reklama

Kozlíček polníček: Jak pěstovat salát s oříškovou chutí, a posilovat si tak imunitu

Lenka Valjentová
14. října 2020
Kozlíček polníček má křehké zelené lístky s lahodnou oříškovou chutí, které jsou navíc doslova nabité vitaminy a minerály. Tuhle nenáročnou listovou zeleninu můžeme pěstovat na zahradě, na balkoně i doma na okně po celý rok. Nejlepší je ale podzimní výsev, protože kozlíček polníček velmi dobře odolává mrazu, a tak můžeme sklízet zdravé čerstvé lístky po celou zimu, klidně i pod sněhem. Když si polníček budeme pravidelně dopřávat, uděláme jedině dobře,
reklama

Kozlíček polníček (Valerianella locusta)je listová zelenina vzdáleně příbuzná léčivéhokozlíku lékařského. Její šťavnaté listy obsahují velké množství vitaminů A,C a E, kyselinu listovou, rutin a také vápník, draslík, železo a hořčík.

Kozlíček polníček účinky

Při pravidelné konzumaci přirozeně zvyšuje imunitu, podporuje látkovou výměnu a krvetvorbu, odstraňuje únavu a stres, tříbí mysl a zlepšuje náladu. Nejlepší je, že lístky kozlíčku polníčku můžeme jíst během zimních měsíců, kdy je čerstvých vitaminů a minerálů nedostatek. Díky vyváženému poměru minerálů (zvláště draslíku a hořčíku) je vhodný jako prevence srdečních onemocnění, zejménainfarktu myokardu. Pro vysoký obsah kyseliny listové je doporučovaný těhotným ženám.

8 pravidel pěstování kozlíčku polníčku na zahradě

 1. Kozlíček polníček je nenáročná drobná jednoletá rostlina, která tvoří listové růžice až 10cm vysoké. Když vykvete modrobílými kvítky, dosahuje výšky až 30cm. Kozlíček polníček má křehké, sytě zelené listy. Při postupném výsevu na jaře, koncem léta a vpolovině podzimu budeme mít čerstvou listovou zeleniny celý rok. Díky tomu, že velmi dobře odolává mrazu, se dá sklízet po celou zimu!
 2. Kozlíček polníček vyséváme na záhon sdostatkem slunce a světla. Ideální teplota pro růst polníčku je 10–20 °C, dobře snáší i větší teplotní pokles, je mrazuvzdorný a nevadí mu ani –10 °C. Pokud je ale velmi chladné počasí, je dobré polníček přikrýt sklem nebo netkanou textilií, aby se nezastavil jeho růst.
 3. Půda by měla býtstředně těžká, propustná, bohatá na humus a neutrální nebo mírně zásaditá.Polníček špatně snáší přímé hnojení a kyselé půdy.
 4. Dobře se mu daří v sousedstvítymiánu, šalvěje, kostivalu a petrželky. Podzimní výsevy je vhodné plánovat do blízkosti kadeřávku, mangoldu, růžičkové kapusty nebo cibule sečky, tedy zeleniny, kterou také můžeme sklízet během zimy.
 5. Vzhledem ke krátkému vegetačnímu období není kozlíček polníček příliš ohrožený ataky škůdců a chorob. Ale jako ostatní saláty mohou být zejména jarní výsevy drobného polníčku pochoutkou slimáků a plzáků, proto je nutné salát před nimi chránit.
 6. Semena kozlíčku polníčku vyséváme na venkovní záhon od února do března (sklizeň je od dubna do května), při výsevu v červenci sklízíme od srpna do října, při výsevu od září do října od listopadu do dubna. Osivo vyséváme asi 1 cm hluboko na vzdálenost řádků zhruba 15 cm, vřádku 0,5–1 cm od sebe. Po výsevu polníček dobře zaléváme a půdu často kypříme a odplevelujeme. Vhodné je zakrýt sazenicebílou netkanou textilií, která zkrátí období vegetace.
 7. Kvůli mělkému kořenovému systému i krátké vegetaci má kozlíček polníček dost vysoké nároky na vodu. Ke zdárnému růstu potřebujedostatečnou a pravidelnou zálivku, která zajistí šťavnaté a křupavé listy. Když trpí suchem, listy žloutnou a zakrňují.
 8. Jakmile rostlině naroste čtvrtý list, můžeme kozlíček polníček sklízet. Listy se netrhají jednotlivě, ale celá listová růžice tak, žecelou rostlinku vyrýpneme nožem zezemě adůkladně omyjeme.

6 pravidel pěstování kozlíčku polníčku v nádobách

 1. Kozlíček polníček se dá úspěšně pěstovat v nádobách na balkoně, terase i doma – semínka sejeme do prostornějších květináčů, mělkých truhlíků, hlubších květinových misek.
 2. Pro pěstování použijeme dostatečně výživnou zeminu, běžný zahradnický substrát můžeme doplnit trochou vyzrálého kompostu.
 3. Osivo kozlíčku polníčku do nádob vyséváme kdykoli během roku a nejlépe rozhozem, pak zasypeme zhruba půlcentimetrovou vrstvou prosetého substrátu, uhladíme a zavlažíme. Ve vlhké půdě a při teplotě nad 10 °C vyklíčí zhruba za tři týdny.
 4. Výsev udržujeme stále mírně vlhký, vláha podporuje rychlejší vývin rostlin. Nádobu dáme na balkon, na okenní parapet či do světlé chodby, vždy co nejblíž dennímu světlu.
 5. Pokud polníček pěstujeme uvnitř za oknem, musíme dbát na to, aby měl v teplém bytě dostatek světla, jinak rychle vytáhne do výšky a nevytvoří dostatek listů.
 6. Kozlíček polníček v nádobách spíše sklízíme postupným otrháváním největších lístků, ale vhodnější je celou rostlinku vypíchnout nožem stejně jako ze záhonu.

Kozlíček polníček v kuchyni

Šťavnaté listové růžice s jemně nasládlou oříškovou chutí se upravují podobně jako hlávkový aledový salátnebojako špenát. Kozlíček polníček roste těsně u země, a tak má často lístečky zašpiněné od zeminy, proto potřebuje opravdu důkladně omýt. Do salátů používáme celé lístky. Vynikající zálivku na polníček připravíme z oleje, octa nebo citronové šťávy, trochu osolíme, opepříme a přisladíme cukrem či medem. Kozlíček polníček sepoužívá donejrůznějších salátů, dobře ladí s ředkvičkami, těstovinami, s masem, rybami, sýrem, vynikne v restovaných zeleninových směsích. Je vynikající do zimních vitaminových nápojů, dobré jsou kombinace s banánen, avokádem, jablkem či zázvorem.

Nápoj na posílení imunity

Ingredience

 • 1 menší jablko
 • 1 menší banán
 • kousek čerstvého zázvoru (asi 3 cm)
 • 3 vrchovaté hrsti kozlíčku polníčku
 • 1 lžíce citronové šťávy

Postup

Oloupeme a pokrájíme jablko, banán a zázvor vložíme do mixéru, přidáme kozlíčekpolníček a zalijeme vodou tak, aby přesahovala asi 3 cm nad ovocem a zeleninou, zakapeme citronovou šťávoua mixujeme na nejvyšším stupni zhruba 3 minuty.

Doporučená odrůda kozlíčku polníčku

Larged leaved

Odrůda Larged leaved (D´olanda a seme grosso) vytváří bohatou listovou růžici, má středně zelené, oválně prodloužené listy spoměrně výraznou žilnatinou. Listy jsou šťavnaté a mají vysokou biologickou hodnotu. Celkový vnější vzhled je polovzpřímený. Odrůda poměrně dobře přezimuje.

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama