Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Jak jednotit mrkev, ředkvičky i další zeleninu? Tyhle ověřené tipy vám pomohou

Jednocení je činnost poměrně jednoduchá, která je nezbytná především při pěstování rostlin z drobných semen, která vyséváme přímo na záhon. Jen tak vytvoříme plodinám dostatečný prostor pro růst kořenů i nadzemních částí a sobě základ bohaté úrody. Nejde jen o to nechat rostlinky ve správných rozestupech, ale i to nechat růst pouze ty nejzdravější a nejsilnější. Sestavili jsme základní pravidla jednocení zeleniny z přímých výsevů i několik tipů, jak si jednocení usnadnit.
Vydáno: 29.04.2020, Lenka Odstrčilová
Pravidla jednocení zeleniny z přímých výsevů
Autor: istock.com Pravidla jednocení zeleniny z přímých výsevů

Jednocení neboli protrhávání rostlin je jednou z důležitých činností při pěstovávání plodin z přímých výsevů, tedy ne z předpěstovaných sazenic, jako jsou rajčata, papriky, kedlubny, celer, brokolice a další.

Drobná semínka nemůžeme sít po jednom, ale většinou je vyséváme do řádků či do hnízd. Jednocení je naprosto základní ošetření rostlin, které jsme na záhony vyseli přímo. Rostliny  jsou nahromaděné na sobě, nemají dostatek prostoru na růst kořenů a nadzemní části. Stejné zásady platí také při pěstování květin z přímého výsevu.

Pravidla jednocení zeleniny z přímých výsevů: vyjednocenou mladou zeleninu můžeme použít do nejrůznějších salátů, polévek nebo pomazánek
Autor: istock.com Pravidla jednocení zeleniny z přímých výsevů: vyjednocenou mladou zeleninu můžeme použít do nejrůznějších salátů, polévek nebo pomazánek

Základní pravidla jednocení zeleniny z přímých výsevů

 1. Jednocení se týká všech plodin, které se vysévají buď přímo do řádků (mrkev, kořenová petržel, ředkvičky, cibule, černý kořen či špenát), nebo do tzv. hnízd – v jednom hnízdě je několik semínek, na jednom řádku máme několik takovýchto hnízd – třeba červená řepa salátová nebo okurky.
 2. Rostliny jednotíme dostatečně brzy, aby mohly dále dobře růst, ale zase už bychom je měli dobře uchopit, takže musí mít vyvinuté alespoň tři pravé lístky.
 3. Jednocení zbytečně neoddalujeme, příliš dlouhé rostlinky se lámou a než znovu vyrostou, znatelně to zabrzdí jejich vývoj. Například mrkev vysetou na záhon v březnu jednotíme zhruba na přelomu dubna a května.
 4. Zásadně necháme dál růst jen nejhezčí, nejzdravější a nejsilnější rostliny a ostatní bez milosti vytrhneme.
 5. Optimální vzdálenost rostlinek se řídí konečnou velikostí úrody, tak například u mrkve a kořenové petržele většinou stačí mezi rostlinami 5–8 cm, u červené řepy 18–20 cm atd. Nejlíp uděláme, když se budeme řídit údaji na barevném sáčku semen, kde je správný spon rostlin vždy znázorněný graficky. Nebo dáme na vlastní či zprostředkované pěstitelské zkušenosti.
 6. Jednocení nám půjde nejlépe od ruky po dešti nebo důkladné zálivce, než půda vyschne.
 7. Je samozřejmé, že kontrolujeme i výskyt škůdců na záhonu, zejména slimáků.
 8. Záhon po jednocení opatrně zalijeme a můžeme i přihnojit.
Pravidla jednocení zeleniny z přímých výsevů: na sáčku semen najdeme správný spon rostlin vždy znázorněný graficky
Autor: archiv Simona Bauer Pravidla jednocení zeleniny z přímých výsevů: na sáčku semen najdeme správný spon rostlin vždy znázorněný graficky

Co s odstraněnými rostlinami

Rostlinky z jednocení salátů, špenátu, mangoldu, naťové petržele, pórku, seté cibule můžeme využít na doplnění řádků či je vysadit jiný záhon nebo do truhlíku. U zeleniny, kterou pěstujeme pro nadzemní část, totiž poškození hlavního kořene nepředstavuje velký problém, ba právě naopak přispěje k lepšímu rozrůstání kořenového systému a bujnějšímu růstu.

U červené řepy, ředkviček, černého kořene, kořenové petržele, mrkve a pastináku, tedy zeleniny pěstované pro podzemní část, přesazení vyjednocených rostlinek nedoporučujeme. Odstraněné rostliny ale není nutné vyhodit, mladou zeleninu můžeme použít do nejrůznějších salátů, polévek nebo pomazánek.

Pravidla jednocení zeleniny z přímých výsevů: dál necháme růst jen nejhezčí, nejzdravější a nejsilnější rostliny a ostatní bez milosti vytrhneme.
Autor: istock.com Pravidla jednocení zeleniny z přímých výsevů: dál necháme růst jen nejhezčí, nejzdravější a nejsilnější rostliny a ostatní bez milosti vytrhneme.

Prima tipy, jak si jednocení usnadnit

 1. Na jednocení myslíme už při výsevu. Snažíme se o rovnoměrný, spíš řidší výsev.
 2. Jemná semena můžeme smíchat s hrubším pískem, lépe se nám bude dařit nesít příliš hustě.
 3. Déle klíčící semínka (např. petržel naťová) sejeme s tzv. značkovacími plodinami, které klíčí a rostou rychle (ředkvičky, saláty).
 4. Větší pěstitelé ocení tzv. výsevní pásky. Jde o pásky celulózy, na které jsou přírodně přilepena jednotlivá semena ve vzdálenosti, kterou konkrétní druh zeleniny potřebuje. Navíc jsou semena zaseta do stejné hloubky a vzcházejí najednou. Výsevní pásky si můžeme udělat sami doma, není to nic složitého a podle našeho videonávodu zde to hravě zvládnete.

Mohlo by vás taky zajímat:

Domácí zelenina je nejlepší! Návod, jak si vypěstovat vlastní sazenice rajčat a spol.

Domácí zelenina je nejlepší! Návod, jak vypěstovat vlastní sazenice rajčat a spol.

ČERNÝ KOŘEN

ČERNÝ KOŘEN: Jak pěstovat hadí mord španělský. Dietní zelenina vás okouzlí svou chutí

Kořenová zelenina je báječná

Jak správně vysít a pěstovat mrkev, pastinák a petržel

Vypěstujte si křehké ředkvičky 1

Vypěstujte si křehké ředkvičky: Drobná zelenina s jemně palčivou chutí patří k nejlepším jarním pochoutkám

Článek je zařazen v: návod na pěstování zeleniny , jednocení zeleniny , protrhávání rostlin , jak na výsev semen , výsevní pásky , videonávod
Speciály: Receptář pro milenialy

reklama