Zahrada

15. května 2017 17:00

Markéta Zídková

Seznam míst, kde je možné v parcích legálně grilovat

Pikniková kultura je správami našich měst směle podporována, a tak vznikají nová a nová místa, kde si můžete bezstarostně rozložit deku a rozpálit gril.

Veřejná místa ve městech se tak zpřístupňují a naše parky se začínají plnit lidmi stejně jako v Paříži nebo Londýně.

V parcích bývá s ohněm problém. V těch, které má ve své správě Magistrát hlavního města Prahy, není povoleno rozdělávat otevřený oheň bez písemného souhlasu úřadu a uvědomění hasičů. Rezervace ani ohlášení ale není potřeba na piknikových místech. Grilovat takto můžete v Šimkových sadech v Hradci Králové v místech nerealizovaného japonského centra Nozomi. Grily jsou rozmístěné šikovně tak, aby u nich lidé měli pocit soukromí. A protože na Šimkovy sady se nevztahuje zákaz pití alkoholu, můžete grilovaný steak bez obav i řádně zapít.

Zajít si na piknik či opékání není problém ani v Praze, kde je možné legálně rozdělat oheň a grilovat na dvanácti místech. Konkrétně se jedná o tato místa: Vítkov (2 místa – Pražačka a u Nových schodů), obora Hvězda (2 místa – pod rybníkem a u domu oborníka), Stromovka (4 místa – pod ulicí Gotthardská naproti bývalé myslivně, nedalekoMístodržitelského letohrádku, u Malé říčky a u spojovacího mostku na Císařský ostrov poblíž ulice Za Elektrárnou), Petřín (2 místa – v Lobkovické zahradě a nedaleko cestičky okolo Petřínské skalky poblíž Vlašské ulice), Ďáblický háj (V Lomu), Hloubětín (louka u Hořejšího rybníka), Kunratický les (vyhlídka, U Gizely), Hostivař (parkoviště u přehrady), Prokopské údolí (Klukovice u dětského hřiště), Chuchelský háj (V Lomu), Řepy/Motol (v areálu zdraví), Divoká Šárka (Na Rovinách).

Ke standardnímu vybavení piknikového místa patří ohniště, dřevěný piknikový stůl s lavicemi a odpadkový koš. Pikniková místa budou postupně vybavena i mobilními toaletami. Třebaže se úřady dušují, že u každého piknikového místa budou pracovníci Lesů HMP pravidelně doplňovat i dřevo, na nic takového nespoléhejte a doneste si dřevěné uhlí.

Zvýšeného zájmu o pikniky si začínají všímat i restaurace v parcích a nabízejí za pár stokorun různé piknikové koše. Takovou službu je možné využít například v Havlíčkových sadech anebo ve Stromovce.

V Brně je možné grilovat v parcích, které má ve správě brněnská městská část Brno-střed. Oblíbeným místem je tak například Kraví hora. V Olomouci by piknikové místo mělo vzniknout v centru poblíž rozária. V Ústí nad Labem to zatím není možné, za piknikové místo bojují i v Českých Budějovicích.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také