návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Exotický tabák v českém bytě: Vypěstujte si zajímavou rostlinu

skrivaa , Vydáno: 18.05.2019
Jak vypěstovat tabák
Autor: istock.com Jak vypěstovat tabák
Tabák nemusí růst jen na jihu USA nebo na ostrovech v Karibiku, dobře se mu bude dařit i v našich vyhřátých bytech. Má rád teplo a sluníčko. Vypěstujte si exotickou pokojovku, kterou oceníte pro její květy, kuřáci pak pro listy.

reklama

Tabák patří mezi exotické rostliny, které s trochou péče vypěstovat i u sebe doma. Pochází z Ameriky a do Evropy se dostal v šestnáctém století skrze anglické dobyvatele. Brzy se tabák stal důležitou průmyslovou plodinou, která se do devadesátých let pěstovala i u nás. Tabák si můžete vyzkoušet vypěstovat i doma. Podívejte se, který druh vám poroste nejlépe a za jak dlouho se dají sklízet listy. 

Budete potřebovat:

  1. semínka tabáku
  2. PET lahev nebo uzavíratelnou plastovou misku
  3. substrát + písek
  4. větší nádobu nebo květináč

Jak na pěstování tabáku:

K domácímu pěstování se nejvíce hodí dvě odrůdy tabáku - selský a viržinský. Viržinský má jemnější chuť, tabák selský zase obsahuje více nikotinu. Je jednodušší na pěstování, proto byste měli začít právě s ním.

Pěstování tabáku
Autor: istock.com Pěstování tabáku

Pořiďte si dobrý výsevní substrát a písek. Smíchejte je v poměru 3:1. Směs by měla být kyprá a vzdušná. Pro domácí pěstování v bytě rozřízněte napůl PET lahev. Spodní část naplňte substrátem smíchaný s pískem, zasejte semínko a přikryjte jej druhou polovinou PET lahve. Hrdlo přikryjte fólií, do které propíchejte dírky. Nezapomeňte pravidelně vlhčit a zalévat. Rostlině se bude dobře dařit na slunném a teplém místě v bytě.

Jakmile zhruba po dvou týdnech vzroste natolik, že se bude dotýkat stěn lahve či jejího hrdla, přemístěte ji do většího květináče.

Vypěstujte si bylinky ve váze.

Bez zalévání a starostí. Vypěstujte si bylinky ve váze!

Pepř: nejznámější a nejčastější používané koření na světě

Vypěstujte si vlastní pepř! Návod, jak vám v květináči vyrostou kuličky červeného, zeleného i černého pepře

Jak se sklízí tabák

Pokud nebudete pěstovat tabák jen pro okrasu nebo ze zájmu o exotické rostliny, měli byste počítat s tím, že sklizeň ani sušení nejsou zrovna nejednodušší. Sledujte barvu spodních listů rostliny. Jakmile začnou žloutnout, je čas na sklizeň. Listy svažte do volných svazků a zavěste je na suché a temné místo. Ideální je například půda. Buďte trpěliví. Proces sušení trvá dva až tři měsíce. Nezkoušejte nijak sušení urychlit, vaše práce by přišla nazmar. Správně usušené listy by měly být světlé a příjemně voňavé. Rozemelte je ručně mezi prsty a uchovejte například v plechové nádobě na suchém a tmavém místě.

Podívejte se také na rady od zahradníka:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Tabák je ozdobou každé zahrady

reklama

Článek je zařazen v: tabák , pěstování , jak pěstovat , balkón , terasa , kouření , cigarety

reklama

Přečtěte si také