Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Tip na svatbu za pár babek aneb Jak ušetřit

Patříte k těm, kterým se svatbu podařilo naplánovat na letní měsíce a toužíte po tom, aby váš slavný den byl neotřelý a zároveň ne příliš drahý? Jedním z vhodných míst je určitě zahrada.
Vydáno: 11.08.2014
Na zahradě lehce uniknete svatebním konvencím, ze kterých jste měli strach
Autor: Thinkstock Na zahradě lehce uniknete svatebním konvencím, ze kterých jste měli strach
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Samozřejmě i na zahradě můžete svatbu pojmout ve velkém stylu včetně svatebních šatů, květinové výzdoby, tanečního pódia. V tom případě zase tak moc neušetříte, spíše oceníte to, že budete v domáckém neformálním prostředí. Pokud však chcete vysloveně civilní svatbu a navíc ještě ušetřit, tak toho lze na zahradě dosáhnout. Poradíme vám, jak.

Plánování svatebního dne na zahradě určitě zvládnete, pokud už máte za sebou pořádání nějaké té zahradní party, které se účastnilo více než patnáct dvacet hostů. Největším oříškem pro vás nakonec možná bude pro netradiční svatbu na trávě nadchnout i babičky nebo maminky, které se těšily na obřad v kostele nebo na radnici, přejíždění v autech ozdobenými panenkami a zároveň se chystaly oprášit svůj nejlepší kostýmek a lodičky.

Připravit zahradu na svatební den nemusí být jenom nervy a stres. Pokud nezapomenete na detaily a začnete se jejich přípravě věnovat včas, zažijete i spoustu hezkých chvil.

Svatba na zahradě: Tipy na jednoduché dekorace

Svatba v civilu

Plánujete svou vlastní svatbu, proto se nenechte zviklat požadavky, které se na vás začnou snášet z řad blízkého či vzdálenějšího příbuzenstva. Nestojíte-li o zvyklosti, jako je koule na noze nebo knedlíčková polévka z jednoho talíře, nenuťte se do nich. Myslete ale na to, aby zvlášť starší nebo nemocní svatebčané měli zajištěno určité pohodlí, to znamená například židli při samotném obřadu nebo deku ve chvíli, kdy se ochladí, a možnost slušného přespání co nejblíže od místa, kde svatbu pořádáte.

Výdaje, se kterými určitě musíte při pořádání svatby na zahradě počítat:
Poplatek
za uspořádání svatebního obřadu mimo úřad
Zapůjčení
nebo zakoupení party stanů
Plastové tácky, kelímky, ubrousky
Nápoje (ušetřit můžete při nákupu ve velkoskladu nebo v maloobchodních akcích – pití můžete začít pořizovat s předstihem)
Jídlo
(levněji vás vyjde, pokud ho připravíte sami, případně se domluvíte na položkách, které přivezou svatebčané)

Ti, kdo se budou na obřad v pohodlném oblečení těšit určitě, budou vaši kamarádi a mladší část příbuzenstva. Vy sami při takto zvolené alternativě ušetříte několik tisícovek, které by vás stálo vypůjčení nebo zakoupení svatebních šatů. Vhodným oblečením pro nevěstu, která se rozhodne říct své ano na zahradě, jsou jednoduché letní šaty nebo dlouhá sukně a halenka, ženich kalhoty a košili doladí podle své partnerky. Zapomeňte na boty na tenkých podpatcích, ty jsou na trávníku poněkud nepraktické. O svém úmyslu brát se „v civilu“ informujte opravdu všechny pozvané hosty, předejdete tak trapným situacím.

Přípravy s předstihem

Svatba na zahradě má řadu výhod, zároveň ale musíte umět předvídat: svatební veselí by vám mohlo překazit počasí, nálety bodavého hmyzu nebo například vaši nejbližší sousedé. Právě u nich byste mohli začít – určitě mají právo vědět, co se za jejich plotem chystá. Pozvěte je, ať alespoň na chvilku zaskočí na skleničku a zároveň se dopředu omluvte za rušení nočního klidu. Pokud suší prádlo tak, že by zaplněné šňůry dominovaly vašim svatebním fotkám nebo k jejich vášním patří sekačka na trávu případně cirkulárka, nějak taktně je požádejte, aby tyhle činnosti ve váš svatební den odložili.

Kytice z městkého kvítí

Návod: Udělejte si svatební kytici z lučního kvítí

Svatební obřad na zahradě nebo kdekoliv mimo úřad si musíte domluvit na matričním úřadě, pod nějž toto místo spadá. Počítejte s poplatkem 1000 korun za obřad, některé matriky si ale podle informací zveřejněných na internetu účtují ještě provozní poplatek. Například v Kardašově Řečici byste si museli připlatit ještě dalších 2500 korun, v Olomouci dokonce tři tisíce.

Výdaje, které si při pořádání zahradní svatby můžete škrtnout:
Svatební šaty

Květiny a květinová výzdoba (při obřadu na zahradě můžete využít vlastních zdrojů, nebojte se jednoduchosti)
Taxíky
(vše se koná na jednom místě)
Útrata v restauraci
Další položky, na kterých můžete ušetřit, jsou prstýnky nebo výroba svatebního oznámení

Aby šlo všechno jak po drátku

Vaši hosté určitě ocení, když nebudou muset tápat a vyptávat se, kde najdou toaletu nebo točené pivo. Vašim předchůdcům se při podobných akcí osvědčily informační tabulky a směrovky. Uvítání s přáním příjemné zábavy a základní informace můžete umístit na tabuli u vchodu na zahradu, na pozemku, pokud je členitý a rozlehlejší, můžete rozmístit stylové směrovky k toaletě nebo ke grilu. Směrovky pomohou i při příjezdu svatebčanů, kteří k vám jedou poprvé nebo ulehčí hledání pozemku, který jste zajistili pro parkování. Nezapomeňte ani na ozvučení, případně živou hudbu, i tady jste ve výhodě, pokud máte spoustu známých. S velkou pravděpodobností vám bude doporučen někdo, kdo se těchto úkolů s radostí ujme – buď za jídlo a pití, případně za symbolickou odměnu. Stejně můžete vyřešit i fotografování, pokud se tedy spokojíte s momentkami.

Do vlasů mi bláznivej kluk...

Svatební kytice z bodláků

Plánování zahradní svatby nepodceňujte, začněte určitě několik měsíců před dnem D. Jestliže se rozhodnete pro svépomocnou variantu, vyberte pár spolehlivých a nadšených kamarádů, ze kterých sestavíte organizační tým. S nimi pak procházejte bod po bodu a hledejte co nejoptimálnější řešení. Nechte si doporučit například šikovné známé na obsluhu, opékání prasátka nebo fotografování. V případě slabých míst se nebojte obrátit na agenturu, která vám bude za rozumný peníz ochotna poradit, případně doporučit cenově přijatelné profesionály. Přejeme hodně štěstí, sil a krásné počasí!

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Svatba doma

Svatba doma: Jaké jsou pro a proti?

Převislá kytice z kal

Trendy ve svatebních kyticích

Kurkuma je květina původem z Indie

Chcete svatební kytku z exotiky? Kurkuma bude ideální

K narozeninám, na návštěvu nebo na svatební tabuli

Udělejte si květinové dortíky. I na svatbu

Článek je zařazen v:
Speciály:
Reklama