Zahrada

2. prosince 2015 06:01

Markéta Zídková

Už vám kvete vánoční kaktus? Pak ho nestěhujte!

Mezi květiny, které máme velice úzce spojeny s vánočními svátky, patří také vánoční kaktus. Pokud začne kvést začátkem adventu, máme jistotu, že na Vánoce bude plný nádherných barevných květů.

Vánoční kaktus pochází z deštných pralesů tropické Brazílie. Roste zde na skaliskách a převážně na stromech jako epifyt na místech, která jsou stinná a mají vysoké procento vlhkosti. Postupným křížením vznikly kultivary nejrůznějších barev, takže je to dnes květina široké barevné škály od bílé přes oranžovou, žlutou, červenou, fialovou až po karmínově červenou.

Pěstování vánočního kaktusu

Nejdůležitějšími podmínkami pro jeho zdárné pěstování je umístění rostliny a správná teplota. Vánoční kaktus nesnáší slunce a přímé světlo, takže ideálním místem pro něj bude spíše polostín. Pokud máte okno na sever, je to nejlepší místo pro něj. Vyhovují mu celoroční teploty kolem 20°C.

Zajímá vás pěstování rostlin? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

Vánoční kaktus (Schlumbergera, starší název Zygocactus truncatus, v zemi svého původu nazýván Flor de Maio) kvete velkými zvonkovitými květy zrovna v době vánočních svátků. Proto dostal i český název vánoční kaktus. Existuje obdoba tohoto kaktusu, který kvete na jaře, v době Velikonoc.

Pro jeho pěstování je vhodná hlinito-písčitá půda anebo přímo substrát určený k pěstování kaktusů. Zálivka musí být pravidelná, čistou odstátou vodou. Stejně jako u ostatních kaktusů i tady platí – nepřelévat!

Kaktusy nemají v lásce změnu prostředí, opatrně tedy i při přesazování. Optimálně lze kaktus přesadit jednou za tři až čtyři roky do substrátu pro kaktusy. Když vyndáte kořeny z květináče, neodstraňujte všechnu hlínu z kořenů, pouze dosypte novou, kaktus si postupně zvykne na nový substrát.

Načasování květů vánočního kaktusu

Přes léto, tedy v období klidu, potřebuje kaktus zasloužený odpočinek. Zatímco lidem stačí dva týdny, pro kaktus je optimální doba 8 týdnů. Po tuto dobu omezte i zálivku. Asi 3 měsíce před kvetením kaktus přemístěte do chladna. Tam jej ponechte po dobu jednoho měsíce a opět vraťte do teplejších prostor, tedy do místnosti s pokojovou teplotou– pak už jen čekejte, až se na rostlině objeví první poupata. Můžete v tuto dobu rostlinu také přihnojit, ale hnojivem bez vápníku, protože ten rostlinu ničí.

Když květy opadnou

Po Vánocích obvykle rostlina odkvete. Pečlivě sesbírejte všechny odkvetlé květy a radikálně omezte přísun vody. Takové „období sucha“ potřebuje kaktus po celou další dobu růstu, přísun vody obnovte zase až po objevení prvních poupat. Jestli je v průběhu roku velké sucho, můžete rostlinu rosit, je to pro ni lepší, než ji více zalévat.

Pozor, po nasazení poupat rostlinu zásadně nepřemísťujte, následkem stěhování by jí opadaly poupata i květy. Poupata mohou také opadávat, když je v místnosti příliš suchý vzduch.

Letnění vánočního kaktusu

V létě kaktusu velice prospívá letnění. Je vhodné ho umístit na zahradě ve stínu, kde bude mít od května do srpna dostatek čerstvého vzduchu. Pak se vám za tuto péči odmění tím, že bohatě v zimě pokvete.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také