Zahrada

4. října 2016 06:02

Markéta Zídková

Sametka podzimní je parazit, který se vám zavrtá pod kůži

Sametka podzimní je blízký příbuzný klíštěte.

Sametka podzimní je miniaturní živočich, měří jen půl milimetru, takže ji pouhým okem ani neuvidíte. A v době, kdy aktivita klíšťat pomalu opadá, komáři už také snižují svoji aktivitu, tak se na člověka začíná vrhat právě ona. Nevyskytuje se všude na území České republiky, ale pokud ji máte na zahradě, dokáže vám notně znepříjemnit konec léta a začátek podzimu, protože se vám zavrtá pod kůži, což nesnesitelně svědí. Sametka má několik vývojových stádií, první larvální potřebuje ke svému životu obratlovce včetně člověka.

Hladové larvy číhají a když jdete kolem, vrhnou se na vás a zavrtají se vám pod kůži. Do ranky nanesou trávicí enzym, který příšerně svědí. Pod kůží pak vydrží alespoň tři dny. Po třech dnech jdou zase o dům dál, odpadnou a pod zemí pokračují ve vývoji k nymfě. V poslední fázi vývoje sametka jako dospělec od listopadu do jara přezimuje v půdě.

Sametky netrápí jenom člověka, ale i domácí zvířata, psy a kočky, těm se sametka nejraději zavrtává v meziprstních záhybech, v koutcích oka a v uších. Podívejte se na video v úvodu článku, kde vám toho k sametce řekneme více.

Rada je z pořadu VÁŠ PaRIMA RECEPTÁŘ.

Všechny díly RECEPTÁŘE najdete na Prima play.ZDE najdete vše o pořadu VÁŠ PRIMA RECEPTÁŘ.

(web)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také