Zahrada

21. srpna 2017 14:42

Tereza Javorová

Provoňte si domov i pokrmy citrusovou vůní. Tyhle bylinky si hravě vypěstujete v květináči

Provoní vám domov a hodí se i do vaření. Tyto bylinky s citrusovým aroma vám přes léto na balkoně či parapetu nemohou chybět.

Šťavnatá citrusová vůně navozuje pocity osvěžení, radosti a krásného letního dne. Existuje mnoho rostlin, které obsahují citrusově vonící silice a jsou zároveň velmi nenáročné na pěstování. Jejich lístky se dají použít na vaření, do letních zeleninových i ovocných salátů, připravíte z nich lahodné čaje, osvěžující koupele, nebo lístky jen tak rozemnete mezi prsty a na chvilku se zasníte.

Meduňka

Meduňka je vitální rostlina a velmi rychle se rozrůstá, určitě ji tedy umístěte do samostatného květináče. Má ráda polostín. Voňavé lístky a vrcholky větviček se dají sklízet celý rok. Čerstvé lístky se uplatní v mnoha pokrmech, v ovocných salátech nebo nápojích. Je vytrvalá, a pokud ji dobře zazimujete, vydrží v květináči i přes zimu.

Citronové verbeně

Citronové verbeně se říká také aloisie. Má stejně jako meduňka raději polostín než přímé slunce. Není mrazuvzdorná, přezimuje ve světlé chladné místnosti (10–15 °C). Zaštipujte výhonky, aby rostlinka krásně rozkošatěla. Lístky verbeny se používají čerstvé i sušené a kromě čaje si je můžete hodit třeba i do koupele.

TIP | Koupelové osvěžení s verbenou Citrusové lístky nemusí sloužit jen k přípravě čaje. Pro osvěžující verbenovou koupel si připravte nádobu s mořskou solí: na centimetrovou vrstvu soli stačí položit o něco tenčí vrstvu sušených verbenových lístků, následuje zase sůl, lístky, sůl a tak dál, poslední vrstvu musí tvořit opět sůl. Nádobu uzavřete, nechte odležet a po několika týdnech můžete koupelovou sůl vyzkoušet. Do vany si přihoďte zároveň i několik verbenových lístků v čerstvé podobě.

Citronová pelargonie

Citronová pelargonie je nenáročná rostlina, poroste v běžné zemině na slunném stanovišti a přežije i krátkodobé vysušení. Kvete spíše nenápadnými bílými květy, ale vše vám vynahradí vonné listy, které mají zároveň repelentní účinky, i naše babičky ji právě proto pěstovaly za okny. Na zimu pelargonie umístěte do suché, chladné místnosti, bez problému přezimují.

Další vhodné citrusově vonící rostliny:

Bazalka pravá 'Lime' (Ocimum basilicum 'Lime'), Citronový tymián (Thymuscitriodorus), Citronová tráva (Cymbopogon flexuosus)

Text pochází z knihy Zahrádka v květináči – Pro váš balkon i okenní parapet (nakladatelství Smart Press), autorkou je Anita Blahušová

(red)


Přečtěte si také