Zahrada

3. července 2019 13:30

Markéta Kašková

Postavte si hmyzí hotel. Proč ho mít na zahradě?

S trochou nadsázky lze říci, že odzvonilo sádrovým trpaslíkům a do módy se dostávají domečky pro hmyz. Ty jsou v zahradě nejen zdobné, ale též praktické. Přilákají k vám hmyz, který se postará o opylování, pomůže ale i v boji se škůdci. Vše ekologicky.

Že si hmyz opravdu zaslouží naši pozornost, potvrdila i realizátorka expozice Domečky pro hmyz na uplynulém veletrhu Flora Olomouc. Pavlína Švecová z Českého zahrádkářského svazu vyzdvihuje nenápadné návštěvníky našich zahrad například jako ekologického likvidátora škůdců.

„Hmyz nám pomáhá s likvidací škůdců, zvláště tehdy, pokud se chceme vyhnout chemickým přípravkům. Lidé si také mnohdy neuvědomují, že bez hmyzích opylovačů bychom se ani nedočkali velké úrody.“

Některé rostliny jsou sice samosprašné – opylují se tedy samy, většina ovocných stromů ale potřebuje ke svému opylení hmyz. A tuto úlohu zdaleka neobsáhnou jenom včely medonosné.

Jak skrýš proužitečný hmyz vybudovat?

Tvůrčím nápadům a fantazii se v tomto případě meze nekladou. Na hmyzích domečcích je sympatické, že pro jejich realizaci toho moc nepotřebujeme. „Stačí provázky, drátky, stébla rákosu, suchá tráva, šišky, nalámané klacíky, stará dutá cihla, ztrouchnivělý kmen stromu či prázdná makovice. Na vrtání děr do dřeva postačí běžná vrtačka,“ představuje stavební materiál Ivan Dvořák, expert na hmyz a škůdce. V nejnižších patrech se záhy ubytují například škvoři, v nejvyšších včely samotářky.

Hmyz by měl být v bezpečí

Inženýr Dvořák ke stavbě pouze upozorňuje, že zadní části takového hotýlku by měly být vždy kryty například pletivem. Jinak hrozí, že se váš domeček pro hmyz stane „krmítkem“ pro ptáky.

Příbytky pro hmyz vyvěšujeme nejlépe na jižních stěnách tak, aby byly chráněny proti dešti a větru. Otvory nečistíme – některé druhy se vyvíjejí přes celý rok.

Čím jsou nám na zahradě prospěšní?

Mezi vůbec největší konzumenty mšic patří zlatoočky. Subtilní hmyz s průhlednými křidélky vítáme hlavně v larválním stádiu. Kromě mšic má taková larva v oblibě housenky, larvy much, červce, svilušky a další drobné škůdce. Zajímavostí je, že svoji kořist nekonzumuje přímo, ale kusadly do ní vpustí trávicí šťávy a pak ji vysaje. Larvy některých druhů zlatoočky si na své tělo vysáté mšice lepí jako ochranu před vysušením sluncem.

Autor: Zuzana Schneidewind

Další články:


Přečtěte si také