Gardénie jasmínovitá: Kouzelná pokojová květina s něžnou vůní podobnou jasmínu
Patří mezi nejkrásnější pokojové květiny, které vykvétají většinou v období letních prázdnin. V době květu však vyžadují vyšší vzdušnou vlhkost, jinak svá poupata rády shazují. Postarejte se o ně, než odjedete na dovolenou!
Gardénie (Gardenia) je rod nádherných, kvetoucích dřevin, který zahrnuje asi 130 různých druhů. Všechny mají jednoduché, vstřícné listy a bílé až žlutavé květy. Vnašich bytových podmínkách se nejčastěji pěstuje gardénie jasmínovitá.
Gardénie jasmínovitá (Gardenia jasminoides)
Pochází zvýchodní Asie, její domovinou je Čína, Japonsko, Laos, Thajsko nebo Vietnam, kde roste běžně jako venkovní rostlina. Nejčastěji ji tam najdete ve světlých lesích a vpobřežních porostech od nížin až po horské svahy, kde dorůstá až do výšky asi 2 m.
Gardénie jasmínovitá (Gardenia jasminoides) 4 Zdroj: istockphoto.com
Do Evropy byla dovezena už v18. století a velmi rychle se zde zabydlela jako pokojová nebo skleníková rostlina. Je velmi náročná na teplotu a už 10 °C jí nesvědčí.
Gardénie vytváří i vnádobě husté keříky, ale samozřejmě dorůstá do mnohem menší výšky, jen asi 50–100 cm. Je to stálezelená rostlina stmavě zelenými, lesklými kožovitými a vejčitými listy a skvěty velkými až 4 cm. Květy jsou bílé až nažloutlé, silně vonící po jasmínu. Gardénie byla vyšlechtěna i skvěty plnými nebo poloplnými a vykvétá většinou od června do září. Pokud si chcete kvetoucí gardénií vyzdobit svůj byt o Vánocích, pak musíte pěstovat gardenii ‚Vetchii‘, která právě vtuto dobu vykvétá.
Gardénie jasmínovitá (Gardenia jasminoides) 5 Zdroj: istockphoto.com
Jak pěstovat gardénie
Gardénie především nesnáší vápník vpůdě, vyžaduje kyselý substrát a ani voda, kterou použijete na zálivku nebo hnojivo, nesmí vápník obsahovat.
Na druhou stranu si velmi libuje při vysoké vzdušné vlhkosti, především po nasazení poupat. Vsuchém vzduchu poupata opadávají. Mlžit však můžete pouze listy, nikdy ne květy.
Zimu by měla gardenie přečkat ve světlémístnosti, se silně omezenou zálivkou, léto pak ve světlé místnosti srozptýleným světlem nebo ji můžete letnit venku vpolostínu. Jakmile však teploty na podzim začnou padat pod 15 °C, měla by se zase rychle přestěhovat do domu.
Gardénie můžete množit na jaře, vrcholovými řízky.
Gardénie jasmínovitá (Gardenia jasminoides) 2 Zdroj: istockphoto.com
Pozor na záměnu gardénie a kamélie
Gardénie si lidé velmi často pletou skaméliemi. Obě rostliny mají podobné listy, někdy i květy a obě mají trochu specifické nároky na pěstování. Jednoduše jsou to krásky rozmarné, ale pěstování gardénií je přece jen o něco snadnější.
Gardénie jasmínovitá (Gardenia jasminoides) 3 Zdroj: istockphoto.com