Pěstujte mátu peprnou. Mentolová bylinka uleví při nachlazení a navodí dobrou náladu

Máta patří k nejznámějším léčivým bylinám na světě, její mentolovou chuť a svěží aroma má rád takřka každý. U nás se nejčastěji pěstuje máta peprná, trvalka, která roste bujně a snadno se rozrůstá, někdy až moc, takže je praktické, když mátu budeme pěstovat v nádobě, a to nejen na balkoně, ale i venku na zahradě. Mátová vůně nám protáhne dýchací cesty a uleví při nachlazení a navodí dobrou náladu – a to zdaleka není všechno, co máta peprná umí.

U nás je z mnoha druhů mát nejoblíbenější máta peprná (Mentha piperita), která je křížencem máty vodní (Mentha aquatica) a máty klasnaté (Mentha spicata). Máta peprná obsahuje především silice mentolu a menthonu, vitaminy A, C, kyselinu listovou a pantothenovou, flavonoidy, třísloviny a hořčiny.

Na co je dobrá máta peprná

Jako léčivka vyniká zejména  dezinfekčními a antibakteriálními účinky.  „Máta peprná umí pomoct při nadýmání a plynatosti, nevolnosti, zvracení i průjmu, žaludečních křečích i dalších problémech s trávením. A také povzbuzuje chuť k jídlu a osvěžuje dech. Pití mátového čaje, ale i samotná vůně čerstvé máty, pomáhají vyrovnat se se stresem, psychickým vyčerpáním, výkyvy nálad, poradí si s bolestmi hlavy a nespavostí, zlepšuje soustředění i náladu," doporučuje bylinkář Martin Kolár.

NENECHTE SI UJÍT: Nevíte, co s úrodou máty? Udělejte domácí sirup, olej nebo kapky, není to těžké

Silná vůně máty nám protáhne dýchací cesty, a uleví tak při nachlazení a navodí dobrou náladu. Oblíbený mátový sirup, stejně jako čaj a mátový olej, který si snadno vyrobíme doma, jsou vhodné užívat při chorobách z nachlazení (kašel, rýma, horečka, bolest v krku apod.). Mátové silice se přidávají do žvýkaček, větrových bonbonů nebo ústních vod.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Není máta jako máta! Máta spearmint má delikátní vůni a nasládlou chuť

Jak doma vyrobit olej z máty

Ingredience

  • 100 g máty peprné
  • 500 ml kvalitního oleje

Příprava

Mátu peprnou na léčivý olej trháme nejlépe za plného slunce ještě před rozkvětem. Mátu najemno nasekáme, vložíme do sklenice, zalijeme olejem, uzavřeme víčkem a necháme týden macerovat. Pak scedíme, mátu propasírujeme a dáme zpět do sklenice. Zalijeme stejným, tedy sceděným olejem. Zavřeme a opět necháme týden macerovat. Pak směs scedíme, olejem naplníme malé lahvičky a dobře uzavřené je uchováváme na chladném místě.

Na co je mátový olej

„Na zklidnění zažívacích potíží stačí užívat jednu lžíci domácího mátového oleje denně.  Olej používáme i k inhalaci při rýmě, zahlenění a kašli. Při migréně a bolestech hlavy jím potíráme čelo, olejem ošetřujeme i pohmožděniny, ekzémy a místa stižená revmatismem," radí bylinkář.

Pěstování máty peprné

Máta peprná je trvalka s rozvětvenými oddenky, ze kterých vyrůstají početné stonky s protistojnými kopinatými listy. Je půdokryvná a v dobrých podmínkách roste velmi bujně a rychle se rozrůstá do šířky. Často je nutné omezit ji na záhonu v rozpínání zábranou zapuštěnou do půdy nebo ji jednoduše vysadit do velkého květináče nebo nádoby bez dna.

  • Pokud mátu vysadíme s košťálovinami, odpuzuje svými vonnými esencemi běláska zelného. Veškerou zeleninu chrání před dřepčíky. Blahodárně působí i na ovocné stromy, zejména jabloně, hrušně a broskvoně.
  • Máta je vlhkomilná, vyžaduje dostatečnou a pravidelnou zálivku.
  • Svědčí jí polostinné místo, ale při dostatečném zalévání snese i slunce.
  • Mátě vyhovuje stanoviště místo chráněné před větrem.
  • Dobře roste v dobře propustné zemině, která může být obohacená rašelinou a vylehčená troškou písku.
  • Máta bude prospívat na jednom místě minimálně 3 roky. Potom je vhodné ji přesadit.
  • Čas od času je třeba trs razantně sestřihnout, aby máta znovu obrazila.
  • Před zimou se doporučuje mátu sestřihnout. Na záhoně ji zakryjeme vrstvou listí, chvojí nebo mulčovací kůry.

Jak mátu peprnou množit

Máta peprná se obvykle množí vegetativně. Pro začátek si tedy musíme pořídit alespoň jednu rostlinu.

  • Pěstování z kořenových odkopků je nejpohodlnější. Stačí jen v dubnu až květnu nebo v září odtrhnout kousek trsu stávající rostliny a zasadit ho do květináče, který zapustíme do země přímo na bylinkovém záhonu nebo umístíme na balkon.
  • Dalším způsobem jsou vrcholové řízky – odřízneme část nadzemní rostliny, spodní listy odstraníme, dáme je do vody nebo do mokrého písku, necháme zakořenit a zakořeněnou rostlinu zasadíme do květináče.

Jak pěstovat mátu peprnou v květináči

Máta se dobře pěstuje na balkoně i parapetu v nádobách, které by měly být pokud možno dost prostorné, aby v nich zemina příliš rychle nevysychala a nepřehřívala se. Vyhovuje jí běžný zahradnický substrát. Máta v květináči potřebuje pravidelnou a přiměřenou zálivku a během léta ji několikrát přihnojíme organickým hnojivem. Před zimou rostlinu ostříháme. V květináčích máta přezimuje v chladném, tmavém sklepě. Nebo i s květináčem zapustíme do půdy na zahradě a zakryjeme.

INSPIRUJTE SE: Kuchyňské bylinky, kterým se daří i v polostínu

Kdy se sklízí máta peprná

Jako léčivku sklízíme listy před rozkvětem za suchého počasí. První sběr provádíme, když rostliny dorostou do výšky 25–30 cm, většinou to je v červnu. Sušíme ve stínu při teplotě do 25 °C. Skladujeme v suchu a temnu, dobře uzavřenou. Čerstvé lístky k přímé spotřebě sbíráme průběžně.

Co dělat, když mátu napadnou mšice

Proti listovým mšicím je efektivní aplikace kopřivovým nálevem. Natrháme si 500 g čerstvých kopřiv, zalijeme je 5 l studené vody a necháme do druhého dne macerovat. Pak scedíme a ihned nezředěným roztokem listy postříkáme. Postřik si připravíme vždy čerstvý.

Jak zpracovat mátu

Čerstvá máta peprná se hodí do tvarohových pomazánek, dipů, zálivek, polévekokurkového salátu, zmrzlin a sorbetů, k dezertům, skvěle ladí s čokoládou. V arabské kuchyni se používá do masitých pokrmů, hodí se například k jehněčímu. Je efektním doplňkem k různým koktejlům – tvoří i základ proslulého mojita, kde se kombinuje s třtinovým rumem a cukrem, limetkou a ledem. Skvělá je v létě v ledové vodě s citronem nebo s okurkou.

  • S mátou lze v kuchyni doslova kouzlit, ale je třeba počítat s tím, že její chuť je velmi výrazná. Pokud se používá společně s ostatními bylinkami, musí jí být pouze malé množství, aby je nepřehlušila.

Zdroje: bylinkář Martin Kolár, Bylinková zahrádka (Burkhard Bohne), jak-pestovat.cz, cs.wikipedia.org


Přečtěte si také