Pokojové květiny

3. června 2019 08:00

Tereza Javorová

Vypěstujte si vlastní čaj: Jednoduché kroky, jak zasadit čajovník

Vypěstujte si čajovník jako zajímavou pokojovku, z jejíchž lístků si připravíte lahodný čerstvý čaj. Jak na to?

Samozřejmě nemůžete čekat, že vám doma vyrostou plantáže čaje a lístky budete sbírat do nůše na zádech. Čajovník má přece jen rád tropické horské podmínky, kterých se mu u nás bude jen těžko dostávat. Přestosi můžete stálozelený keřík vypěstovat u sebe doma na parapetu a sklidit pár lístků na čerstvý čaj.

Jak pěstovat čajovník

Obstarejte si mírně vlhký, kyselejší substrát a zasaďte do něj semena čajovníku, která jste předtím dva dny máčeli ve vodě. Semenům se bude dařit nejlépe při stálé teplotě kolem 20 stupňů Celsia. Rostlina má ráda světlo, ale pozor, ať na ni nepraží přímé slunce. Zajistěte jí vysokou vzdušnou vlhkost častým rosením. Pod květináč můžete dát i mističku s vodou.

Sklizeň čajovníku

Jakmile mladá rostlinka povyroste, pravidelně jí zaštipujte konce, abyste docílili košatého keříku. Už z odštípnutých konců si můžete připravit lahodný čaj. Pravidelně však lístky budete moct sklízet až po dvou až třech letech růstu. Ideální čas pro sklizeň je začátkem a koncem léta.

Zelený i přes zimu

Přes zimu čajovník zůstává zelený, ale o to větší nároky si klade na své podmínky. Dopřejte mu co nejvíce světla, pravidelnou zálivku a dbejte, aby okolní teplota neklesla pod 10 stupňů.


Přečtěte si také