Užitková zahrada

25. března 2019 08:00

Tereza Javorová

Jak si vypěstovat kmín? Zasejte ho už v březnu

Zasaďte si kmín na své zahrádce a vypěstujte si vlastní zásobu tohoto úžasného koření. Jak na to?

Kmín milujeme. Česká kuchyně se bez něj neobejde a patří k většině našich tradičních pokrmů. Kmín pochází z Asie, alepro svou jemně pikantní chuť si rychle našel místo i v Evropě. Není však jen velmi chutné koření. V přírodní medicíně se používá jako účinné léčivo, které dokáže bojovat proti mnoha neduhům a nemocem.

Účinky kmínu

Čím je kmín tak prospěšný? Pozitivní vliv má především na trávicí trakt a zažívání. Pomáhá proti plynatosti, zmírňuje křeče v břiše a bolest žaludku. Podporuje i správnou funkci ledvin a používá se i při léčení dýchacích cest.

Pouhá jedna lžička drceného kmínu obsahuje 17 % doporučené denní dávky železa. Podle nových výzkumů by kmín mohl pomoci i se snižováním hladiny cukru i cholesterolu v krvi, a tím tak pomáhat při hubnutí.

Pěstování kmínu

Dost bylo teorie. Určitě jste dostali chuť na brambory s kmínem, nakládané zelí, které se bez kmínu neobejde, vepřové na kmíně nebo obyčejný chléb – ani ten není bez kmínu ono! Vypěstujte si zásobu kmínu tak přímo na své zahrádce.

Co kmín ke svému růstu potřebuje?

- jílovito-hlinitou půdu

Kmínu se nejlépe daří v propustné půdě bohaté na vápník.

- teplo a světlo

Pěstování kmínu není zcela jednoduché, neboť potřebuje alespoň 2–3 týdny stálého tepla nad 10 stupňů Celsia.

- kvalitní sazenice nebo osivo

Nejlepší doba na výsev je březen a duben. Semena kmínu zasejte do čtverců zhruba 30 x 30 centimetrů, pokud máte sazenice, nechejte mezi jednotlivými sazeničkami alespoň čtyři centimetry místa.

- přihnojení a půdu bez plevele

Kmín pravidelně přihnojujte a půdu kolem něj zbavujte plevele.

- dostatek závlahy

Ujistěte se, že kmín má dostatek vláhy.

Sklizeň kmínu

Kmín je dvouletá rostlina, sklízet tak budete moct až druhý rok po vysetí. První rok se na rostlince objeví lístky, po kterých po odkvetení zbydou malé tmavě hnědé nažky. Celou rostlinu kmínu skliďte v červnu či červenci a zavěste jej sušit nažkami dolů. Po usušení k nažek vydrolte zrníčka kmínu, který skladujte na tmavém a suchém místě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také