Užitková zahrada

18. července 2023 06:00

redakce Prima Living

Listovou zeleninu můžete vysít i uprostřed léta. Tyto 3 druhy jsou zdravé a rychle rostou

Ačkoli jsme v období sklizně, můžeme se pustit i do setí další listové zeleniny. Nepotřebuje tolik času, aby vyrostla, poskytne důležité vitamíny i minerály a dá se pěstovat jak na zahradě, tak na balkoně nebo na terase. V polovině léta můžete vysít třeba polníček nebo oblíbenou rukolu.

Rukola

Štiplavé lístky rukoly (roketa setá) neodmyslitelně patří ke středomořské kuchyni. Cestu si ale tahle listová zelenina našla i na české záhony. Rukola posiluje imunitu, čistí krev a pomáhá při detoxikaci jater. Dokonce je považována za afrodiziakum. Roste v trsech, a pokud ji chcete jíst, sklízejte ji, než její výška překročí 15 cm!

Jak pěstovat rukolu

Rukola není nijak náročná na půdu, má ráda slunce a pravidelnou zálivku, ale nesnáší přemokření. Rukolu můžete pěstovat i na buničině v miskách. Nevysévejte ji moc na husto, rozroste se. Mladé lístky se dají sklízet už za 4 týdny, pokud je pěstujeme v nádobě se substrátem. Z misky s buničinou lze sklízet už za dva týdny!

Špenát

Snad nejznámější listová zelenina, které se připisují všelijaké schopnosti, se dá sklízet několikrát do roka. Špenát dokonce zlepšuje náladu a zahání únavu. Pokud ho vysejeme teď v létě, klidně i na konci července nebo až v srpnu, pak se můžeme těšit na podzimní sklizeň.

Jak pěstovat špenát

Špenát setý potřebuje hlinitopísčitou půdu, která nesmí být kyselá. Snáší se prakticky s jakoukoli zeleninou kromě červené řepy. V létě ho můžeme vysít na záhon po rané zelenině, ale můžeme ho dát i do nádoby. Musíme ale dávat pozor, aby měl dostatek živin i vláhy, protože má mělké kořeny. Je potřeba jeho okolí pravidelně odplevelovat. Špenát se sklízí už 6 týdnů po výsevu, ještě před tím, než vykvete!

Kozlíček polníček

Polníček si k nám ještě cestu hledá, rozhodně ho nejíme tak často jako špenát, přitom při pravidelné konzumaci zvyšuje imunitu. Jeho pěstování je snadné a můžeme si ho dopřávat po celý rok včetně zimních měsíců. Dá se pěstovat jak na záhoně, tak v nádobách.

Jak pěstovat polníček

Polníček je mrazuvzdorný a můžete ho vysévat od února až do října. Pokud ho vysejeme v létě, můžeme se těšit na sklizeň už v srpnu a pak dále až do října. Salátek se dá pěstovat i v nádobách po celý rok. Potřebuje dostatek vláhy, teplo a světlo.

Zdroj: Matouš Hartman, autorský článek


Přečtěte si také