reklama

Sněženky a bledule: Víte, jak pěstovat první jarní krásky?

redakce Prima Zoom
18. února 2019
Jsou křehké a neuvěřitelné jako sněhové princezny. A přesto statečně a houževnatě vykukují ven, když se zima přetahuje s jarem. Víte, jak je pěstovat?
reklama

Nemůžete se už dívat na zpustlou zimní zahrádku? Vyžeňte zimu a pozvěte na ni předjaří. Třeba se sněženkami a bledulemi, prvními statečnými kráskami, které prorazí zimní zem.

Všude se válí zetlelé listí a zimní marast, ale přece jen se něco krásného nesměle dere ven na sílící sluníčko. Jsou to první otužilé květiny – sněženky a bledule, které nám dělají radost a přinášejí optimismus.

Sněženky a bledule vypadají sice podobně, ale přesto mají rozdílné požadavky na život. Můžete se jimi kochat ve volné přírodě nebo si je vypěstovat na zahradě..

Sněženky

Věděli jste, že na světě existuje na 400 druhů sněženek a jejich největšími pěstiteli jsou Britové?

V našich zahradách nejčastěji roste druh sněženka podsněžník. To je ta malá bílá květinka, která se první ukáže, když je zima na ústupu. Pokud je na to počasí, můžeme sněženky na zahradách vidět už v lednu a únoru, v březnu jsou už docela běžné.

Pokud si je chcete vypěstovat sami, vysazujte jejich cibulky už na podzim do skupin. Aby byly k světu, ocení kyprou zahradní půdu a místa, kde svítí první jarní slunce, ale je i trocha stínu. Proto je často vidíme na zahradách pod keři nebo opadavými stromy, ale daří se jim i na skalkách. Sněženky se dobře množí, za což mohou i mravenci, kteří roznáší jejich semena po zahradě. Sněženky ale nehnojte, sice by se rozrostly, ale nekvetly by. Po odkvětu lze rozdělit velké trsy sněženek na části a zasadit cibulky i s listy.

Bledule

Bledule jsou dalším krásným symbolem jara. Jejich křehké zvonky obdivují lidé v Evropě, Asii i Africe a po celém světě je známo asi deset druhů.

Zatímco sněženky potřebují půdu propustnou a zásaditou, bledule mají rády vlhkou, trochu podmáčenou a kyselou půdu, která nikdy nevysychá. Z tohoto důvodu jde o ideální rostlinu k jezírkům a potůčkům. Dávají rozhodně přednost otevřeným plochám, pod keři se jim naopak moc nedaří.

Stejně jako sněženky se jejich cibule sázejí už na podzim do propustné a vlhčí půdy, ideálně v polostínu. Na zimu je můžete přikrýt starým listím nebo chvojím, ale s příchodem jara ho včas odkliďte, aby měly bledule dostatek světla. Pak se můžete těšit z asi 30 cm vysokých květinek, které vám pokvetou od února až do dubna.

ku

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: jarosněženkabledule
reklama