Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Postavte si hmyzí hotel. Proč ho mít na zahradě?

S trochou nadsázky lze říci, že odzvonilo sádrovým trpaslíkům a do módy se dostávají domečky pro hmyz. Ty jsou v zahradě nejen zdobné, ale též praktické. Přilákají k vám hmyz, který se postará o opylování, pomůže ale i v boji se škůdci. Vše ekologicky.
Vydáno: 30.04.2014
Střecha hmyzího domku se dá vybudovat z rostlin, které rostou na kůře - z netřesků, jímž vyhovuje přímé slunce.
Střecha hmyzího domku se dá vybudovat z rostlin, které rostou na kůře - z netřesků, jímž vyhovuje přímé slunce. Autor: Zuzana Schneidewind
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Proč stavět hmyzu hotel? Proč lákat na zahradu hmyz a jaký? Pusťte si video v úvodu. Představíme vám na něm též další, často opomíjenou funkci hmyzu.

Že si hmyz opravdu zaslouží naši pozornost, potvrdila i realizátorka expozice Domečky pro hmyz na uplynulém veletrhu Flora Olomouc. Pavlína Švecová z Českého zahrádkářského svazu vyzdvihuje nenápadné návštěvníky našich zahrad například jako ekologického likvidátora škůdců.Hmyzí domeček. Příbytky pro hmyz vyvěšujeme nejlépe na jižních stěnách tak, aby byly chráněny proti dešti  a větru. Otvory nečistíme –  některé druhy se vyvíjejí přes celý rok. Foto: Zuzana Schneidewind

„Hmyz nám pomáhá s likvidací škůdců, zvláště tehdy, pokud se chceme vyhnout chemickým přípravkům. Lidé si také mnohdy neuvědomují, že bez hmyzích opylovačů bychom se ani nedočkali velké úrody.“

 

Některé rostliny jsou sice samosprašné – opylují se tedy samy, většina ovocných stromů ale potřebuje ke svému opylení hmyz. A tuto úlohu zdaleka neobsáhnou jenom včely medonosné.

Jak bezpečnou skrýš pro včelky samotářky a další užitečný hmyz vybudovat?

Jednou z možností je vyplnění roury, dřevěné krabičky (třeba od vína) navrtanými klacíky, polínky a stébly.
Jednou z možností je vyplnění roury, dřevěné krabičky (třeba od vína) navrtanými klacíky, polínky a stébly.
Zuzana Schneidewind

Tvůrčím nápadům a fantazii se v tomto případě meze nekladou. Na hmyzích domečcích je sympatické, že pro jejich realizaci toho moc nepotřebujeme. „Stačí provázky, drátky, stébla rákosu, suchá tráva, šišky, nalámané klacíky, stará dutá cihla, ztrouchnivělý kmen stromu či prázdná makovice. Na vrtání děr do dřeva postačí běžná vrtačka,“ představuje stavební materiál Ivan Dvořák, expert na hmyz a škůdce. V nejnižších patrech se záhy ubytují například škvoři, v nejvyšších včely samotářky.

Inženýr Dvořák ke stavbě pouze upozorňuje, že zadní části takového hotýlku by měly být vždy kryty například pletivem. Jinak hrozí, že se váš domeček pro hmyz stane „krmítkem“ pro ptáky.

Tady se to bude bydlet
Tady se to bude bydlet

Příbytky pro hmyz vyvěšujeme nejlépe na jižních stěnách tak, aby byly chráněny proti dešti a větru. Otvory nečistíme – některé druhy se vyvíjejí přes celý rok.

Užiteční klienti hmyzího hotelu. Čím jsou nám na zahradě prospěšní?

SLUNÉČKO SEDMITEČNÉ: Už jako larva, později i jako beruška zkonzumuje až čtyři tisíce mšic.
ŠKVOR: V zahradě patří k nejužitečnějším. Vyhledává tmavé úkryty, protože je aktivní v noci. Vyskytuje se nejčastěji v zemi. Když mu ale umožníte ukrývat se na stromě nebo keři, nikdy nepohrdne hostinou v podobě mšicemi obalených větví a květů. Vedle mšic rád zobeu také vlnatky, svilušky a další pomalu lezoucí drobný hmyz a jeho vajíčka. Ideálním škvořím úkrytem je obrácený květináč, zavěšený na větev. zadní části takového hotýlku by měly být vždy kryty například pletivem. Foto: Zuzana SchneidewindKdyby náhodou začali okusovat rostliny, můžete úkryty se škvory přesunout na jiné, škůdci napadené místo. 
VOSÍCI: Jsou podobně vybarvení jako vosy. Jsou draví, loví drobný hmyz a pavouky. Po usmrcení kořist sežvýkají a udělají z ní pevnou kuličku.
Mezi vůbec největší konzumenty mšic patří ZLATOOČKY. Subtilní hmyz s průhlednými křidélky vítáme hlavně v larválním stádiu. Kromě mšic má taková larva v oblibě housenky, larvy much, červce, svilušky a další drobné škůdce. Zajímavostí je, že svoji kořist nekonzumuje přímo, ale kusadly do ní vpustí trávicí šťávy a pak ji vysaje. Larvy některých druhů zlatoočky si na své tělo vysáté mšice lepí jako ochranu před vysušením sluncem.

Autor: Zuzana Schneidewind, kamera: Jan Kundera

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama