Zázračný hřebíček: Co si z něj vyrobit a jak ho využít v domácnosti?
V dávných dobách byl hřebíček ceněný jak zlato pro svoje bohaté vlastnosti, léčivé účinky a silně aromatickou vůni. Malé hlavičky hřebíčku, jak jej nejběžněji známe, jsou sušená poupata Hřebíčkovce vonného (Flos caryophylli aromatici).
Účinky hřebíčku
Hřebíček je antibakteriální, ničí bakterie a posiluje imunitu. Zároveň působí i dezinfekčně a dokáže tlumit bolest. Pročišťuje organismus, je močopudný, a podporuje tak látkovou výměnu.
To ale není zdaleka všechno. Pomocí hřebíčku můžete bojovat proti paradentóze, rýmě, zánětům dýchacích cest, nevolnosti, ale i bolesti kloubům nebo revma. Dokonce by měl působit i jako afrodiziakum!

oleje - hřebíček Zdroj: iStock
Použití hřebíčku
– léčivá tinktura
Vyrobte si z hřebíčku vlastní léčivou tinkturu, kterou budete mít stále doma k dispozici. Hrst hřebíčku nechejte namočenou několik týdnů v půl litru silného alkoholu na tmavém místě. Tinkturu pak můžete používat k výplachům ústní dutiny, k ošetření bolavých zubů a dásní.
– dezinfekce
Hřebíčkovou tinkturu lze použít i jako dezinfekci.
– hřebíčkový olej
Hřebíčkový olej dokáže účinně pomáhat proti bolestem kloubů a revma. Bolavá místa si olejem pravidelně masírujte. Bolest by měla zmizet během pár dní.
– repelent
Hřebíček nechejte vyluhovat v troše vody a tuto hřebíčkovou vodu postavte vedle okna nebo ke dveřím na podlahu. Odpuzuje nejen létající hmyz, ale i mravence a klíšťata. Před vstupem do lesa si kůži natřete hřebíčkovou vodou nebo ji nastříkejte oblečení.
– aromaterapie
Hřebíčkovou vodu nechejte odpařit v aromalampě a provoňte si domov. Jen to hřebíčkem nepřežeňte, mohli byste si podráždit sliznici.

Aromalampa 4 Zdroj: istock.com
Kontraindikace hřebíčku
Hřebíček je sice téměř zázračný, ale jeho účinky jsou natolik silné, že se nedoporučuje užívat při těhotenství nebo malým dětem. Lidé s problémy s trávicí a nervovou soustavou by měli užívání hřebíčku konzultovat s lékařem.