reklama

Tip pro kopcovitou parcelu: Bazén připomíná vodopád

klára beščecová
24. srpna 2015
Jen ze tří stran rámují tento bazén břidlicí obložené bočnice. Přes tu čtvrtou voda přepadává – z pohledu plavce rovnou z kopce dolů.
reklama

Stímto bazénem pod jednou italskou vilou si návrháři skutečně pohráli. Aby plavce nepřipravili o vyhlídku zjeho svažitého pozemku, zvolili bazén spřepadem. Originální řešení, kdy voda přepadává jen na konci bazénu po směru svahu posiluje představu, že se jedná o vodopád. Nápaditě pojatý bazén kromě zmíněné vtipné provokace má i tu výhodu, že plavci dovoluje shlížet na okolní kopce i údolí.

Domyšlené jsou ale i detaily. Břidlicové panely římské architektonické studio LAD zvolilo vočekávání, že vodě propůjčí modrozelený barevný tón, snímž bazén lépe zapadá dotrávníku.

Vila stímto bazénem stojí pod opevněním vitalském městě Tarquinia, ležícím asi hodinu jízdy severně od Říma. Autoři si dali záležet, aby se na své místo hodil a zpětně si pochvalují, že jejich dílo odkazuje na staré vesnické fontány, jichž je vokolí plno. Hlavně ale měli na zřeteli výhled při plavání. „Moderní architekti jak známo nahlížejí na dům jako na stroj kbydlení. My zas tento bazén pojali jako stroj kpozorování krajiny,“ přibližují svůj záměr architekti Francesco Napolitano a Matteo Bianchi. A skutečně: výhled do krajiny bazén rámuje přesně vmístě, na němž je vlétě vidět zapadající slunce. Svým způsobem tedy bazén funguje jako pozorovatelna.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: kopecbazénpozemekvodopád
reklama