Bydlení

12. srpna 2015 06:02

Markéta Zídková

Nejlepší útočiště ve vedru? Ze sklepního domu přímo do střešního bazénu

Dům Mirage na řeckém ostrově Tinos ukazuje, že střecha nemusí být jen místem vyhrazeným kominíkům a pokrývačům, ale může sloužit i obyvatelům domu.

Podzemní prostory tohoto domu se sice ani v tom největším vedru nepřehřejí, střešní bazén opticky splývající s hladinou moře ale i tak bude zvát k osvěžení. Návrh athénského studia Kois Associated Architects je přímo určený pro skalní úbočí při jihozápadním pobřeží ostrova, kde rozvádí ideu „neviditelné oázy“. V praxi to znamená, že samotný dům stavitel pohřbí ve skále a vstup s terasou zakryje monstrózním střešním převisem se zmíněným bazénem.

Výhodou bude bydlení s panoramatickým výhledem na Egejské moře bez ztráty soukromí. Vodou zalitá střecha přitom z domu na dálku učiní jen jakýsi optický přelud. „Někteří z našich klientů měli pocit, že by na daném místě byli příliš na ráně a obávali se o své soukromí, tak jsem se ptali sami sebe, jak by se dalo zařídit, aby byl dům neviditelný,“ vysvětluje architekt Nikos Patsiaouras, co jej přivedlo k neobvyklému řešení napodobit okolní terén. A protože vodní hladina na střeše odráží oblohu, pojmenovali autoři své dílo právě podle fenoménu zrcadlení.

Zevnitř tento dům bude odkazovat na tradiční stavby příznačné pro daný ostrov. To platí zejména o suchých kamenných zdech, které budou tvořit části interiéru, ale i lemovat vstup. Na ostrově je toto zdivo součástí nejrůznějších staveb včetně vodních nádrží místních zemědělců. Je to způsob, jak i zcela neobvyklou stavbu začlenit na určené místo.

(dah)

Sdílejte článek

Přečtěte si také