návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Postavte si hmyzí hotel. Proč ho mít na zahradě?

, Vydáno: 03.07.2019
Hmyzí hotely pro užitečné pomocníky
Autor: istock.com Hmyzí hotely pro užitečné pomocníky
S trochou nadsázky lze říci, že odzvonilo sádrovým trpaslíkům a do módy se dostávají domečky pro hmyz. Ty jsou v zahradě nejen zdobné, ale též praktické. Přilákají k vám hmyz, který se postará o opylování, pomůže ale i v boji se škůdci. Vše ekologicky.

reklama

Že si hmyz opravdu zaslouží naši pozornost, potvrdila i realizátorka expozice Domečky pro hmyz na uplynulém veletrhu Flora Olomouc. Pavlína Švecová z Českého zahrádkářského svazu vyzdvihuje nenápadné návštěvníky našich zahrad například jako ekologického likvidátora škůdců.

Domečky vypadají stylově a pomohou nám s pavouky a jiným hmyzem.
Autor: istock.com Domečky vypadají stylově a pomohou nám s pavouky a jiným hmyzem.

„Hmyz nám pomáhá s likvidací škůdců, zvláště tehdy, pokud se chceme vyhnout chemickým přípravkům. Lidé si také mnohdy neuvědomují, že bez hmyzích opylovačů bychom se ani nedočkali velké úrody.“

Některé rostliny jsou sice samosprašné – opylují se tedy samy, většina ovocných stromů ale potřebuje ke svému opylení hmyz. A tuto úlohu zdaleka neobsáhnou jenom včely medonosné.

Střecha hmyzího domku se dá vybudovat z rostlin, které rostou na kůře - z netřesků, jímž vyhovuje přímé slunce.
Autor: Zuzana Schneidewind Střecha hmyzího domku se dá vybudovat z rostlin, které rostou na kůře - z netřesků, jímž vyhovuje přímé slunce.

Jak skrýš pro užitečný hmyz vybudovat?

Tvůrčím nápadům a fantazii se v tomto případě meze nekladou. Na hmyzích domečcích je sympatické, že pro jejich realizaci toho moc nepotřebujeme. „Stačí provázky, drátky, stébla rákosu, suchá tráva, šišky, nalámané klacíky, stará dutá cihla, ztrouchnivělý kmen stromu či prázdná makovice. Na vrtání děr do dřeva postačí běžná vrtačka,“ představuje stavební materiál Ivan Dvořák, expert na hmyz a škůdce. V nejnižších patrech se záhy ubytují například škvoři, v nejvyšších včely samotářky.

Jednou z možností je vyplnění roury, dřevěné krabičky (třeba od vína) navrtanými klacíky, polínky a stébly.
Autor: Zuzana Schneidewind Jednou z možností je vyplnění roury, dřevěné krabičky (třeba od vína) navrtanými klacíky, polínky a stébly.

Hmyz by měl být v bezpečí

Inženýr Dvořák ke stavbě pouze upozorňuje, že zadní části takového hotýlku by měly být vždy kryty například pletivem. Jinak hrozí, že se váš domeček pro hmyz stane „krmítkem“ pro ptáky.

Tady se to bude bydlet
Tady se to bude bydlet

Příbytky pro hmyz vyvěšujeme nejlépe na jižních stěnách tak, aby byly chráněny proti dešti a větru. Otvory nečistíme – některé druhy se vyvíjejí přes celý rok.

Čím jsou nám na zahradě prospěšní?

Mezi vůbec největší konzumenty mšic patří zlatoočky. Subtilní hmyz s průhlednými křidélky vítáme hlavně v larválním stádiu. Kromě mšic má taková larva v oblibě housenky, larvy much, červce, svilušky a další drobné škůdce. Zajímavostí je, že svoji kořist nekonzumuje přímo, ale kusadly do ní vpustí trávicí šťávy a pak ji vysaje. Larvy některých druhů zlatoočky si na své tělo vysáté mšice lepí jako ochranu před vysušením sluncem.

Hmyzí domeček. Příbytky pro hmyz vyvěšujeme nejlépe na jižních stěnách tak, aby byly chráněny proti dešti  a větru. Otvory nečistíme –  některé druhy se vyvíjejí přes celý rok.
Autor: Zuzana Schneidewind Hmyzí domeček. Příbytky pro hmyz vyvěšujeme nejlépe na jižních stěnách tak, aby byly chráněny proti dešti a větru. Otvory nečistíme – některé druhy se vyvíjejí přes celý rok.

Autor: Zuzana Schneidewind

Další články:

Jde to i bez chemie

Jak na mravence, moly a další hmyz v domácnosti? Fungují bylinky i koření. Na mravence třeba skořice

Jak se zbavit hmyzu 5

Jak odstranit komáry, pavouky i mravence? Zkuste levanduli nebo celer se skořicí

reklama

Článek je zařazen v: hmyzí domečky , jak se zbavit škutců na zahradě , hmyz , zahrada , ekologický likvidátor škůdců , škodci

reklama

Přečtěte si také