návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

S jeřabinami můžete hubnout, hodí se i pro diabetiky. Zkuste džem či mošt

mil , Aktualizováno: 09.10.2021
Jeřábů je asi 80 druhů a plody všech jsou jedlé
Autor: Thinkstock Jeřábů je asi 80 druhů a plody všech jsou jedlé
Zrající jeřabiny v krajině představují něco jako signální vlajky podzimu – jakmile se na jeřábech začnou objevovat bohaté oranžové až červené trsy (přesněji řečeno laty) jeřabin, znamená to, že se blíží konec léta. Jeřabiny ale nejsou jen na parádu – je to ovoce plné vitaminů a léčivých látek, které vám pomohou zhubnout i udržet tělo v rovnováze. Stačí vědět, jak na ně.

reklama

Jaký druh jeřabin je nejlepší?

Jeřábů je asi 80 druhů a plody všech jsou jedlé – jen se po některých z nich budete víc šklebit. Nejrozšířenější je jeřáb ptačí, který se pozná podle vzpřímené koruny stromu a po celém okraji vroubkovaných listů. Mnohem chutnější jeřabiny získáte z jeřábu obecného, odrůda Moravská sladkoplodá. Tu náhodně objevili Valaši, když na konci 19. století pásli ovce (opravdu!) na Šumpersku poblíž obce Ostružná.

Světle červené plody této odrůdy mají natrpklou, kyselou, ale vcelku příjemnou chuť. Sklízejí se od druhé poloviny září, ale spěchat nemusíte. Na stromě vydrží poměrně dlouho a někdy se dokonce nechávají přejít prvním mrazem – jsou pak sladší.

Jeřáb moravský sladkoplodý

Vysaďte si na zahradu jeřáb moravský sladkoplodý a sklízejte zdravé plody, plné vitaminu C

Jeřáb oskeruše: plody, kterým se říká oskeruše nebo oskoruše se na podzim v době sklizně podobají buď malým jablíčkům, nebo hruštičkám

Jeřáb oskeruše je krásný ovocný strom s léčivými účinky. A má i své muzeum

Léčivé účinky jeřabin

A teď k tomu, čím jsou jeřabiny tak zajímavé. Jedlý jeřáb má vitamínu C stejně jako šípek a dvakrát více než citrony. Kromě toho obsahuje vitamín A, třísloviny, pektin a poměrně hodně vlákniny. Výhodou je, že vitamín C si jeřabiny udržují i v suchém stavu a je také vysoce stabilní ve šťávách. Alkoholický cukr, zvaný sorbitol, který je v plodech rovněž hojný, se průmyslově využívá jako náhradní sladidlo sorbit.

Kromě klasického kompotu můžete zkusit upéct marmeládu nebo si vyrobit mošt
Autor: Thinkstock Kromě klasického kompotu můžete zkusit upéct marmeládu nebo si vyrobit mošt

Jeřabiny a dieta

Jeřabiny jsou také ideální součástí redukčních diet – 100 gramů jeřabin obsahuje 326 kJ energie, což je srovnatelné se stejným množstvím brambor. Na kompotu z jeřabin si tak pochutnají nejen ti, kdo nejsou spokojení se svou váhou, ale díky obsahu sorbitolu také třeba diabetici.

Jeřabiny jsou přírodní lék na klouby, trávení a kašel

Jeřabiny jsou skvělý přírodní lék. Jak je to ale s jejich jedovatostí?

Podzimní poklady z přírody

Jeřabiny, bezinky, šípky: sklízejte a zpracujte podle babiček

Co z jeřabin udělat?

Jeřabiny nemusíme konzumovat jen v podobě tradičního kompotu, kterým se obvykle nahrazovaly brusinky. Tady je pár tipů, jak si na červených kuličkách ještě více pochutnat.

Džem

Omyté jeřabiny mírně osladíme a asi hodinu za občasného míchání dusíme na pekáči v troubě. Přidat můžete skořici a citronovou kůru, ještě za horka plníme do skleniček, které postavíme dnem vzhůru.

Jedlý jeřáb má vitamínu C stejně jako šípek a dvakrát více než citrony. Kromě toho obsahuje vitamín A, třísloviny, pektin a poměrně hodně vlákniny
Autor: Thinkstock Jedlý jeřáb má vitamínu C stejně jako šípek a dvakrát více než citrony. Kromě toho obsahuje vitamín A, třísloviny, pektin a poměrně hodně vlákniny

Mošt

Jeřabiny opláchneme, okapeme v cedníku a pak lisujeme v lisu na ovoce. Vzniklou šťávu plníme do lahví, které pasterizujeme při 70ºC. Osvěžující mošt bez cukru získáme přidáním dvou litrů vody na jeden litr jeřabinové šťávy.

Jablečný dezert s jeřabinami

Pochoutka nejen pro diabetiky: z větších sladkokyselých jablek vyřízneme střed, do vzniklé dutiny dáme pár kostek kompotované dýně a přidáme lžičku naložených jeřabin. Navrch nasypeme trochu mleté skořice. Do každého jablka lžící nalijeme trochu vody, vyskládáme na plech a v troubě pečeme deset až patnáct minut.

Mohlo by vás zajímat:

Švestky se rychle kazí

Triky, jak uložit švestky, aby i v lednu chutnaly jak čerstvé

Na přípravu marmelády si vyhraďte dostatek času. Užijte si to, nespěchejte a nebudete litovat

Vyrobte si lahodnou marmeládu z šípků

reklama

Článek je zařazen v: jeřabiny , jeřáb

reklama

Přečtěte si také