Zahrada

12. února 2015 04:30

Markéta Zídková

Slavné vertikální zahrady Patricka Blanka

Taky vám srdce plesá nad každou luční kytičkou na jaře a nad každým plevelem, který si proklestí cestu asfaltovými chodníky šedivé džungle velkoměsta? Tak to budete z následující galerie obrázků nadšení!

Patrick Blanc je francouzský botanik, otec moderní podoby vertikálních zahrad, jehož projekty najdete všude po světě. Evropa, Dálný východ, Asie, Jižní i Severní Amerika, Austrálie… Kromě těch vyloženě arktických není světadíl, který by svými mistrovskými zelenými díly nezkrášlil.

Propracoval důmyslný závěsný systém závlahy i výživy rostlinek, který se obejde bez půdy a je zcela soběstačný, tj. funguje na principu uzavřeného obvodu. Vláha, která gravitací proteče stěnou až dolů do záchytné nádržky, jakého si okapu, je znovu vyvedena do trubek a hadic systému.

Výhody, které vertikální zahrady přinášejí svému okolí, jsou neoddiskutovatelné. Zlepšují kvalitu vzduchu, příznivě ovlivňují psychiku člověka a fungují také jako přirozená izolace, čímž významně snižují spotřebu energie v budovách, kde jsou umístěny.

Patrick Blanc se specializuje jak na expozice venkovní tak vnitřní. Nejznámější je asi pro svou vertikální zahradu na muzeu umění Musée du quai Branly v Paříži, ale mezi jeho klienty patří kromě muzeí i univerzity, restaurace, významné značky, osvícení jednotlivci, ale i města, která chtějí pro své občany udělat něco hezkého a zkrášlit prostředí, v němž žijí. (Například taková proměna betonového mostu v Provence – viz galerie fotek – je neskutečná.)

Patrick Blanc se narodil 3. června 1953 v Paříži a momentálně pracuje ve Francouzském národním centru pro vědecký výzkum a specializuje se na rostliny z tropických pralesů.

V roce 2012 vyšla v angličtině jeho poslední kniha The Vertical Garden, která kromě úchvatných fotografií hotových projektů nabízí i pohled do zákulisí a poodhaluje mnohé z procesu jejich vzniku.

(kaw)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také