návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Sladíte, ale zároveň chcete zhubnout? Zkuste cukr Aztéků

zidkovm , Vydáno: 11.04.2021
Aztécký cukr neboli lípie sladká (Lippia dulcis)
Autor: Thinkstock Aztécký cukr neboli lípie sladká (Lippia dulcis)
Nenápadnou rostlinku s nafialovělými listy a bílými kvítky vypěstujete doma. Není náročná, jen nesnese mrazy. Je až tisíckrát sladší než klasický cukr a navíc je vhodná pro diabetiky i ty, kteří chtějí omezit množství cukru v potravě. Lipii neboli aztécký cukr či cukr Aztéků můžete použít na slazení čaje a kávy, ale hodí se i do pečení. Podívejte se, jak slaďoučkou rostlinu pěstovat

reklama

Nedokážete se vzdát čaje s několika kostkami cukru a přitom je vám jasné, že právě tady byste měli začít, jinak brzy nedopnete knoflík u kalhot? Cukr můžete nahradit lístečkem Lippia dulcis. Je to dekorativní květina, o kterou zvládne pečovat i zahradnický začátečník.

Nula kalorií

Rostlina Lippia dulcis, česky zvaná aztécký cukr nebo také lípie sladká, patří mezí přírodní náhradní sladidla stejně jako například u nás daleko populárnější stévie. Obsahuje látku hernandulcin, díky níž je její sladkost tisíckrát vyšší než u běžného rafinovaného cukru. Lippia může být alternativou pro diabetiky a vzhledem k tomu, že je nekalorická, také pro všechny, kteří se snaží omezit denní přísun kalorií. Pochází z oblastí střední Ameriky a Karibiku, kde ji už generace místních obyvatel používají jako sladidlo a zároveň jako lék při onemocnění dýchacích cest.

Lidový název rostlina získala podle Aztéků, kteří vládli Mexiku před příchodem Evropanů
Autor: istock.com Lidový název rostlina získala podle Aztéků, kteří vládli Mexiku před příchodem Evropanů

Jak pěstovat aztécký cukr

Aztécký cukr dorůstá do výšky pouhých 25 centimetrů, zato ale vytváří mohutné, až metrové převisy. Jeho lístečky vzhledem i vůní tak trochu připomínají mátu a od jara do podzimu jej zdobí květenství drobných bílých kvítků. Na rozdíl od stévie je jeho pěstování v domácích podmínkách docela jednoduché, nemá totiž žádné zvláštní nároky na teplotu kromě toho, že nesnáší mrazy. Aztécký cukr můžete pěstovat celoročně v bytě, v létě se mu bude dařit i v truhlíku na balkoně nebo na zahradě. Má rád světlo, propustnou zeminu a bohatou zálivku. Sazenice jsou k dostání v některých květinářstvích a pokud tady neuspějete, určitě je najdete u internetových prodejců.

Lípie má malá bílá kvítka
Autor: istock.com Lípie má malá bílá kvítka

Místo kostky cukru

Nejsladší částí rostliny jsou její listy. V kuchyni jsou ideální například ke slazení čaje a dalších nápojů, případně je můžete zkusit přidat do moučníků nebo ovocných salátů. Listy je možné používat čerstvé, mražené i sušené a pokud vás přepadne chuť na sladké, zalovte prostě v květináči a lístek rozžvýkejte.

Aztécký cukr má své příznivce, ale zdaleka ne všem přirostl k srdci. Někteří z těch, kteří jeho listy vyzkoušeli, tvrdí, že není dostatečně sladký, jiným vadí jeho aroma. Pravdu mohou mít i ti, kteří tvrdí, že rostlina nebyla ještě dostatečně vědecky prozkoumána a není tedy jisté, jak vlastně působí na lidský organismus. Lippia v závěsném květináči ale v každém případě ozdobí vaši domácnost a jejím lístečkem si můžete občas osladit život bez výčitek svědomí.

(bras)

Další užitečné rostliny, které můžete pěstovat doma:

Zázvor

ZÁZVOR: Návod, jak si doma vypěstovat nekonečnou zásobu

Rýmovník je nenáročná rostlina.

Zázračná rostlina proti rýmě. Jak doma pěstovat rýmovník?

reklama

Článek je zařazen v: lípie , Aztékové , Amerika , aztécký cukr , cukr Aztéků

reklama

Přečtěte si také