Zahrada

17. června 2022 06:00

Simona Sedláčková

Rekordmani ze světa rostlin: Největší květ páchne po shnilém mase, největší plod váží 50 kilo

Běžné rostliny většinou obdivujeme pro jejich krásu, barvu či vůni květu, ale na Zemi najdeme i rekordmany rostlinné říše, u kterých nás na první pohled zaujme spíše jejich rozměr, tedy velikost. Nebo malost?

Nejdrobnější květ i plod má drobnička

Nejmenší mezi nejmenšími by mohla být, jak už její jméno napovídá, drobnička (Wolffia globosa). Pro její nepatrnost bychom si jí snad ani nevšimli, kdyby svou malost nenahrazovala množstvím. Plod této botanické miniatury je veliký asi jako zrnko soli a váží asi 70 mikrogramů a nepatrný květ je na tom ještě hůře. A pozor, na fotografii je drobnička opravdu jenom to drobné zelené smetíčko mezi cizími lístky.

Drobnička je rod jednoděložných rostlin z čeledi áronovité. Jsou to maličké rostlinky volně plovoucí na hladině. Celá lodyha má okrouhlý tvar, listy i kořeny jí chybí. Její květy jsou považované za nejmenší na světě a jsou umístěny v dutině, na horní straně lodyhy. U nás, v Česku, roste jediný druh, drobnička bezkořenná (Wolffia arrhiza). Jedná se o velmi vzácný a ohrožený druh, který můžeme s velkou dávkou štěstí potkat na Břeclavsku.

Největší květ patří raflézii

Když se řekne slovo květ, vybavíme si většinou krásnou vůni. U největšího květu na světě je však všechno jinak. Největší květ vás omámí, ale určitě ne vůní! Rekordmanka v této kategorii, raflézie (Rafflesia arnoldi), páchne po shnilém mase. Je to parazitická tropická rostlina z Malajsie a Indonésie. Její masivní květy dosahují velikosti až 100 cm v průměru a váhy až 11 kg.

Plody chlebovníku si v kapse neodnesete

Největší plod, vytvořený samotnou přírodou, bez šlechtění lidmi, najdeme u chlebovníku různolistého neboli žakie (Artocarpus heterophyllus). Je to stálezelený tropický strom z čeledi morušovníkovitých pocházející z Indie. Plody, ve skutečnosti se jedná o plody nepravé, tedy plodenství, dosahují délky až 90 cm a úctyhodné hmotnosti 35 kg, extrémně prý až 50 kg. Tyto plody se konzumují syrové i uvařené.

Pokud však budeme do kategorie největší plod počítat i plody vylepšené zásahem člověka, tedy šlechtěné, pak první místo s přehledem získá obyčejná tykev (Cucurbita pepo) tedy dýně, kterou všichni známe. Velikost dýně dokáže překvapit i zkušené zahradníky a pohybuje se, podle posledního rekordu až těsně pod hranicí 900 kg.

Rekordně velké listy rostou na palmě rafii

Největšími, tedy spíše nejdelšími listy na světě se může pyšnit palma, která roste v Africe, rafie (Raphia regalis), a patří do čeledi arekovitých. Její zpeřené listy dosahují naprosto nepředstavitelné délky až 25 m.

Původní obyvatelé Afriky tyto listy využívají jako stavební materiál, především jako střešní krytinu, ale vlákna se dají použít na mnoho dalších způsobů, například na výrobu provazů, v košíkářství nebo v tkalcovství.

Listy azoly jsou menší než špendlíková hlavička

Nejmenší listy najdeme patrně u drobounké vodní kapradiny azoly (Azolla filiculoides). Jsou velké či dlouhé, tedy vlastně malé pouhý jeden milimetr. Je sice maličká, ale opět nahrazuje velikost množstvím. Roste velmi rychle a během několika měsíců dokáže pokrýt značnou plochu vodní hladiny. Rostlinka pochází z Ameriky, ale rozšířila se téměř do celé Evropy, tropické Asie, do střední a jižní Afriky i do Austrálie a Tichomoří.

Zdroj:  https://dinosaurusblog.com/2012/10/10/rekordy-sveta-rostlin/; https://video.aktualne.cz/ze-sveta/zapoleni-pestitelu-o-nejvetsi-tykev-vitezna-vazila-skoro-900/r~440c2e208c8d11e6a4100025900fea04/


Přečtěte si také