Jak na to

14. ledna 2024 08:00

Tereza Javorová

Zázračný hřebíček: Co si z něj vyrobit a jak ho využít v domácnosti

Hřebíček máme většinou všichni doma. Krásně voní a nedokážeme si bez něj představit některé zvěřinové pokrmy, punč a v zimě hlavně svařák. Věděli jste, že hřebíček může být i velkým pomocníkem v domácnosti? Podívejte na způsoby, jak jej prakticky využít!

V dávných dobách byl hřebíček ceněný jak zlato pro svoje bohaté vlastnosti, léčivé účinky a silně aromatickou vůni. Malé hlavičky hřebíčku, jak jej nejběžněji známe, jsou sušená poupata hřebíčkovce vonného (Flos caryophylli aromatici).

Účinky hřebíčku

Hřebíček je antibakteriální, ničí bakterie a posiluje imunitu. Zároveň působí i dezinfekčně a dokáže tlumit bolest. Pročišťuje organismus, je močopudný, a podporuje tak látkovou výměnu.

To ale není zdaleka všechno. Pomocí hřebíčku můžete bojovat proti paradentóze, rýmě, zánětům dýchacích cest, nevolnosti, ale i bolesti kloubům nebo revma. Dokonce by měl působit i jako afrodiziakum!

Použití hřebíčku

Léčivá tinktura

Vyrobte si z hřebíčku vlastní léčivou tinkturu, kterou budete mít stále doma k dispozici. Hrst hřebíčku nechejte namočenou několik týdnů v půl litru silného alkoholu na tmavém místě. Tinkturu pak můžete používat k výplachům ústní dutiny, k ošetření bolavých zubů a dásní. Hřebíčkovou tinkturu lze použít i jako dezinfekci.

PŘEČTĚTE SI: Jak udělat domácí tinkturu z léčivých bylin? Postupujte podle univerzálního receptu

Hřebíčkový olej

Hřebíčkový olej dokáže účinně pomáhat proti bolestem kloubů a revma. Bolavá místa si olejem pravidelně masírujte. Bolest by měla zmizet během pár dní.

Repelent

Hřebíček nechejte vyluhovat v troše vody a tuto hřebíčkovou vodu postavte vedle okna nebo ke dveřím na podlahu. Odpuzuje nejen létající hmyz, ale i mravence a klíšťata. Před vstupem do lesa si kůži natřete hřebíčkovou vodou nebo ji nastříkejte oblečení.

Aromaterapie

Hřebíčkovou vodu nechejte odpařit v aromalampě a provoňte si domov. Jen to hřebíčkem nepřežeňte, mohli byste si podráždit sliznici.

Kontraindikace hřebíčku

Hřebíček je sice téměř zázračný, ale jeho účinky jsou natolik silné, že se nedoporučuje užívat při těhotenství nebo malým dětem. Lidé s problémy s trávicí a nervovou soustavou by měli užívání hřebíčku konzultovat s lékařem.

Zdroje: zdravezdravi.czireceptar.cz


Přečtěte si také