Kuchyně

30. dubna 2019 08:00

redakce Prima Living

Jak odstranit komáry, pavouky i mravence? Zkuste levanduli nebo celer se skořicí

Příroda se probouzí nejen pěkně v parcích a lesích, ale i u vás doma. Jak na pavouky, komáry a mravence? Podívejte se na užitečné tipy, jak hmyzu zabránit, aby kraloval u vás doma.

Tu a tam proletí moucha, už vás štípl první komár a každou chvíli narazíte na pavouka, co pilně spřádá pavučinku nad vaším pracovním stolem nebo v koupelně. A co teprve mravenci vkredenci. Začali si prošlapávat cestičky k vaší cukřence? I když se považujete za milovníka zvířat a necháváte „brouka žít”, všechno skutečně snášet nemusíte. Poradíme vám, jak se nezvaných hostů z hmyzí říše zbavit.

Alespoň tedy na chvíli. Představa, že ne věky věků vyženete „hmyzáky” ze svého domova, je bohužel nereálná. I kdybyste do všech oken pořídili síťky, stejně nějaký ten malý osmi nebo šestinohý nezvaný host asi během léta proklouzne. Přesto je možné hmyzí invazi čelit.

Pavouky nezabíjejte

Pokud vás iritují pavouci a rozhodně v nich nevidíte milé tvorečky, co nosí „štěstíčko”, nenechte je zavinout váš byt do jejich sítí. U pavouků ale platí, že byste s jejich likvidací měli být spíše uvážliví. I když se vám třeba jejich přítomnost nelíbí, vezměte na vědomí, že vám v podstatě pomáhají likvidovat komáry a mouchy, a to velmi účinně. Vjejich sítích může uvíznout většina nežádoucího hmyzu, který snámi sdílí domácnost, a dokážou skutečně hodně snížit stavy bzučících potvor.

Můžete omezit pavoučí počty vymetáním nebo vysáváním sítí i s vajíčky, můžete pavouky vyhazovat ven, ale stejně se jich nikdy úplně nezbavíte, jen se někde schovají do klidu. Mnoho druhů přežije v domě přes zimu a na jaře je tam máte znovu v podobě nové generace. Lepší je vzít na vědomí jejich prospěšnost a smířit se jejich přítomností a prací přírodních insekticidů.

Mravencům zalepte cestičky

Mravenčí invaze je jarní klasika. Mravenci přijdou zvenčí a vydají se na pochod naší domácností. Asi vás nepřekvapí, že vyhledávají především taková místa, kde mají dostatek potravy. Pokud chcete na mravence vyzrát přírodní cestou bez použití chemikálií, možnosti tu jsou.

Mravenci nesnášejí mátu, eukalyptus, bazalku či levanduli, jejichž aroma je odpuzuje. Nenávidí také hřebíček, vůni kávy a další aromatické druhy koření. Na místo, kde se hromadí, zkuste nastražit osolený celer posypaný skořicí.

Podél oken, dveří a parapetů nasypte trochu jedlé sody, poslouží i obyčejná zubní pasta. Pravidelně okna, dveře a podlahy omývejte octovou vodou. Pomůže také, když vysledujete místo, kudy do bytu nebo domu přilézají, a jednoduše jim vchod zalepíte pevně lepicí páskou.

Na komáry levanduli

Komáři sice začnou otravovat více až v květnu, ale s rostoucími teplotami se s nimi budeme v interiérech setkávat stále více. Nejsou nijak nebezpeční, i alergie na jejich štípnutí jsou spíše vzácné, ale jsou neskutečně otravní. Takové noční bzučení kolem hlavy… Vybavte se ochrannými prostředky v podobě sprejů a repelentů, pro děti ale volte speciální varianty, které jsou označené jako vhodné pro děti. Pokud dáváte přednost spaní s otevřeným oknem, určitě sáhněte po elektrických odpařovačích. Komáři také nemilují levanduli, můžete zkusit na polštáře nastříkat levandulovou vodu nebo si pořídit polštářky plněné sušenou bylinkou.

A pokud vám doma straší i jiný hmyz, podívejte se na naše články s radami:

ku

Sdílejte článek

Přečtěte si také