návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Začíná čas tulipánů: Jmenují se po turbanech a měly cenu zlata. Čím ještě překvapí?

Aktualizováno: 28.04.2021
Králové jara už pokvetou
Autor: istock.com Králové jara už pokvetou
Jestli je sněženka první posel jara, tak tulipán je jeho král! Svěží, pevný, barevný nám připomíná, proč je jaro tak plné nadějí. Víte, kde se na českých zahrádkách vlastně tenhle krasavec vzal?

reklama

Cizinec ze svahů Pamíru

Ačkoli je u nás jako doma, není tulipán tuzemec, naopak, je pořádně exotický a jeho cesta do váz střední Evropy má působivou historii.

Původní oblastí výskytu tulipánů je pravděpodobně Čína, konkrétně jižní svahy Pamíru, dále oblasti Hindúkuš a kazašské stepi. Odtud se půvabná květina rozšířila s obchodními karavanami do Turecka, severní Afriky, Anatolie, Íránu a Japonska na východě. 

Domovinou tulipánů je Asie
Autor: istock.com Domovinou tulipánů je Asie

Prvenství má možná Praha?

Tulipány si zamilovali sultánové takového věhlasu jako byl Slulejman Veliký nebo Mohamed II. Ale ani evropští panovníci nezůstali pozadu a cizokrajnou květinu si nechávali dovážet. V Evropě se tulipány představily ve Vídni na dvoře Ferdinanda I. Habsburského a prý se v 16. století poprvé objevily v Praze v Jelením příkopě, odkud se začaly šířit po evropských dvorech a městech. 

Praha mohla být prvním evropským městem, kde tulipány vyrsotly
Autor: istock.com Praha mohla být prvním evropským městem, kde tulipány vyrsotly

Cibulky nad zlato

Nakonec se ale dostaly do Nizozemí a tam vypuklo hotové tulipánové šílenství, které vrcholilo v 17. století. Popularita tulipánů byla tak závratná, že bohatí nizozemští měšťané byli ochotni za cibulky zvláštních odrůd platit i zlatem. Když však v roce 1637 krachla komoditní burza, spousta milovníků tulipánů zkrachovalo s ní. 

Tulipány máme spojené s Holandskem
Autor: istock.com Tulipány máme spojené s Holandskem

Jméno po turbanu

Kuriozní byl i vznik jména květiny, kdy jistý velvyslanec popisoval v depeši svému pánu krásy této zvláštní rostliny a její květ vylíčil jako obrácený turecký čepec turban neboli “tuliban”. A název tupilán byl na světě!

Podobnost s tulipánu a turbanu není náhodná
Autor: istock.com Podobnost s tulipánu a turbanu není náhodná

Jaký je ten váš?

Věřte nebo ne, na světě je známo až 150 druhů tulipánů a pořád se šlechtí. Nejznámější jsou jednoduché ranné, liliokvěté, rozčepýřené papouškovité, pivoňkovité nebo vícekvěté. Určitě si vyberete ten svůj oblíbený druh i vy a zkrášlíte jimi jarní stůl.

Lidé vyšlechtili mnoho druhů tulipánu
Autor: istock.com Lidé vyšlechtili mnoho druhů tulipánu

Aby vám vydržely

Aby vám tulipány vydržely, nedávejte je do společné vázy s čerstvě natrhanými narcisy, které ostatní květiny spolehlivě otráví. Vyměňujte jim také často vodu a myslete na to, že je to jarní květina a proto voda musí být ledová. Klidně k tulipánům občas přihoďte hrst ledu za mrazáku. 

Tulipány potřebují ledovou vodu
Autor: istock.com Tulipány potřebují ledovou vodu

(ku)

Další články:

 

černý tulipán

Kde se vzaly černé tulipány? Vyšlechtit je trvalo staletí...

Jakou pergolu si pořídíte vy?

Pořiďte si pergolu. Těchto 20 fotek dokazuje, že se z ní stane nejkrásnější místo v zahradě

reklama

Článek je zařazen v: květiny , zahrada , rostliny , tulipány , tulipán

reklama

Přečtěte si také