Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Slavné vertikální zahrady Patricka Blanka

Taky vám srdce plesá nad každou luční kytičkou na jaře a nad každým plevelem, který si proklestí cestu asfaltovými chodníky šedivé džungle velkoměsta? Tak to budete z následující galerie obrázků nadšení!
Vydáno: 12.02.2015
Muzeum umění Musée du quai Branly v Paříži
Muzeum umění Musée du quai Branly v Paříži Autor: archiv Patricka Blanca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Patrick Blanc je francouzský botanik, otec moderní podoby vertikálních zahrad, jehož projekty najdete všude po světě. Evropa, Dálný východ, Asie, Jižní i Severní Amerika, Austrálie… Kromě těch vyloženě arktických není světadíl, který by svými mistrovskými zelenými díly nezkrášlil.

Propracoval důmyslný závěsný systém závlahy i výživy rostlinek, který se obejde bez půdy a je zcela soběstačný, tj. funguje na principu uzavřeného obvodu. Vláha, která gravitací proteče stěnou až dolů do záchytné nádržky, jakého si okapu, je znovu vyvedena do trubek a hadic systému.

Výstava v Sao Paulu, Brazílie
Výstava v Sao Paulu, Brazílie
archiv Patricka Blanca

Výhody, které vertikální zahrady přinášejí svému okolí, jsou neoddiskutovatelné. Zlepšují kvalitu vzduchu, příznivě ovlivňují psychiku člověka a fungují také jako přirozená izolace, čímž významně snižují spotřebu energie v budovách, kde jsou umístěny.

Patrick Blanc se specializuje jak na expozice venkovní tak vnitřní. Nejznámější je asi pro svou vertikální zahradu na muzeu umění Musée du quai Branly v Paříži, ale mezi jeho klienty patří kromě muzeí i univerzity, restaurace, významné značky, osvícení jednotlivci, ale i města, která chtějí pro své občany udělat něco hezkého a zkrášlit prostředí, v němž žijí. (Například taková proměna betonového mostu v Provence – viz galerie fotek – je neskutečná.)

Patrick Blanc se narodil 3. června 1953 v Paříži a momentálně pracuje ve Francouzském národním centru pro vědecký výzkum a specializuje se na rostliny z tropických pralesů.

V roce 2012 vyšla v angličtině jeho poslední kniha The Vertical Garden, která kromě úchvatných fotografií hotových projektů nabízí i pohled do zákulisí a poodhaluje mnohé z procesu jejich vzniku.

(kaw)

Mohlo by vás zajímat:

Minibyt v Paříži

Dovedete si představit byt o 8 m²? V Paříži si ho můžete pronajmout

Sezení nemusí bolet

Posaďte se – pan Židle přichází

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama