Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Zázračný hřebíček: Co si z něj vyrobit a jak ho využít v domácnosti?

Hřebíček máme většinou všichni doma. Krásně voní a nedokážeme si bez něj představit některé zvěřinové pokrmy, punč a v zimě hlavně třeba svařák. Věděli jste, že hřebíček může být i velkým pomocníkem v domácnosti? Podívejte na způsoby, jak jej prakticky využít!
Vydáno: 28.02.2019
hřebíček
hřebíček Autor: iStock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V dávných dobách byl hřebíček ceněný jak zlato pro svoje bohaté vlastnosti, léčivé účinky a silně aromatickou vůni. Malé hlavičky hřebíčku, jak jej nejběžněji známe, jsou sušená poupata Hřebíčkovce vonného (Flos caryophylli aromatici).

Účinky hřebíčku

Hřebíček je antibakteriální, ničí bakterie a posiluje imunitu. Zároveň působí i dezinfekčně a dokáže tlumit bolest. Pročišťuje organismus, je močopudný, a podporuje tak látkovou výměnu.

To ale není zdaleka všechno. Pomocí hřebíčku můžete bojovat proti paradentóze, rýmě, zánětům dýchacích cest, nevolnosti, ale i bolesti kloubům nebo revma. Dokonce by měl působit i jako afrodiziakum!

oleje - hřebíček
oleje - hřebíček
iStock

Použití hřebíčku

– léčivá tinktura

Vyrobte si z hřebíčku vlastní léčivou tinkturu, kterou budete mít stále doma k dispozici. Hrst hřebíčku nechejte namočenou několik týdnů v půl litru silného alkoholu na tmavém místě. Tinkturu pak můžete používat k výplachům ústní dutiny, k ošetření bolavých zubů a dásní.

Lichořeřišnice tinktura

Vyrobte si bylinnou tinkturu z lichořeřišnice. Návod, jak na léčivé kapky

Rýmovník jako sirup a mast

Rýmovník: Vyrobte si vlastní sirup a mast proti nachlazení! Postup je jednoduchý

– dezinfekce

Hřebíčkovou tinkturu lze použít i jako dezinfekci.

– hřebíčkový olej

Hřebíčkový olej dokáže účinně pomáhat proti bolestem kloubů a revma. Bolavá místa si olejem pravidelně masírujte. Bolest by měla zmizet během pár dní.

– repelent

Hřebíček nechejte vyluhovat v troše vody a tuto hřebíčkovou vodu postavte vedle okna nebo ke dveřím na podlahu. Odpuzuje nejen létající hmyz, ale i mravence a klíšťata. Před vstupem do lesa si kůži natřete hřebíčkovou vodou nebo ji nastříkejte oblečení.

Rostliny, které jsou přírodním repelentem.

Konec štípanců! 7 rostlin, které zaručeně odpuzují komáry. Vypěstujte si je doma

Vyrobte si účinné svíčky proti komárům!

DIY: Vyrobte si vlastní repelentní svíčky proti komárům! Krásně voní a jsou účinné

– aromaterapie

Hřebíčkovou vodu nechejte odpařit v aromalampě a provoňte si domov. Jen to hřebíčkem nepřežeňte, mohli byste si podráždit sliznici. 

Jak správně používat aromalampu?
Jak správně používat aromalampu?
istock.com

Kontraindikace hřebíčku

Hřebíček je sice téměř zázračný, ale jeho účinky jsou natolik silné, že se nedoporučuje užívat při těhotenství nebo malým dětem. Lidé s problémy s trávicí a nervovou soustavou by měli užívání hřebíčku konzultovat s lékařem.

Vyrobte si přírodní zubní pastu.

RECEPT: Vyrobte si přírodní zubní pastu. Vyčistěte si zuby bez chemie

Kokosový olej má multifunkční využití!

10 praktických způsobů, jak využít kokosový olej v domácnosti

Článek je zařazen v: hřebíček , afrodiziakum , koření , dezinfekce , tinktura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama