obýváku máme Asii, Afriku i Latinskou Ameriku

Listy pokojovek dokážou svou barevností zastínit i jejich květy

Hypoestes a maranta vás okouzlí barevnými listy. Krásky z exotických krajů můžete pěstovat doma

reklama

Článek je zařazen v: citlivka stydlivá

reklama

Přečtěte si také