24. září 2016 06:00
Markéta ZídkováS jeřabinami můžete hubnout, hodí se i pro diabetiky. Zkuste džem či mošt
Zrající jeřabiny v krajině představují něco jako signální vlajky podzimu – jakmile se na jeřábech začnou objevovat bohaté oranžové až červené trsy (přesněji řečeno laty) jeřabin, znamená to, že se blíží konec léta. Jeřabiny ale nejsou jen na parádu – je to ovoce plné vitaminů a léčivých látek, které vám pomohou zhubnout i udržet tělo v rovnováze. Stačí vědět, jak na ně.
Jaký druh jeřabin je nejlepší?
Jeřábů je asi 80 druhů a plody všech jsou jedlé – jen se po některých z nich budete víc šklebit. Nejrozšířenější je jeřáb ptačí, který se pozná podle vzpřímené koruny stromu a po celém okraji vroubkovaných listů. Mnohem chutnější jeřabiny získáte z jeřábu obecného, odrůda Moravská sladkoplodá.Tu náhodně objevili Valaši, když na konci 19. století pásli ovce (opravdu!) na Šumpersku poblíž obce Ostružná.
Světle červené plody této odrůdy mají natrpklou, kyselou, ale vcelku příjemnou chuť. Sklízejí se od druhé poloviny září, ale spěchat nemusíte. Na stromě vydrží poměrně dlouho a někdy se dokonce nechávají přejít prvním mrazem – jsou pak sladší.
Léčivé účinky jeřabin
A teď k tomu, čím jsou jeřabiny tak zajímavé. Jedlý jeřáb má vitamínu C stejně jako šípek a dvakrát více než citrony. Kromě toho obsahuje vitamín A, třísloviny, pektin a poměrně hodně vlákniny. Výhodou je, že vitamín C si jeřabiny udržují i v suchém stavu a je také vysoce stabilní ve šťávách. Alkoholický cukr, zvaný sorbitol, který je v plodech rovněž hojný, se průmyslově využívá jako náhradní sladidlo sorbit.
Jeřabiny mají 2x více C vitamínu než citrony - Obrázek 4 Zdroj: Thinkstock
Jeřabiny a dieta
Jeřabiny jsou také ideální součástí redukčních diet – 100 gramů jeřabin obsahuje 326 kJ energie, což je srovnatelné se stejným množstvím brambor. Na kompotu z jeřabin si tak pochutnají nejen ti, kdo nejsou spokojení se svou váhou, ale díky obsahu sorbitolu také třeba diabetici.
Co z jeřabin udělat?
Jeřabiny nemusíme konzumovat jen v podobě tradičního kompotu, kterým se obvykle nahrazovaly brusinky. Tady je pár tipů, jak si na červených kuličkách ještě více pochutnat.
Džem
Omyté jeřabiny mírně osladíme a asi hodinu za občasného míchání dusíme na pekáči v troubě. Přidat můžete skořici a citronovou kůru, ještě za horka plníme do skleniček, které postavíme dnem vzhůru.
Jeřabiny mají 2x více C vitamínu než citrony - Obrázek 3 Zdroj: Thinkstock
Mošt
Jeřabiny opláchneme, okapeme v cedníku a pak lisujeme v lisu na ovoce. Vzniklou šťávu plníme do lahví, které pasterizujeme při 70ºC. Osvěžující mošt bez cukru získáme přidáním dvou litrů vody na jeden litr jeřabinové šťávy.
Jablečný dezert s jeřabinami
Pochoutka nejen pro diabetiky: z větších sladkokyselých jablek vyřízneme střed, do vzniklé dutiny dáme pár kostek kompotované dýně a přidáme lžičku naložených jeřabin. Navrch nasypeme trochu mleté skořice. Do každého jablka lžící nalijeme trochu vody, vyskládáme na plech a v troubě pečeme deset až patnáct minut.
Mohlo by vás zajímat: