reklama

Listovou zeleninu můžete vysít i uprostřed léta. Tyto 3 druhy jsou zdravé a rychle rostou

Matouš Hartman
21. července 2020
Ačkoli jsme v období sklizně, můžeme se pustit do setí listové zeleniny. Nepotřebuje tolik času, aby vyrostla, poskytne důležité vitamíny i minerály a dá se pěstovat jak na zahradě, tak na balkoně nebo na terase. V polovině léta můžete vysít třeba polníček nebo oblíbenou rukolu.
reklama

Rukola

Štiplavé lístky rukoly (roketa setá) neodmyslitelně patří ke středomořské kuchyni. Cestu si ale tahle listová zelenina našla i na české záhony. Rukola posiluje imunitu, čistí krev a pomáhá při detoxikaci jater. Dokonce je považována za afrodiziakum. Roste vtrsech, a pokud ji chcete jíst, sklízejte ji, než její výška překročí 15 cm!

Jak pěstovat rukolu

Rukola není nijak náročná na půdu, má ráda slunce a pravidelnou zálivku, ale nesnáší přemokření. Rukolu můžete pěstovat i na buničině vmiskách. Nevysévejte ji moc na husto, rozroste se. Mladé lístky se dají sklízet už za 4 týdny, pokud je pěstujeme vnádobě se substrátem. Zmisky sbuničinou lze sklízet už za dva týdny!

Špenát

Snad nejznámější listová zelenina, které se připisují všelijaké schopnosti, se dá sklízet několikrát do roka. Špenát dokonce zlepšuje náladu a zahání únavu. Pokud ho vysejeme teď vlétě, ideálně vsrpnu, pak se můžeme těšit na podzimní sklizeň.

Jak pěstovat špenát

Špenát setý potřebuje hlinitopísčitou půdu, která nesmí být kyselá. Snáší se prakticky sjakoukoli zeleninou kromě červené řepy. Vlétě ho můžeme vysít na záhon po rané zelenině, ale můžeme ho dát i do nádoby. Musíme ale dávat pozor, aby měl dostatek živin i vláhy, protože má mělké kořeny. Je potřeba jeho okolí pravidelně odplevelovat. Špenát se sklízí už 6 týdnů po výsevu před tím, než vykvete!

Kozlíček polníček

Polníček si knám ještě cestu hledá, rozhodně ho nejíme tak často jako špenát, přitom při pravidelné konzumaci zvyšuje imunitu. Jeho pěstování je snadné a můžeme si ho dopřávat po celý rok včetně zimních měsíců. Dá se pěstovat jak na záhoně, tak vnádobách.

Jak pěstovat polníček

Polníček je mrazuvzdorný a můžete ho vysévat od února do března, včervenci a od září do října. Pokud ho vysejeme vlétě, můžeme se těšit na sklizeň už vsrpnu a pak dále až do října. Salátek se dá pěstovat i vnádobách po celý rok. Potřebuje dostatek vláhy, teplo a světlo.

Další články o pěstování:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama