návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Kozlíček polníček: Jak pěstovat salát s oříškovou chutí, a posilovat si tak imunitu

Lenka Valjentová , Aktualizováno: 17.09.2021
Kozlíček polníček: Jak pěstovat křehký salát s oříškovou chutí a posilovat si imunitu
Autor: istock.com Kozlíček polníček: Jak pěstovat křehký salát s oříškovou chutí a posilovat si imunitu
Kozlíček polníček má křehké zelené lístky s lahodnou oříškovou chutí, které jsou navíc doslova nabité vitaminy a minerály. Tuhle nenáročnou listovou zeleninu můžeme pěstovat na zahradě, na balkoně i doma na okně po celý rok. Nejlepší je ale podzimní výsev, protože kozlíček polníček velmi dobře odolává mrazu, a tak můžeme sklízet zdravé čerstvé lístky po celou zimu, klidně i pod sněhem. Když si polníček budeme pravidelně dopřávat, uděláme jedině dobře, protože přirozeně posiluje imunitu, ale taky odstraňuje únavu a stres, tříbí mysl a zlepšuje náladu. Poradíme, jak kozlíček polníček pěstovat na záhoně i v nádobách a prozradíme několik receptů, jak ho co nejchutněji upravit.

reklama

Kozlíček polníček (Valerianella locusta) je listová zelenina vzdáleně příbuzná léčivého kozlíku lékařského. Její šťavnaté listy obsahují velké množství vitaminů A, C a E, kyselinu listovou, rutin a také vápník, draslík, železo a hořčík.

Kozlíček polníček (Valerianella locusta) obsahuje vitaminy A, C a E, kyselinu listovou, rutin, vápník, draslík, železo a hořčík
Autor: istock.com Kozlíček polníček (Valerianella locusta) obsahuje vitaminy A, C a E, kyselinu listovou, rutin, vápník, draslík, železo a hořčík

Kozlíček polníček účinky

Při pravidelné konzumaci přirozeně zvyšuje imunitu, podporuje látkovou výměnu a krvetvorbu, odstraňuje únavu a stres, tříbí mysl a zlepšuje náladu. Nejlepší je, že lístky kozlíčku polníčku můžeme jíst během zimních měsíců, kdy je čerstvých vitaminů a minerálů nedostatek. Díky vyváženému poměru minerálů (zvláště draslíku a hořčíku) je vhodný jako prevence srdečních onemocnění, zejména infarktu myokardu. Pro vysoký obsah kyseliny listové je doporučovaný těhotným ženám.

ŠPENÁT: Vypěstujte si křehké zelené lístky a objevte jejich kouzlo

Jak pěstovat špenát? Pochutnejte si na křehkých listech a upečte slaný koláč

8 pravidel pěstování kozlíčku polníčku na zahradě

 1. Kozlíček polníček je nenáročná drobná jednoletá rostlina, která tvoří listové růžice až 10 cm vysoké. Když vykvete modrobílými kvítky, dosahuje výšky až 30 cm. Kozlíček polníček má křehké, sytě zelené listy. Při postupném výsevu na jaře, koncem léta a v polovině podzimu budeme mít čerstvou listovou zeleniny celý rok. Díky tomu, že velmi dobře odolává mrazu, se dá sklízet po celou zimu!
 2. Kozlíček polníček vyséváme na záhon s dostatkem slunce a světla. Ideální teplota  pro růst polníčku je 10–20 °C, dobře snáší i větší teplotní pokles, je mrazuvzdorný a nevadí mu ani –10 °C. Pokud je ale velmi chladné počasí, je dobré polníček přikrýt sklem nebo netkanou textilií, aby se nezastavil jeho růst.
 3. Půda by měla být středně těžká, propustná, bohatá na humus a neutrální nebo mírně zásaditá. Polníček špatně snáší přímé hnojení a kyselé půdy.
 4. Dobře se mu daří v sousedství tymiánu, šalvěje, kostivalu a petrželky. Podzimní výsevy je vhodné plánovat do blízkosti kadeřávku, mangoldu, růžičkové kapusty nebo cibule sečky, tedy zeleniny, kterou také můžeme sklízet během zimy.
 5. Vzhledem ke krátkému vegetačnímu období není kozlíček polníček příliš ohrožený ataky škůdců a chorob. Ale jako ostatní saláty mohou být zejména jarní výsevy drobného polníčku pochoutkou slimáků a plzáků, proto je nutné salát před nimi chránit. 
 6. Semena kozlíčku polníčku vyséváme na venkovní záhon od února do března (sklizeň je od dubna do května), při výsevu v červenci sklízíme od srpna do října, při výsevu od září do října od listopadu do dubna. Osivo vyséváme asi 1 cm hluboko na vzdálenost řádků zhruba 15 cm, v řádku 0,5–1 cm od sebe. Po výsevu polníček dobře zaléváme a půdu často kypříme a odplevelujeme. Vhodné je zakrýt sazenice bílou netkanou textilií, která zkrátí období vegetace.
 7. Kvůli mělkému kořenovému systému i krátké vegetaci má kozlíček polníček dost vysoké nároky na vodu. Ke zdárnému růstu potřebuje dostatečnou a pravidelnou zálivku, která zajistí šťavnaté a křupavé listy. Když trpí suchem, listy žloutnou a zakrňují.
 8. Jakmile rostlině naroste čtvrtý list, můžeme kozlíček polníček sklízet. Listy se netrhají jednotlivě, ale celá listová růžice tak, že celou rostlinku vyrýpneme nožem ze země a důkladně omyjeme. 
Kozlíček polníček je nenáročná drobná jednoletá rostlina, která tvoří listové růžice
Autor: istock.com Kozlíček polníček je nenáročná drobná jednoletá rostlina, která tvoří listové růžice

6 pravidel pěstování kozlíčku polníčku v nádobách

 1. Kozlíček polníček se dá úspěšně pěstovat v nádobách na balkoně, terase i doma – semínka sejeme do prostornějších květináčů, mělkých truhlíků, hlubších květinových misek.
 2. Pro pěstování použijeme dostatečně výživnou zeminu, běžný zahradnický substrát můžeme doplnit trochou vyzrálého kompostu.
 3. Osivo kozlíčku polníčku do nádob vyséváme kdykoli během roku a nejlépe rozhozem, pak zasypeme zhruba půlcentimetrovou vrstvou prosetého substrátu, uhladíme a zavlažíme. Ve vlhké půdě a při teplotě nad 10 °C vyklíčí zhruba za tři týdny.
 4. Výsev udržujeme stále mírně vlhký, vláha podporuje rychlejší vývin rostlin. Nádobu dáme na balkon, na okenní parapet či do světlé chodby, vždy co nejblíž dennímu světlu.
 5. Pokud polníček pěstujeme uvnitř za oknem, musíme dbát na to, aby měl v teplém bytě dostatek světla, jinak rychle vytáhne do výšky a nevytvoří dostatek listů.
 6. Kozlíček polníček v nádobách spíše sklízíme postupným otrháváním největších lístků, ale vhodnější je celou rostlinku vypíchnout nožem stejně jako ze záhonu.
Kozlíček polníček se dá úspěšně pěstovat v nádobách na balkoně, terase i doma
Autor: istock.com Kozlíček polníček se dá úspěšně pěstovat v nádobách na balkoně, terase i doma

Kozlíček polníček v kuchyni

Šťavnaté listové růžice s jemně nasládlou oříškovou chutí se upravují podobně jako hlávkový a ledový salát nebo jako špenát. Kozlíček polníček roste těsně u země, a tak má často lístečky zašpiněné od zeminy, proto potřebuje opravdu důkladně omýt. Do salátů používáme celé lístky. Vynikající zálivku na polníček připravíme z oleje, octa nebo citronové šťávy, trochu osolíme, opepříme a přisladíme cukrem či medem. Kozlíček polníček se používá do  nejrůznějších salátů, dobře ladí s ředkvičkami,  těstovinami, s masem, rybami, sýrem, vynikne v restovaných zeleninových směsích. Je vynikající do zimních vitaminových nápojů, dobré jsou kombinace s banánen, avokádem, jablkem či zázvorem.

Listy kozlíčku polníčku s jemně nasládlou oříškovou chutí se upravují podobně jako hlávkový salát
Autor: istock.com Listy kozlíčku polníčku s jemně nasládlou oříškovou chutí se upravují podobně jako hlávkový salát

Nápoj na posílení imunity

Ingredience

 • 1 menší jablko
 • 1 menší banán
 • kousek čerstvého zázvoru (asi 3 cm)
 • 3 vrchovaté hrsti kozlíčku polníčku
 • 1 lžíce citronové šťávy

Postup

Oloupeme a pokrájíme jablko, banán  a zázvor vložíme do mixéru, přidáme kozlíček polníček a zalijeme vodou tak, aby přesahovala asi 3 cm nad ovocem a zeleninou, zakapeme citronovou šťávou a mixujeme na nejvyšším stupni zhruba 3 minuty.

Kozlíček polníček: odrůda Larged leaved (D´olanda a seme grosso)
Autor: archiv Semo Kozlíček polníček: odrůda Larged leaved (D´olanda a seme grosso)

Doporučená odrůda kozlíčku polníčku

Larged leaved

Odrůda Larged leaved (D´olanda a seme grosso) vytváří bohatou listovou růžici, má středně zelené, oválně prodloužené listy s poměrně výraznou žilnatinou. Listy jsou šťavnaté a mají vysokou biologickou hodnotu. Celkový vnější vzhled je polovzpřímený. Odrůda poměrně dobře přezimuje.

Mohlo by vás zajímat:

Jak naložit s jarní úrodou ředkviček

Co s úrodou ředkviček? Upečte je nebo udělejte pesto z ředkvičkových listů

Řeřicha: Jak v zimě vypěstovat čerstvou zeleninu plnou vitaminů

Jak v zimě vypěstovat řeřichu, která je plná vitaminů

Jaké zelené koření podporuje hubnutí? Kopr, saturejka a řeřicha!

Kopr, saturejka a řeřicha podporují hubnutí. Připravte si olej, ocet i bylinkový koktejl

Salát je nejen chutný, ale i krásný

Čerstvý salát si v květináči za oknem můžete pěstovat celý rok. Jaké jsou vhodné odrůdy?

reklama

Článek je zařazen v: Kozlíček polníček (Valerianella locusta) , kozlíček polníček pěstování , kozlíček polníček recepty , kozlíček polníček pro zdraví , salát polníček

reklama

Přečtěte si také