4. září 2016 06:00
Markéta ZídkováSedm jedlých hřibů. Poznáte je bezpečně, aneb jak místo nich nesbírat hřib žlučník?
Sedm jedlých hřibů. Poznáte je bezpečně, aneb jak místo nich nesbírat hřib žlučník?
Je škoda zkazit si celou smaženici kouskem hřibu žlučníku či hořčáku. Nezkušený houbař si ho ale může lehce splést s některým z jedlých hřibů. Jak tedy jedlé hřiby bezpečně poznat? Tady jsou jejich typické charakteristiky. A tady popis, jak vypadá hřib žlučník a další jedovaté hřiby.
Hřib smrkový (Boletus edulis)
Hřib smrkový Living Zdroj: Bernie – Vlastní dílo
Hřib smrkový roste nikterak překvapivě hlavně ve smrkových lesích, a to od září až do konce října. Mívá různě zbarvený klobouk od bělavé po tmavohnědou. Poznáte ho podle bílých rourek mladých plodnic, nebo nažloutlých či nazelenalých u starších exemplářů. Třeň je nejprve břichatý, později válcovitý, tmavý se světlou síťkou. Nejblíž mu je na pohled hřib žlučník, ten má ale světlou nohu s tmavou síťkou.
Hřib dubový (Boletus reticulatus)
Hřib dubový/Boletus reticulatus Zdroj: Jindřich Votýpka
Hřib dubový je další ze skupiny takzvaných bílých hřibů. Roste od května až do listopadu. Je světlejší než hřib smrkový a daří se mu v listnatých lesích.
Hřib hnědý (Boletus badius)
Hřib hnědý
Hřib hnědý alias hnědák, panský hříbek nebo podborovák začíná růst až koncem léta a nejvíce se objevuje na podzim. Poznávacím znamením je kaštanově hnědý klobouk v kombinaci sesvětlými rourkami, které ovšem později získávají olivový nádech. Hnědák ovšem není pravý hřib a tak jeho třeň nemá síťkování. Poznáte jej i podle toho, že při pomačkání se rourky zbarví domodra.
Hřib borový (Boletus pinophilus
Hřib borový (Boletus pinophilus) Zdroj: LitvinovSSderivative work/Wikimedia Commons
Hřib borový nepřekvapí svým sklonem růst téměř výhradně pod borovicemi. Klobouk je červenohnědý, rourky se mění od bílé u mladých plodnic, po žlutoolivové u starších. Třeň je velmi tvrdý a pokrývá ho načervenalá až žlutohnědá síťka, která je vespod spíš světlá.
Hřib dutonohý (Suillus cavipes)
Hřib dutonohý (Suillus cavipes)
Hřib dutonohý zvaný dutonožka roste pod modříny od července do října. Tuto houbu poznáte podle žlutohnědého klobouku, při jehož okraji zpočátku zůstávají bělavé zbytky plachetky. Rourky má žluté, třeň válcovitý, dutý, s malými nahnědlými šupinkami.
Hřib žlutomasý (Xerocomellus chrysenteron)
Hřib žlutomasý neboli babka
proto plesniví. Napadá jej nedohub zlatovýtrusný, který v rozporu se svým nadějným názvem produkuje mykotoxiny. Bezpečnější jsou tedy spíše jen mladé plodnice. Babky rostou v různých typech lesů od června do listopadu. Klobouk mají jemně plstnatý, hnědý, ale i s olivovým tónem. Rourky jsou bledě žluté, později žlutozelené, modrající při pomačkání. Třeň je žlutavý s načervenalým rýhováním.
Hřib Kovář (Neoboletus luridiformis Vizzin)
Hřib Kovář 12.9.2015 Zdroj: Archiv MW
Hřib kovář je velmi rozšířený. Objevuje se už koncem dubna. Klobouk může mít světle hnědý, olivový, hnědooranžový, ale i tmavě hnědý. Ústí rourek jsou tmavě červená, třeň pokrývají červená plstnatá zrnka. Po rozkrojení je kovář jasně žlutý, ovšem během chvíle silně zmodrá. Kovář dokáže růst snad v každém lese.