18. května 2019 06:00
Tereza JavorováExotický tabák v českém bytě: Vypěstujte si zajímavou rostlinu
Tabák nemusí růst jen na jihu USA nebo na ostrovech v Karibiku, dobře se mu bude dařit i v našich vyhřátých bytech, na balkonech nebo v zahradách. Má rád teplo a sluníčko. Vypěstujte si exotickou pokojovku či balkonovku, kterou oceníte pro její půvabné květy.
Tabák patří mezi exotické rostliny, které s trochou péče můžete vypěstovat i u sebe doma. Pochází z Ameriky a do Evropy se dostal v šestnáctém století skrze anglické dobyvatele. Brzy se tabák stal důležitou průmyslovou plodinou, která se do devadesátých let pěstovala i u nás. Tabák si můžete vyzkoušet vypěstovat i doma. Podívejte se, který druh vám poroste nejlépe a za jak dlouho se dají sklízet listy.
Budete potřebovat:
- semínka tabáku
- PET lahev nebo uzavíratelnou plastovou misku
- substrát + písek
- větší nádobu nebo květináč
Jak na pěstování tabáku:
K domácímu pěstování se nejvíce hodí dvě odrůdy tabáku - selský a viržinský. Viržinský má jemnější chuť, tabák selský zase obsahuje více nikotinu. Je jednodušší na pěstování, proto byste měli začít právě s ním.
Pořiďte si dobrý výsevní substrát a písek. Smíchejte je v poměru 3:1. Směs by měla být kyprá a vzdušná. Pro domácí pěstování v bytě rozřízněte napůl PET lahev. Spodní část naplňte substrátem smíchaným s pískem, zasejte semínko a přikryjte jej druhou polovinou PET lahve. Hrdlo přikryjte fólií, do které propíchejte dírky. Nezapomeňte pravidelně vlhčit a zalévat. Rostlině se bude dobře dařit na slunném a teplém místě v bytě.
Jakmile zhruba po dvou týdnech vzroste rostlinka natolik, že se bude dotýkat stěn lahve či jejího hrdla, přemístěte ji do většího květináče.
Jak se sklízí tabák
Pokud nebudete pěstovat tabák jen pro okrasu nebo ze zájmu o exotické rostliny, měli byste počítat s tím, že sklizeň ani sušení nejsou zrovna nejednodušší. Sledujte barvu spodních listů rostliny. Jakmile začnou žloutnout, je čas na sklizeň. Listy svažte do volných svazků a zavěste je na suché a temné místo. Ideální je například půda. Buďte trpěliví. Proces sušení trvá dva až tři měsíce. Nezkoušejte nijak sušení urychlit, vaše práce by přišla nazmar. Správně usušené listy by měly být světlé a příjemně voňavé. Rozemelte je ručně mezi prsty a uchovejte například v plechové nádobě na suchém a tmavém místě.
Zdroj: Adéla Skřivánková