Překvapí vás, odkud pocházejí oblíbené pokojovky. Doma máme Asii, Afriku i Latinskou Ameriku

V obývacích pokojích máme celý svět. Najdeme tu rostliny z pralesa Střední i Jižní Ameriky, odolné pokojovky z Afriky, ale i řasokouli z jezer severní Evropy a Japonska. Tak se pořádně podívejte, jakou exotiku doma vlastně pěstujete!

Šplhavice

Francouzská Polynésie

Populární pokojovka, která se snadno množí řízkováním a která se krásně rozrůstá, je ve své domovině plevelem. Dokáže totiž dusit ostatní rostliny ve svém okolí. Příroda v Polynésii tak šplhavici moc neoceňuje. Populární šplhavice zlatá s výrazně žíhanými listy pochází z ostrova Moorea v těsné blízkosti Tahiti.

Tchynin jazyk

Středozápadní Afrika

Jedna z nejznámějších pokojovek má svou domovinu v Nigérii nebo v Kongu, ale daří se jí i u nás. Podle NASA je jednou z rostlin, které dobře pročišťují vzduch. Jméno dostala podle svých ostrých listů, tak ostrých jako tchynin jazyk!

Dračinec

Mosambik, Mauricius a Madagaskar

Dračinec vroubený patří mezi nejběžnější pokojovky, ale jeho původ je na východním pobřeží Afriky a na přilehlých ostrovech. Odtud se nejspíše s portugalskými kolonizátory dostal do našich obýváků.

Zelenec

Jižní Afrika

Nenáročná pokojovka, kterou je vyloženě těžké umořit, pochází z přírody jižní Afriky. Protože se jedná o odolnou rostlinu, byla schopná se přizpůsobit podmínkám na jiných kontinentech. Zdomácněla v Austrálii, kde neroste jako pokojovka, ale objevuje se ve volné přírodě.

Bromélie

Latinská Amerika a USA

Mají úchvatné barvy, vypadají exoticky a jednu z nich dokonce můžeme jíst – ananas. Bromélie rostou od severní hranice USA až po chladný jih Argentiny. Mnoho zástupců bromélií ale z přírody mizí. Některé druhy se naopak častěji a častěji usidlují v našich domovech.

Tilandsie

Latinská Amerika

Mezi bromélie patří i v poslední době populární tilandsie, vzdušné rostliny. Jedná se o epifyty, tedy květiny žijící na jiných rostlinách. Své kořeny používají pro uchycení k podkladu a vlhkost čerpají ze vzduchu. To znamená, že je potřeba je rosit, naše obýváky totiž nejsou pralesy, odkud si tilandsie mohou vlhkost brát samy.

Aglaonema

Tropy Asie a Nová Guinea

Populární pokojovka s pruhovanými listy má domovinu v teplých oblastech Asie. Podobně jako tchynin jazyk i aglaonema dokáže zbavovat vzduch nebezpečných toxických látek. Ovšem na její listy pozor. Mohou způsobit podráždění sliznic a zažívací potíže, pokud je sní zvíře nebo dítě.

Maranta

Brazílie

Maranta leuconera tricolor pochází z brazilských pralesů. Oblíbili jsme si ji díky jejím barevným listům. Marant existuje zhruba třicet druhů a rostou jak na atlantickém pobřeží Brazílie (v ekosystému, kterému se říká mata atlântica neboli atlantský prales), tak ve vnitrozemské Amazonii a najdeme je i severněji v okolí řeky Orinoko.

Řasokoule zelená

Skotsko, Island, Japonsko

Roztomilá pokojovka, které stačí lahev s vodou se vyskytuje v mělčích jezerech na severu Evropy a v Japonsku. Miluje studenu vodu, proto se doporučuje ji na noc dávat do lednice nebo jí občas do vody přihodit kostky ledu. Vodu byste měli měnit jednou za dva týdny. Voda totiž sublimuje a navíc se v nádobě vytváří film slizu. Výměna vody se ale vyplatí, protože řasokoule je vděčnou pokojovkou, která vypadá skvěle pořád. Roste navíc velice pomalu a vydrží roky.

Pilea

Jih Číny

Pilea není úplně známou pokojovkou, v Evropě se pěstuje od poloviny dvacátého století. V poslední době o ni ale roste zájem. Je to totiž roztomilá příbuzná kopřivy, přitom se jedná o sukulent. Pilea má krásně kulaté listy a proto se jí anglicky říká Chinese money plant, zkrátka čínská penízková rostlina.

Orchidej

Jižní Amerika

Tady ale pozor, zástupce orchidejí najdeme prakticky na celém světě, dvacet čtyři druhů roste i v české přírodě. Orchideje, které ale běžně pěstujeme za oknem, pocházejí z pralesů Jižní Ameriky. Žijí na kmenech stromů a pyšní se výrazně barevnými a mnohdy velkými květy.

Ledviník ztepilý

Tropické oblasti celého světa

Kapradina, která se v českých bytech vyskytuje asi nejčastěji, pochází z vlhkých tropických lesů. Najdeme ji v Americe, Africe i na polynéských ostrovech. Nepotřebuje moc světla a vyhovuje jí vlhkost, proto se často dává do koupelny.

Kaktusy

Amerika

Najdete je prakticky ve všech oblastech Ameriky, nejvíc jich ale roste v pouštích jihozápadu USA a severozápadu Mexika. Narazíte ale na ně i v místech, kde byste to nečekali. V Chile rostou v těsné blízkosti jehličnanů. Kaktusy dobyly celou Ameriku a nás uchvacují nejen svými trny a výdrží, ale také krásnými květy. Doma většinou pěstujeme malé kaktusy, ale v přírodě dorůstají výšky až několika metrů a najdeme jich bezmála 2 000 druhů.

Monstera skvostná

Mexiko a Střední Amerika

Exotická liána se dorůstá několika metrů a uchvacuje svými velkými listy. Poslední dobou se jedná o populární pokojovku, která ovšem nemá ráda přímé slunce. Ve své domovině se pěstuje i pro chutné plody.

Aloe vera

Arabský poloostrov

Ačkoli to není jisté, aloe nejspíše pochází z Arabského poloostrova, odkud se rozšířila do celého světa. Jedná se o sukulent, který má chladivé účinky, když se popálíte, a můžete z něj připravit i nápoje. Oblíbená rostlina je navíc poměrně nenáročná na pěstování.

Ibišek čínský

Nejasný

Jméno čínský je poměrně zavádějící. Nevíme totiž přesně, odkud ibišek čínský pochází. Může to být jihovýchodní Asie stejně jako Afrika. Ve volné přírodě se totiž ibišek čínský nevyskytuje. V Číně byl jen pěstován a odtud se v 18. století dostal i do Evropy. Má mnoho barev a poměrně snadno se pěstuje, pokud dodržujeme určitá pravidla.

Rýmovník

Queensland a Nový Jižní Wales

Pokojovka, kterou momentálně pěstuje snad každý, pochází z lesů na hranicích dvou australských států. Její pěstování není nijak náročné. Odmění se vám aromatickými listy, které pomáhají při léčbě rýmy.

Zázvor

Čína nebo Indie

Aromatické koření má svůj původ v Číně nebo Indii, v jejichž kuchyních se často využívá. V Česku ho můžeme pěstovat ve velkém květináči. Jako pokojovka moc parády neudělá, ale zajistí nám neustálou zásobu svých oddenků, které pomáhají bojovat nejen s nachlazením.

Zdroj: https://blog.leonandgeorge.com/posts/brief-history-of-houseplants

https://blog.gardeningknowhow.com/tbt/history-of-the-houseplant/


Přečtěte si také