Jak se starat o vánoční květiny, aby krásně kvetly. Poinsettie nesnáší průvan, brambořík teplo, azalka sucho

Vánoční hrnkové květiny – brambořík, azalka, vánoční kaktus, hvězdník, kalanchoe, poinsettie čili vánoční hvězda nebo orchidej – umí nevšední krásou svých květů vykouzlit slavnostní atmosféru českých Vánoc. Můžeme jim dát čestné místo na svátečním stole nebo je sledovat jen tak zpovzdálí na okenním parapetu. Poradíme, jak se o vánoční květiny správně starat.

Brambořík má rád chladno

Tradiční české vánoční výzdobě sluší něžné bramboříky (Cyclamen). Hodí se především do chladnějších místností, ideální je pro ně teplota 12–15 °C, kde vydrží dlouho krásně kvést.

  • Bramboříkům vyhovují těsnější květináře, vyžadují pravidelnou zálivku přes misku s vodou a hnojení každé dva týdny. Mají rády zvýšenou vlhkost, ovšem nikdy nerosíme přímo rostlinu, ale pouze vzduch okolo.

Bramboříky kvetou různými barvami od pozdního podzimu až do jara.

Kupujeme brambořík

Máme-li doma dostatečně chladnou místnost, vybereme si v obchodě brambořík s množstvím poupat. V chladu všechna rozkvetou. Nemůžeme-li mu takové podmínky zajistit, koupíme si raději rostlinu s květy rozvitými nebo polorozvitými; poupátka by v teple uschla a nerozkvetla.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak pěstovat venkovní bramboříky? Vykvétají už v předjaří a koncem února zdobí skalky i truhlíky

Azalka kvete až dva měsíce

Azalky pěstované jako pokojové rostliny jsou většinou azalky indické (Rhododendron simsii). Svými romantickými květy zdobí nejednu vánoční domácnost. Mají širší kořeny, potřebují širší a mělčí květináč, spíše misku.

  • Pokojové azalky vyžadují světlé a chladnější prostředí, vyhřátá místnost tedy není pro azalky vhodná. Určitě nepatří blízko radiátoru nebo kamen. Azalka nemá ráda sucho, vlhký vzduch jí dělá mnohem lépe. Máme-li doma sucho, prospěje rosení listů a květů. Kvetoucí azalka snese teplotu okolo 19 °C. Je nutné je pravidelně zalévat, substrát udržujeme stále vlhký, nikoliv však mokrý!

Azalka v květináči vydrží kvést od rozvití poupat přibližně dva měsíce.

Kalanchoe je nenáročná květina

Kalanchoe (Kalanchoe),neboli kolopejka je barevná, tak trochu nenápadná vánoční stálice. Nenáročná hrnková rostlina má ráda hodně světla, ale neměla by být na přímém slunci.

  • Dobře se jí daří v suchých, teplých bytech s ústředním topením. Vyhovuje jí obvyklá pokojová teplota, neměla by klesnout pod 15 °C. Mezi zálivkami necháme zeminu na povrchu oschnout.

Po odkvětu horní část rostliny seřízneme, pak se vytvoří nové výhony a kalanchoe zůstane kompaktní.

Orchidej Phalaenopsis pokvete i začátečníkům

Atraktivní orchidej Phalaenopsis (česky můrovec) se bezvadně uplatní v moderním pojetí českých Vánoc. Patří k odolnějším druhům a je vhodná i pro pěstitele začátečníky. Jde o teplomilnou rostlinu, které vyhovují pokojové teploty. Vyžaduje vlhčí vzduch a rozptýlené osvětlení, chráníme ji před přímými slunečními paprsky, které by ji poškodily. Květináč s orchidejí umístíme nejlépe k východně orientovanému oknu.

Jak zalévat orchideje

Květině prospívá časté rosení odstátou vodou. Pro vyšší vlhkost vzduchu můžeme do místnosti umístit misku s vodou. Orchideje nezaléváme klasickým způsobem, přílišné množství vody vede k uhnívání kořenů.

  • Osvědčeným způsobem zavlažování orchidejí je následující postup: květináč ponoříme na půl hodiny do nádoby s vodou (nejlépe měkkou a odstátou) a hnojivem. Necháme květinu, aby načerpala dostatečné množství vody, a pak ji dáme důkladně okapat. Tento postup opakujeme jednou za dva až tři týdny.

PŘEČTĚTE SI: Jak na to, aby vánoční kaktus rozkvetl právě na Vánoce? Dopřejte mu předvánoční klid

Vánoční kaktus nechce moc zalévat

Osvědčenou klasikou je vánoční kaktus (Schlumbergera). Během svátečního období vytváří množství květů. Vykvete však jen tehdy, pokud se o něj správně staráme.

  • Vánoční kaktus je rostlinou, která kvete jen při nižších teplotách, proto ho zhruba šest týdnů před Vánocemi umístíme do místnosti, kde teploty nepřesahují 15 °C.

Nezaléváme ho příliš často, a to ani v době květu, stačí maximálně jednou týdně.

Hvězdník snese suchý vzduch v bytě

Hvězdník (Hippeastrum) je doma v Jižní Americe a kvete koncem zimy a na jaře, a tak cibule rychlíme, aby nám dekorativní barevné květy zdobily Vánoce.

  • Umístíme ho těsně k oknu, nejlépe na jižní, jihovýchodní, případně jihozápadní stranu, ideální teplota je okolo 20 °C. Když se objeví první poupata, květináč s rostlinou často otáčíme pro stejnoměrný růst na všech stranách, hojně zaléváme a každý týden přihnojujeme.

Po rozkvětu můžeme hvězdník přenést na chladnější místo, a tak prodloužit dobu kvetení. V závislosti na teplotě v místnosti kvete přibližně 14 dnů. Nevadí mu suchý vzduch. Můžeme rosit pouze listy, květy by mohly začít hnít.

Poinsettie neboli vánoční hvězda nesnáší průvan

Typickou květinou, která dnes o Vánocích zdobí nejednu českou domácnost, je pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima) neboli vánoční hvězda či poinsettie. Zářivě červené, růžové, bílé či žluté listeny se zelenožlutými květy uprostřed – tak vypadá správná a zdravá vánoční hvězda.

  • Dopřáváme jí pravidelnou, ale mírnou zálivku vlažnou odstátou vodou. Kvetoucí květiny přihnojujeme.

Nejvíce jí bude vyhovovat teplé místo s vyšší vzdušnou vlhkostí, kde na ni nebude dopadat přímé sluneční světlo. Vyžaduje chráněné světlé stanoviště, vánoční hvězda nesnáší průvan!!!

Zdroje: cs.wikipedia.org, Květiny moje záliba (M. Martišová a kol.), Encyklopedie pokojových rostlin (Nico Vermeulen). Pokojové rostliny (Karel Heike)


Přečtěte si také