Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Sbírejme semínka aneb Jak vypěstovat květiny a zeleninu z vlastního osiva

Projděme zahradu a sesbírejme co nejvíc semen, určitě se to vyplatí.
Vydáno: 20.09.2016
Vypěstovali jste letos krásné slunečnice? Nezapomeňte si schovat nějaká jejich semínka pro příští rok
Autor: Thinkstock Vypěstovali jste letos krásné slunečnice? Nezapomeňte si schovat nějaká jejich semínka pro příští rok

Už koncem léta bychom měli začít intenzivně myslet na příští zahrádkářskou sezonu. Jedna z věcí, na které bychom se měli zaměřit právě nyní, je příprava osiva z vlastních zdrojů. Dělaly to tak úspěšně už naše babičky, pojďme to zkusit také.

Nejenom úspora

Vytvoření zásob vlastního osiva je výhodné hned z několika důvodů – jako první nás samozřejmě napadne, že ušetříme. V obchodech nabízená semínka s fotografiemi slibované budoucí úrody sice vypadají lákavě, ale jejich nákup se může docela prodražit. Navíc se nezřídka stává, že rostlinky ze zakoupených semínek vůbec nevzejdou, třeba i proto, že je prodejce nevhodně skladuje. Případně se květinám či zelenině v našich místních podmínkách nedaří tak, jak jsme předpokládali. Zaměřme se tedy na druhy rostlin, kterým se v našich záhonech mimořádně daří a netrápí je tam žádné choroby ani škůdci.

Měsíček se vcelku bez problémů vysemení sám, ale semínek není nikdy dost…
Autor: archiv autora Měsíček se vcelku bez problémů vysemení sám, ale semínek není nikdy dost…

Pozor na hybridy

Důležitým předpokladem pro úspěšné pěstování z vlastních semen je pravidlo, že osivo nesbíráme z výnosných hybridů – jejich semena bývají na sáčku označena také jako F1. Pokud jsme tedy letos zasévali z takto označených sáčků, semínka raději nesbírejme. Skvělé vlastnosti, které letos vypěstované rostliny měly, totiž jejich potomci nezdědí, takže si ušetříme zbytečné zklamání z pěstitelského neúspěchu.

Sbíráme a skladujeme

Pro sběr semen je ideální slunný a hlavně suchý den. Semena sklízíme v době jejich zralosti, to znamená, že pouzdra, ve kterých jsou uložena, hnědnou, ale zatím se neotevírají. U každé rostliny přichází tento čas jindy, důležité je ho nepropásnout. Do nádobky nebo papírového sáčku nasbíráme semínka afrikánu, měsíčku, černuchy, slunečnice, hrachoru, lichořeřišnice, bazalky, kopru, máku, fazolí nebo hrachu. Sesbíraná semínka rozložíme zhruba na dva týdny na suchém a vzdušném místě, aby doschla. Přes zimu je skladujeme v papírových sáčcích na suchém a temném místě. Na obal si nezapomeneme poznamenat druh i rok sklizně semínek. Časem většina semínek ztrácí klíčivost, takže osivo využíváme raději hned následující rok.

Afrikány mají pomalinku po sezóně, ale jejich právě odkvetlé květy nás kvůli semínkům začínají zajímat nejvíc
Autor: archiv autora Afrikány mají pomalinku po sezóně, ale jejich právě odkvetlé květy nás kvůli semínkům začínají zajímat nejvíc

Poklady z dužiny

Osivo vcelku jednoduše získáváme i z dužnatých plodů jako jsou rajčata, dýně nebo cukety. Tato semena dozrávají společně s plodem, ve kterém jsou uložena. Nejdříve je vydlabeme, očistíme a odstraníme z nich sliz – nejlepší je nechat semena několik dnů v nádobě s vodou, kterou umístíme v teplé místnosti. Potom je pořádně propereme a usušíme.

Získat vlastní osivo není vůbec složité. Ten, kdo to jednou zkusil, už semínka svých oblíbených druhů vůbec nekupuje. Sáček vlastnoručně sesbíraných semínek může být i milým a hlavně originálním dárkem.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Kompotovaná dýně chutná skvěle

DÝNĚ: Zavařování a kandování. Poradíme, jak si ji užít celoročně

Hřib kovář

Je hřib kovář jedlý, nebo nejedlý?

Cibuloviny sázejte na podzim

Cibuloviny sázíme na podzim. Poradíme, jak

Článek je zařazen v: zelenina , fazole , měsíček , letničky , semena , osivo , kopr , podzim na zahradě , afrikán

reklama