Zahrada

18. července 2014 05:54

Markéta Zídková

Předpověď houbařům: Kde aktuálně rostou houby?

V červnu přišla vlna veder, která zastavila růst hub. Jak to v lesích vypadá v půli července? A jaká je předpověď? Prozradí předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.

Začátkem července pro houbaře naštěstí přišlo ochlazení a pršelo. Z toho plyne, že „červenec je o poznání lepší, šance narazit na houby je víc," radostně konstatuje předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa. Houby podle něj momentálně rostou hlavně v trávnících, na mýtinách či lesních okrajích, především pak v teplejších místech a spíše v listnatých lesích."Podhoubí je totiž velice nevyzpytatelné, jestli má dobře nasazeno, po dvou dnech dešťů na okrajích lesů či v trávě okamžitě reaguje a houby rostou ´jako houby po dešti´," říká Jaroslav Landa s tím, že ti, co sbírají více druhů a nejen hřibovité, mají větší štěstí, protože roste opět více druhů.

Houbařský vrchol sezóny máme však stále ještě před sebou, protože ten zpravidla přichází v druhé polovině srpna. "Tady si nechci hrát na prognostika, ale jsou jen dvě možnosti - buďto se růst úplně utlumí, nebo se díky dobrému počasí naplno rozběhne," říká Jaroslav Landa s tím, že Česká mykologická společnost výskyt hub mapuje a vydává pravidelně mapku jejich výskytu. Aktuální situaci v lese tak můžete sledovat na stránkách České mykologické společnosti.

ing. Jaroslav Landa, předseda České mykologické společnosti, Foto: archiv Jaroslava Landy

(mw)

Více o houbách najdete v naší Encyklopedii.

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také