Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Rekordmani ze světa rostlin: Víte, jak vypadá největší, či naopak nejmenší plod, list a květ?

Běžné rostliny většinou obdivujeme pro jejich krásu, barvu či vůni květu, ale na Zemi najdeme i rekordmany rostlinné říše, u kterých nás na první pohled zaujme spíše jejich rozměr, tedy velikost. Nebo malost?
Vydáno: 19.01.2020
Rekordmani ze světa rostlin
Autor: istockphoto a pinterest Rekordmani ze světa rostlin

Nejdrobnější květ i plod má drobnička

Nejmenší mezi nejmenšími by mohla být, jak už její jméno napovídá, drobnička (Wolffia globosa). Pro její nepatrnost bychom si jí snad ani nevšimli, kdyby svou malost nenahrazovala množstvím. Plod této botanické miniatury je veliký asi jako zrnko soli a váží asi 70 mikrogramů a nepatrný květ je na tom ještě hůře. A pozor, na fotografii je drobnička opravdu jenom to drobné zelené smetíčko mezi cizími lístky.

Rekordmani ze světa rostlin: drobnička (Wolffia globosa)
Autor: istockphoto a pinterest Rekordmani ze světa rostlin: drobnička (Wolffia globosa)

Drobnička je rod jednoděložných rostlin z čeledi áronovité. Jsou to maličké rostlinky volně plovoucí na hladině. Celá lodyha má okrouhlý tvar, listy i kořeny jí chybí. Její květy jsou považované za nejmenší na světě a jsou umístěny v dutině, na horní straně lodyhy. U nás, v Česku, roste jediný druh, drobnička bezkořenná (Wolffia arrhiza). Jedná se o velmi vzácný a ohrožený druh, který můžeme, s velkou dávkou štěstí, potkat na Břeclavsku.

Největší květ patří raflézii

Když se řekne slovo květ, vybavíme si většinou krásnou vůni. U největšího květu na světě je však všechno jinak. Největší květ vás omámí, ale určitě ne vůní! Rekordmanka v této kategorii, raflézie (Rafflesia arnoldi), páchne po shnilém mase. Je to parazitická tropická rostlina z Malajsie a Indonésie. Její masivní květy dosahují velikosti až 100 cm v průměru a váhy až 11 kg.

Rekordmani ze světa rostlin:  raflézie (Rafflesia arnoldi)
Autor: istockphoto a pinterest Rekordmani ze světa rostlin: raflézie (Rafflesia arnoldi)

Plody chlebovníku si v kapse neodnesete

Největší plod, vytvořený samotnou přírodou, bez šlechtění lidmi, najdeme u chlebovníku různolistého neboli žakie (Artocarpus heterophyllus). Je to stálezelený tropický strom z čeledi morušovníkovitých, pocházející z Indie. Plody, ve skutečnosti se jedná o plody nepravé, tedy plodenství, dosahují délky až 90 cm a úctyhodné hmotnosti 35 kg, extrémně prý až 50 kg. Tyto plody se konzumují syrové i uvařené.

Rekordmani ze světa rostlin: žakie (Artocarpus heterophyllus)
Autor: istockphoto a pinterest Rekordmani ze světa rostlin: žakie (Artocarpus heterophyllus)

Pokud však budeme do kategorie největší plod počítat i plody vylepšené zásahem člověka, tedy šlechtěné, pak první místo s přehledem získá obyčejná tykev (Cucurbita pepo) tedy dýně, kterou všichni známe. Velikost dýně dokáže překvapit i zkušené zahradníky a pohybuje se prý, podle nepodložených zpráv, až kolem 660 kg.

Rekordně velké listy rostou na palmě rafii

Největšími, tedy spíše nejdelšími listy na světě se může pyšnit palma, která roste v Africe, rafie (Raphia regalis) a patří do čeledi arekovitých. Její zpeřené listy dosahují naprosto nepředstavitelné délky až 25 m.

Rekordmani ze světa rostlin: rafie
Autor: istockphoto a pinterest Rekordmani ze světa rostlin: rafie

Původní obyvatelé Afriky tyto listy využívají jako stavební materiál, především jako střešní krytinu, ale vlákna se dají použít na mnoho dalších způsobů, například na výrobu provazů, v košíkářství nebo v tkalcovství.

Rekordmani ze světa rostlin: tradiční výrobky v palmových vláken
Autor: istockphoto a pinterest Rekordmani ze světa rostlin: tradiční výrobky v palmových vláken

Listy azoly jsou menší než špendlíková hlavička

Nejmenší listy najdeme patrně u drobounké vodní kapradiny azoly (Azolla filiculoides). Jsou velké či dlouhé, tedy vlastně malé, pouhý jeden milimetr. Je sice maličká, ale opět nahrazuje velikost množstvím. Roste velmi rychle a během několika měsíců dokáže pokrýt značnou plochu vodní hladiny. Rostlinka pochází z Ameriky, ale rozšířila se téměř do celé Evropy, tropické Asie, do střední a jižní Afriky i do Austrálie a Tichomoří.

Rekordmani ze světa rostlin: azola (Azolla filiculoides)
Autor: istockphoto a pinterest Rekordmani ze světa rostlin: azola (Azolla filiculoides)
Článek je zařazen v: největší , nejmenší , květ , plod , list , drobnička (Wolffia globosa) , drobnička bezkořenná (Wolffia arrhiza) , raflézie (Rafflesia arnoldi) , žakie (Artocarpus heterophyllus) , chlebovník , tykev (Cucurbita pepo) , rafie (Raphia regalis) , azola

reklama