Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Nejlepší útočiště ve vedru? Ze sklepního domu přímo do střešního bazénu

Dům Mirage na řeckém ostrově Tinos ukazuje, že střecha nemusí být jen místem vyhrazeným kominíkům a pokrývačům, ale může sloužit i obyvatelům domu.
Vydáno: 12.08.2015
Neviditelná oáza se z dálky jeví jako pouhý přelud
Neviditelná oáza se z dálky jeví jako pouhý přelud Autor: archiv Kois Associated Architects
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Podzemní prostory tohoto domu se sice ani v tom největším vedru nepřehřejí, střešní bazén opticky splývající s hladinou moře ale i tak bude zvát k osvěžení. Návrh athénského studia Kois Associated Architects je přímo určený pro skalní úbočí při jihozápadním pobřeží ostrova, kde rozvádí ideu „neviditelné oázy“. V praxi to znamená, že samotný dům stavitel pohřbí ve skále a vstup s terasou zakryje monstrózním střešním převisem se zmíněným bazénem.

Výhodou bude bydlení s panoramatickým výhledem na Egejské moře bez ztráty soukromí. Vodou zalitá střecha přitom z domu na dálku učiní jen jakýsi optický přelud. „Někteří z našich klientů měli pocit, že by na daném místě byli příliš na ráně a obávali se o své soukromí, tak jsem se ptali sami sebe, jak by se dalo zařídit, aby byl dům neviditelný,“ vysvětluje architekt Nikos Patsiaouras, co jej přivedlo k neobvyklému řešení napodobit okolní terén. A protože vodní hladina na střeše odráží oblohu, pojmenovali autoři své dílo právě podle fenoménu zrcadlení.

Zevnitř tento dům bude odkazovat na tradiční stavby příznačné pro daný ostrov. To platí zejména o suchých kamenných zdech, které budou tvořit části interiéru, ale i lemovat vstup. Na ostrově je toto zdivo součástí nejrůznějších staveb včetně vodních nádrží místních zemědělců. Je to způsob, jak i zcela neobvyklou stavbu začlenit na určené místo.

(dah)

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama