Zahrada

22. ledna 2020 14:00

Markéta Zídková

Nezničitelné rostliny aneb 10 pokojovek, které porostou i ve tmě

Bez pokojových květin působí každá místnost neútulně a neosobně. Květiny uklidňují, čistí vzduch a navíc jsou opravdu pěkné. Tak proč si jich taky pár nepořídit? Možná jste však majitelem bytu, kam nesvítí slunce, a tak máte strach, že se u vás nebude pokojovkám dařit. Máme pro vás deset rostlin, které porostou i v tmavých koutech, takže váš byt už nemusí působit smutně a neútulně.

Bez pokojových květin působí každá místnost neútulně a neosobně. Květiny uklidňují, čistí vzduch a navíc jsou opravdu pěkné. Tak proč si jich taky pár nepořídit? Možná jste však majitelem bytu, kam nesvítí slunce, a tak máte strach, že se u vás nebude pokojovkám dařit. Máme pro vás deset rostlin, které porostou i v tmavých koutech, takže váš byt už nemusí působit smutně a neútulně.

Calathea

Je mnoho druhů calathey, liší se vzorováním listů, některé jsou bílé, jiné žluté, některé až do růžova, přičemž listy jsou úzké, zelené a zvlněné. Při pěstování calathey je nejdůležitější zvýšená vlhkost vzduchu a půdy, proto nezapomínejte rostlinu častěji rosit. Co ale naopak nepotřebuje, je sluneční světlo. Ba dokonce – sluneční paprsky jí škodí, protože může vyblednout barva a listy se zmenší.

Difenbachie

Rostlina je krásná, a tak se v českých domácnostech a kancelářích hojně objevuje. Listy jsou široké a mají barevný vzor. Pro rostlinu je nejlepší filtrované světlo, mezi ní a slucem by měla být nějaká bariéra, a to zejména na jaře a v létě, kdy rostlina nasazuje na nové listy. Pozor, difenbachie je jedovatá, a proto je třeba ji bezpodmínečně odstranit z dosahu malých dětí.

Dracéna

Dracéna je rostlina se špičatými listy orámovanými červenou linkou, kterápochází z Madagaskaru, takže jejím domovem jsou tropy a subtropy. Je tedy zvyklá na světlo, nikoliv však na přímé slunce. A přesně takové stanoviště potřebuje i u vás doma, sluneční paprsky ji naopak poškodí.

Zelenec

Přizpůsobivost této rostliny ji dělá obzvlášť populární. Snadno se množí, snáší téměř jakékoliv zacházení, a je tedy vhodná pro začátečníky. Bude prospívat v jakémkoliv světle. U zelence bylo také prokázáno, že snižuje znečištění vnitřního ovzduší.

Filodendron

Filodendronů je 220 druhů a i v českých bytech se jich pěstuje několik. Jejich poznávacím znakem jsou vzdušné kořeny, které tyto rostliny vytvářejí. Tvar listů je velice rozmanitý, totéž platí i o velikosti rostlin a jejich barvě. Rostlinám vadí přímé slunce, hrozí jim úpal, naopak nedostatek světla většinou snášejí dobře. Pozor, šťáva z rostlin je jedovatá, může poleptat sliznice.

Bromélie

Možná jste nečekali, že v seznamu květin, které nepotřebují tolik světla, najdete i i tropické rostliny. Bromélie jsou však jiné. Jejich květenství je velmi dekorativní, rostliny mají zbarvené listeny, bubnovité hůlky, košťátka na silných barevných stoncích nebo květy ve tvaru kopí a meče. Rostliny nemají rády přímé slunce, ale ani tmu. Světlé místo z dosahu slunečních paprsků je ideální. Kromě toho rostlina potřebuje teplo, teplota v místnosti nesmí klesnout pod 18 stupňů. Mezi bromélie patří i ananas.

Lopatkovec

Pokud často zapomínáte své rostliny zalévat, zvolte jednu z těch, které nepotřebují skoro žádnou péči. A právě takové jsou lopatkovce, jim dokonce svědčí, když jejich půda mezi zálivkami vyschne. Přestože rostlina pochází z tropů, přímé slunce jí škodí.

Aglaonema

Tato rostlina je oblíbená díky svým listům, které vypadají téměř dokonale. Přestože je aglaonemě dobře i na přímém světle, daří se jí dobře v polostínu i stínu, je tedy velmi nenáročná. Listy na sobě mají stříbrné pruhy nebo skvrny a v létě se na rostlině objevují drobné bílé či žluté kvítky. Pozor, červené bobule, které z květů uzrávají, jsou velmi jedovaté!

Tchynin jazyk

Kdo by neznal tuto pokojovku, která zdobila parapety snad každé školní třídy. Pochází z rodu Sanseviera, starší český název jetenura. Patří k nejodolnějším pokojovým rostlinám, snáší stín i plné slunce, sucho i pravidelnou zálivku. Zničit ji může jen trvalé přemokření při nízkých teplotách v době vegetačního klidu, pak dochází k hnilobě kořenů.

Kořenokvětka

Nejideálnějším stanovištěm pro pěstování téhle rostliny původem z Číny je stinné a klidné místo. Lze ji pěstovat i venku. Kořenovětka potřebuje dostatečnou zálivku, jinak listy odspodu žloutnou nebo se na nich objevují skvrny. Nejvíce rostlině vyhovuje normální pokojová teplota okolo 23 stupňů.

Sdílejte článek
Štítky rostliny květiny pokojové rostliny stonek pokojovky bromélie pokojové květiny pokojová rostliny sluneční světlo diffenbachie zelenka

Přečtěte si také