5 nejlepších květin do kanceláře: Zvládnou umělé světlo, stín i malou péči

Prostředí moderních kanceláří zrovna nevyvolává pocit útulného domova… Pokud si však přece jen chcete své pracovní místo trochu vylepšit a zpříjemnit, začněte pěstovat květiny, které nevyžadují žádnou velkou péči, ale v jejichž přítomnosti se budete cítit mnohem lépe než ve společnosti holých stěn a chladného nábytku!

Chamedorea sličná (Chamaedorea elegans)

Chamedorea má několik jmen, proto si můžete vybrat, které se vám pro ni hodí nejlépe. Někdo ji zná pod českým botanickým, pro někoho možná až úsměvným názvem, oštěpuška nádherná, říká se jí také horská palma.

Chamedorea pochází zlesů Jižní Ameriky, proto i u nás, vmístnosti, vyžaduje polostinné místo, například u okna směřovaného na sever nebo kousek dál od okna jižního. Ve své domovině dorůstá až do výšky 10 m a má silný, kroužkovaný kmen. Toho se vnašich podmínkách samozřejmě nedočkáte.

Chamedorea má ráda trochu nižší teploty, i přes léto kolem 20 °C, vzimě ještě chladněji, léto může trávit i venku na stinném místě. Vykvétá bez ohledu na roční dobu světle žlutými kvítky, které však rostlinu značně vysilují, proto se na rostlině někdy ani neponechávají a odstraňují se.

Tahle nenáročná rostlinka nevyžaduje žádný speciální substrát, spokojí se se zeminou obvyklou pro pokojové květiny. Má ráda rovnoměrnou vlhkost zeminy a vyšší vzdušnou vlhkost, proto ji potěší pravidelné mlžení rozprašovačem. Pozor jen na velkou zálivku, pak by mohlo dojít kuhnívání kořenů. Chamadoreu můžete přihnojovat od března do září každé dva týdny.

Sanseviera (Sansevieria)

Opět jedna dokonale odolná pokojová rostlina svýstižným českým názvem tchynin jazyk. Má totiž opravdu podobně ostré okraje listů jazykovitého tvaru, jako mají některé tchyně známé zveselých historek či vtipů ostrý jazyk. Tuto rostlinu můžete znát i pod starším českým názvem tenura. Jako společnice do kanceláře se hodí naprosto dokonale, protože dokáže vpohodě přečkat i vaši nepřítomnost vobdobí dovolených. Pokud se o ni nikdo zkolegů nepostará, nic se nestane.

Sanseviera je doma především vAfrice, ale vyskytuje se i vAmerice či na Arabském poloostrově. Ve své domovině dosahuje výšky až 2 m, ale mnoho druhů je naopak spíše drobnějšího vzrůstu.

Pokojové tchyniny jazyky, tedy Sanseviera trifasciata, jsou jedny znejoblíbenějších a nejodolnějších pokojovek vůbec. Výborně zvládají umístění na plném slunci i ve stínu, snesou dlouhodobé sucho i pravidelnou zálivku a úplně zničit je může snad jen dlouhodobé přemokření vdobě vegetačního klidu, kdy pak dochází khnilobě kořenů. Pěstují se vjakékoliv běžné zemině pro pokojové rostliny, během března až do září je můžete mírně přihnojovat.

Tchynin jazyk sice vykvétá, ale jeho nevýrazný květ není ničím zajímavý. Je světle žlutý, bílý až nazelenalý a drobný. Květenství zastavuje růst listové růžice, ale rostliny žijí ještě dlouho po odkvětu.

Ledviník ztepilý (Nephrolepis exaltata)

Další zřádky odolných a nenáročných pokojových rostlin, která snese umístění vkancelářském prostředí naprosto na jedničku. Pochází ztropických oblastí Asie a Nového Zélandu a patří mezi kapradiny.

Bez problémů snáší nejen světlo zumělého osvětlení kanceláře, ale zvládne umístění dokonce i vkoupelně. Stačí jen trochu péče a ledviník bude výborně prospívat téměř všude. Roste velmi rychle a někdy dokáže během jednoho roku dokonce zdvojnásobit svoji velikost.

Ledviník dobře snáší umístění ve stínu nebo na rozptýleném světle. Jako kapradina samozřejmě nemiluje přímé sluneční paprsky. Vysazuje se do rašeliny, má rád občasné přihnojení během letních měsíců a mírnou zálivku. Ocení i občasné rosení listů.

Potos (Epipremnum aureum)

Tuhle pokojovou rostlinu zná snad úplně každý, ale sjejím jménem to už tak jednoduché není. Potos, šplhavnice, blázen, scindapsus? Ano, to všechno je on! Pochází ztropických lesů Šalamounových ostrovů u Austrálie. Je to popínavá a neuvěřitelně rychle rostoucí liána, která se dokáže přizpůsobit snad každému prostředí, tedy velmi snadno i kanceláři. Pěstuje se jako popínavá rostlina na umělém kmínku nebo jako převislá liána.

Dobře snáší jakékoliv umístění, ale ideální je dobře osvětlené místo chráněné před přímými slunečními paprsky a průvanem. Vlétě má ráda teplotu okolo 20 °C, vzimě klidně stejně, nebo o trochu nižší, nejméně však 10–13 °C. Potosu vyhovuje střední zálivka, mezi jednotlivými dávkami vody je dobré nechat substrát vyschnout. Tedy zalévat asi jednou za 3 dny. Substrát mu vyhovuje obyčejný, běžný pro ostatní pokojové květiny. Potos má rád vlhko, které mu vkanceláři bude dostatečně suplovat občasné rosení listů, stačí jednou týdně. Občasné přihnojení během letních měsíců ocení, postačí asi jednou za dva týdny.

Břečťan popínavý (Hedera helix)

Nenáročná pokojová i venkovní rostlina, která se hodí do jakéhokoliv interiéru. Je to stálezelený popínavý keřík, který se dokáže přichytit kopoře pomocí přísavek. Pochází ze severní Afriky.

Břečťan má rád vlhký vzduch, vkancelářském prostředí tedy vyžaduje časté rosení a mírnou zálivku, zemina nesmí nikdy úplně vyschnout, ale neměla by být ani přemokřená. Vyhovuje mu běžná pokojová teplota, vzimě trochu nižší, asi 14–16 °C, ale při častém rosení zvládne i vyšší teploty bez problémů.

Vysazuje se do běžné zeminy pro pokojové rostliny spříměsí rašeliny a vyhovuje mu umístění na světlém stanovišti srozptýleným světlem, přímé sluneční paprsky nesnáší. Od března do srpna se břečťan přihnojuje komplexním hnojivem pro pokojové rostliny.


Přečtěte si také