Bydlení

11. července 2019 15:00

Markéta Kašková

Svatba doma: Jaké jsou pro a proti?

S požadavkem na zorganizování svatby v domácím prostředí klienta se svatební agentky setkávají stále častěji. Potvrzují, že se jedná o jeden ze současných trendů. Ne vždy jsou ale tímhle nápadem bezvýhradně nadšené.

„Svatbu chci uspořádat u nás na zahradě, nechceme nic nuceného a strojeného a navíc mě odrazují ty výdaje za hostinu a logistická náročnost, kdyby byl oběd pro rodinu zvlášť. Co myslíte, dá se to zvládnout?“ Takhle podobně začíná spousta diskusí na svatebních serverech. Dnes tolik oblíbené svatby ve vlastním prostředí mají své výhody i nevýhody, my jsme se zajímali i o to, na co si dát při jejich pořádání pozor.

Ne vždy manželé ušetří

Výhody a nevýhody domácí svatby:„Ano, požadavek na uspořádání svatby na vlastní zahradě, v bytě nebo domě přichází opravdu stále častěji,“ potvrzuje směr, kterým se ubírají dnešní snoubenci, svatební agentka Jana Kubáčová. Podle ní s tímhle nápadem přicházejí nejčastěji ti, kteří chtějí ušetřit, ale ona sama není podle vlastních zkušeností přesvědčena, že je tato varianta skutečně nejlevnější. „Uvědomte si, kolik stojí například pronájem kvalitního stanu. A je tady spousta dalších problémů, jako je vedení elektřiny nebo taneční parket. Pokud jsou hlavním důvodem svatby doma hlavně finance, svým klientům raději doporučuji pronájem jiného vhodného místa, například sokolovny,“ říká Kubáčová.

Výhody a nevýhody svatby doma

+ Vše na jednom místě, odpadají problémy s přejížděním

+ Domácíprostředí

+ Finance

- Absence tanečního parketu

- Menší komfort

- Nutnost řešit případné problémy stoaletami nebo skladováním potravin

Cena agentky je od 10 000 do 60 000 Kč

Podle svatební koordinátorky Lucie Bilanové, mohou být pro svatbu doma i jiné motivy než peníze: „U nás na Olomoucku se například setkávám s tím, že se lidem nepodařilo najít žádné vhodnější místo, ono ale vždy záleží na tom, co kdo od svatby očekává.“ Dalším důvodem, kvůli kterému nastávající manželé uvažují o svatbě ve vlastním, bývá domácké prostředí, v němž se spousta lidí cítí daleko lépe než v obřadní síni a mnohdy sterilním salonku restaurace.

Kdyo svatbě doma uvažovat?

Tahle varianta je ideální pro menší společnost, dejme tomu do dvaceti pozvaných. Také u lidí, kteří nelpí na výzdobě a kteří se v případě nepříznivého prostředí mohou kdykoliv bez větších problémů přesunout do domu,“ vysvětluje agentka Jana. To potvrzuje i její kolegyně Lucie. Podle ní může domácká svatba skutečně vyjít nejlevněji, ale to jen za určitých podmínek, například právě když není potřeba půjčovat nebo pořizovat party stany.

Strašáci domácích svateb

Pokud si nejste jistí, že svatbu ve vlastních podmínkách zvládnete, poraďte se raději s odborníkem. Agentka přijede vaši zahradu či dům obhlédnout a pokud má na svém kontě řadu kladných referencí, můžete na její názor bez obav dát. Nepřekonatelným problémem bývá nedostatek prostoru, s tím nic nenaděláte, ale pak jsou tady další oříšky, které mohou v případě, že je nerozlousknete, zásadně ovlivnit úspěšnost vaší plánované akce. „Já se vždy zajímám o elektřinu, jedna zásuvka vyvedená na zahradu vám provoz celé oslavy zaručeně neutáhne, pak je tu problém s kapacitou toalet a s možností správného uskladnění potravin a nápojů. Určité věci prostě na slunci nechat nemůžete,“ prozrazuje Jana Kubáčová a Lucie Bilanová dodává, že problémy také nastávají při konkrétních požadavcích na hudbu a pohodlí svatebčanů.

Kolik to bude stát?

Důležitým vodítkem při plánování svatby jsou, jak už jsme zmiňovali, finance. Každá správná svatební agentka vám řekne, že jenom tím, že se zkušeným odborníkem projdete všechny možnosti a necháte si doporučit vhodné dodavatele, ušetříte nemalé prostředky. Poraďte se s přáteli, jaké oni mají zkušenosti se službami agentky nebo koordinátorky a pokud vám tento názor potvrdí, berte jejich kontakt a zkuste alespoň úvodní konzultaci. Střílet naslepo v takové zásadní a intimní záležitosti, jakou je svatba, by byla hloupost.

Právě na serveru Beremese.cz najdete i hořké zkušenosti, které potvrzují, že reference jsou v tomto případě zásadní podmínkou úspěchu. Kvalitní agentku poznáte i podle toho, že vás nebude tlačit do varianty, kterou je zařizovaní celé svatby na klíč. Jako samozřejmost berou, že se přijdete jenom poradit nebo je využijete jenom částečně. Koordinátorka Lucie říká, že její klienti si většinu starostí spojených s pořádáním svatby ve vlastním domě nebo na zahradě řeší svépomocí, ona nejčastěji poskytuje konzultace, půjčuje dekorace a další drobnosti, jako jsou potahy na židle nebo ubrusy. Naprostá většina jejích zákazníků ale vyžaduje, aby byla k dispozici přímo na svatbě. Konkrétně ona si například za svatební poradenství účtuje 200 korun na hodinu a za koordinaci svatebního dne 3900 korun.

Přinášíme podrobný rozpočet, podle kterého si můžete udělat představu, kolik si na svatbu nejenom v domácích podmínkách budete muset našetřit:

Podrobný rozpočet

 1. správní poplatek 0–10 000 Kč
 2. svatební šaty 6 500–25 000 Kč
 3. doplňky pro nevěstu 3000 Kč
 4. vizážistka 1000 Kč
 5. kadeřnice 1000 Kč
 6. zapůjčení obleku pro ženicha a vše s ním spojené 3500 Kč
 7. koupě oblečení pro ženicha a vše s ním spojené 2000–8000 Kč
 8. prstýnky (pár) 5 000–30000 Kč
 9. svatební oznámení 1000 Kč
 10. květiny 4000 Kč
 11. výzdoba 10 000 Kč
 12. fotograf (celodenní focení) 10 000–25000 Kč
 13. kamera 10 000–20 000Kč
 14. svatební koordinátor 10 000–60 000Kč
 15. hudba 0–6000 Kč
 16. pronájem místa konání hostiny 5000 Kč
 17. jídlo (svatba v pronajatých prostorách s cateringem) 750–1 500Kč/osoba
 18. jídlo (svatba v restauraci, hotelu…) 1000–2 000 Kč/osoba
 19. alko a nealko 10 000 Kč
 20. dárečky pro hosty 50 Kč/osoba
 21. svatební dort 5000 Kč
 22. cukroví 9 Kč/ks
 23. zábavný program pro svatebčany 0–6000 Kč

Ceny jsou pouze orientační.

Zkuste to, ale nebojte se volat o pomoc

Na závěr se ještě vraťme k naší plánované svatbě na zahradě. Díky uvedenému rozpočtu už asi tušíte, co si budete moci dovolit, případně rozmýšlíte, kde by se dalo ušetřit. Právě na možnosti úspor při svatbě v domácím prostředí jsme se zeptali agentky Jany. Podle ní je u této varianty svatby klíčovou položkou catering: „Tady hraje opravdu důležitou roli výběr dodavatele. Ideální je firma, která vám umožní, abyste si dodali vlastní nápoje, právě tady, hlavně v případě nealka, ušetříte nákupem ve vlastní režii nejvíc.“

Nebojte se uspořádat svatbu u vás doma, ale nezůstávejte v tom sami. Vždycky je tu někdo, kdo podá pomocnou ruku. U vás v domě nebo na zahradě to nebudete mít zřejmě tak načančané a pohodlné jako v luxusním hotelu, ale bude to v prostředí, kde se cítíte dobře a nakonec si vždycky budete moc říct: „Zvládli jsme to!“

(bras)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také