návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Připravte se na invazi slimáků. Poradíme, jak s nimi bojovat

zidkovm , Vydáno: 03.05.2014
Arion vulgaris - Plzák španělský
Autor: Xauxa/Wikimedia Commons; CC BY-SA 3.0 Arion vulgaris - Plzák španělský
Letos to bude nájezd. Vysoké jarní teploty se postaraly o ideální podmínky pro životní start malých slimáčků (plzáků španělských). Pokud nezvládnete prevenci, musí přijít represe. Jaké prostředky jsou vhodné?

reklama

Plzáci španělští se líhnou už při teplotě těsně nad 4°C. A jelikož letos bylo teplé jaro, mohli jste je na zahradě potkávat už v půlce dubna. Co teprve až jim vysadíme letničky a zeleninku, to se jim to bude dařit.

Pokud chcete pravidla hry na zahradě určovat vy a nechcete kolbiště přenechat slimákům, musíte s nimi bojovat neúprosně hned od jara, protože jsou v početní převaze. Základem je prevence, to znamená mít posekaný krátký pažit a trávu sekat i za plotem. Na zahradě nemít skládku dřev či květináčů, kam se mohou Plzáci lehce ukrýt.

Plzák španělský nemá přirozené nepřátele
Autor: Ekko/Wikimedia Commons; CC BY 2.5 Plzák španělský nemá přirozené nepřátele

Další stupně boje je jejich sběr, jenže co s nimi, když okamžitě začnou úspěšně slézat kolmé stěny kýble? Pak přicházejí humánní a vyčerpávající metody typu odnést je na vzdálené pole, drastické a efektní postupy jako zalít kýbl vařící vodou, rozstříhat slimáky zahradnickými nůžkami či jim useknout hlavu. (Br, ale funguje to). Nehumánní je posypat je solí, slimáci velmi trpí a vy si navíc ničíte zahradu.

Výhodou granulí je skutečnost, že se v zahradě rozloží na fosfor a železo a tak ještě pohnojí rostliny. Pokud granule sežere jiné zvíře či sezobne dítě, nic se nestane.V naší civilizované době asi většina jedinců nemá na boj se slimáky tváří v tvář žaludek a sáhne raději po bojových prostředcích ovládaných na dálku. Přímo do srdce odporu lze proniknout s fosforečnanem železitým – přípravkem na přírodní bázi, který je šetrný vůči rostlinám i jiným živočichům, ale zcela nemilosrdný vůči „španělské invazi“. Slimák granulku sežere, vrátí se domů a zahyne. Granulky sypeme kolem rostlin a sledujeme, zda nám mizí. Pokud ano, pak se na naší zahradě pořád ještě vyskytuje slimák, pokud granule zůstávájí, zvítězili jsme.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

 

Už se těšíte na červen?

Co je lepší, pěstování jahod na fólii, nebo volně?

Za touto nádherou stojí 150 rostlin druhu Wisteria

Místo, které musíte vidět: Zahrada z vistárií Kawachi Fuji

reklama

reklama

Přečtěte si také