Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Tip pro kopcovitou parcelu: Bazén připomíná vodopád

Jen ze tří stran rámují tento bazén břidlicí obložené bočnice. Přes tu čtvrtou voda přepadává – z pohledu plavce rovnou z kopce dolů.
Vydáno: 24.08.2015
Z týkové terasy pod městskými hradbami je přes vodní hladinu tohoto bazénu parádní výhled na okolní svahy
Z týkové terasy pod městskými hradbami je přes vodní hladinu tohoto bazénu parádní výhled na okolní svahy Autor: archiv LAD
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

S tímto bazénem pod jednou italskou vilou si návrháři skutečně pohráli. Aby plavce nepřipravili o vyhlídku z jeho svažitého pozemku, zvolili bazén s přepadem. Originální řešení, kdy voda přepadává jen na konci bazénu po směru svahu posiluje představu, že se jedná o vodopád. Nápaditě pojatý bazén kromě zmíněné vtipné provokace má i tu výhodu, že plavci dovoluje shlížet na okolní kopce i údolí.

Domyšlené jsou ale i detaily. Břidlicové panely římské architektonické studio LAD zvolilo v očekávání, že vodě propůjčí modrozelený barevný tón, s nímž bazén lépe zapadá do trávníku.

Břidlicí jej obložili proto, aby vodě propůjčila zelený nádech a lépe se tak hodila k trávníku
Břidlicí jej obložili proto, aby vodě propůjčila zelený nádech a lépe se tak hodila k trávníku
archiv LAD

Vila s tímto bazénem stojí pod opevněním v italském městě Tarquinia, ležícím asi hodinu jízdy severně od Říma. Autoři si dali záležet, aby se na své místo hodil a zpětně si pochvalují, že jejich dílo odkazuje na staré vesnické fontány, jichž je v okolí plno. Hlavně ale měli na zřeteli výhled při plavání. „Moderní architekti jak známo nahlížejí na dům jako na stroj k bydlení. My zas tento bazén pojali jako stroj k pozorování krajiny,“ přibližují svůj záměr architekti Francesco Napolitano a Matteo Bianchi. A skutečně: výhled do krajiny bazén rámuje přesně v místě, na němž je v létě vidět zapadající slunce. Svým způsobem tedy bazén funguje jako pozorovatelna.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Neviditelná oáza se z dálky jeví jako pouhý přelud

Nejlepší útočiště ve vedru? Ze sklepního domu přímo do střešního bazénu

Nejprve je nutné sestoupit po 50 schodech

Bydlení na hraně: Dům chtějí zapustit do okraje skály, místo střechy bude bazén

Rodinný dům u Jihlavy

Rodinný dům u Jihlavy ukrývá bazén, který skvěle spojuje živou a neživou přírodu


Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama