Pěstování červené řepy: Jednoduchý návod pro bohatou úrodu
Červená salátová řepa je na pěstování poměrně nenáročná rostlina. Dužnaté bulvičky s červenofialovým zabarvením jsou nabité vitaminy a vlákninou. A ještě k tomu výborně chutnají! Poradíme, jak tuhle úžasnou kořenovou zeleninu pěstovat.
Červená salátová řepa (Beta vulgaris) se dá u nás pěstovat prakticky všude, není příliš náročná. Dužnaté bulvičky s charakteristickým červenofialovým zabarvením patří k nejzdravějším zeleninám.
Přečtěte si: Tuřín je dokonalá kořenová zelenina. Snadno se pěstuje, výborně chutná a prospívá zdraví
Proč jíst červenou řepu
„Červená salátová řepa je bohatá na vitaminy a minerály, ale hlavně na vlákninu, rozpustnou i nerozpustnou. Nerozpustná napomáhá hladké funkci zažívacího ústrojí, ta rozpustná zase snižuje obsah cukru a cholesterolu v krvi. Červená barviva anthokyany pomáhají snižovat krevní tlak, betain působí podporuje činnost jater,“ shrnuje prospěšnost červené řepy pěstitel ing. P. Gajdoštin. A navíc je velice chutná.

Semena červené řepy vyséváme od poloviny dubna do konce května. Když chceme sklízet malé bulvičky, vysejeme semínka později. Červenou řepu můžeme také vysévat v týdenních intervalech, abychom ji mohli sklízet průběžně. Zdroj: iStock
Kde pěstovat červenou salátovou řepu
Červená řepa potřebuje ke zdárnému růstu půdu lehkou až středně těžkou, na živiny bohatou, dobře propustnou s pH 6,5–6,8. Když máme půdu příliš kyselou, pomůže nám podzimní vápnění. Před výsevem nehnojíme!
„Optimálně řepu pěstujeme na záhoně po luštěninách, tedy hrachu a fazolích. Pro červenou řepu jsou dobrými sousedy kedlubny, okurky, listové saláty, cibule, česnek, z bylin saturejka. Naopak jí nesvědčí sousedství s bramborami, rajčaty a zejména s mangoldem," radí pěstitel ing. Jan Prášil.
Bude vás zajímat: Po ledových mužích je správný čas na přímý výsev okurek, cuket a dýní na záhon
Výsev červené řepy
- Semena červené řepy vyséváme od poloviny dubna do konce května. Když chceme sklízet malé bulvičky, vysejeme semínka později.
- Červenou řepu můžeme také vysévat v týdenních intervalech, abychom ji mohli sklízet průběžně.
- Osivo vyséváme do řádků vzdálených 30 až 40 cm od sebe a do hloubky 2–4 cm. Vyséváme 15–20 g osiva na 10 m².
- Po vysetí opatrně řádky přihrneme, přitiskneme a opatrně zalijeme.
- Nic nepokazíme, když vyseté řádky překryjeme bílou netkanou textilií. Ochráníme rostlinky před nepřízní počasí a mírně je přirychlíme.
- Když rostlinky červené řepy vzejdou a vytvoří nejméně tři lístky, protrháme je na vzdálenost nejméně 10 cm, aby se vyvinuly stejnoměrně velké bulvy. Necháme růst rostlinky s nejtmavšími lístky.
- Z hustých výsevů lze vypěstovat malé bulvičky pro konzervaci v celku.

Péče o červenou řepu
V průběhu vegetační doby (pohybuje se podle odrůdy mezi 60 a 120 dny) porost řepy přihnojíme prosetým vyzrálým kompostem nebo zkvašenými slepičinci. Ovšem nikdy ne později než zhruba 35 dní před předpokládanou sklizní. Záhon s červenou řepu pravidelně kypříme a odplevelujeme.
Červená řepa vyžaduje vydatnější zálivku zejména v prvním měsíci růstu. Později, pokud není delší sucho, již není zálivka tolik nutná. Ale v letním suchém a horkém počasí rostlinkám vodu dopřejeme; půda však nesmí být přemokřená.
Inspirujte se: Červená řepa s křenem je vynikající a zdravá pochoutka. Zkuste dva lákavé recepty
Kdy se sklízí červená řepa
„Čím menší, tím lepší! Nenechávejme proto řepu přerůst. Menší bulvičky jsou křehké a dobře vybarvené, u starších a příliš velkých se zvyšuje nebezpečí dřevnatění," zdůrazňuje P. Gajdoštin.
- Červenou řepu sklidíme průběžně, nejpozději před příchodem mrazů.
- Vyrýváme ji opatrně i s kořenem 2–3 cm nad bulvou.
- Rukou vykroutíme listy asi 2 cm nad vrcholem kořene tak, abychom nepoškodili listové srdíčko. Tak zabráníme odpařování vody a následnému sesychání bulvičky.

Červená řepa vyžaduje vydatnější zálivku zejména v prvním měsíci růstu. Později, pokud není delší sucho, již není zálivka tolik nutná. Ale v letním suchém a horkém počasí rostlinkám vodu dopřejeme; půda však nesmí být přemokřená. Zdroj: iStock
Choroby červené řepy
Na listech jsou šedé skvrnky s fialovými okraji: Listy řepy napadla cerkosporióza, houba skvrnatička řepná (Cercospora beticola). „Charakteristické skvrny s fialovým lemem se objevují na starších listech. Postupně se v listech udělají dírky a usychají. Proti téhle houbové chorobě se můžeme bránit pouze střídáním plodin, tedy že na stejný záhon vysejeme červenou řepu až po třech až čtyřech letech," doporučuje J. Prášil.

Jak zpracovat červenou salátovou řepu
Červená salátová řepa je nejzdravější syrová, dobře se uplatní v nejrůznějších salátech a pomazánkách, je dobrá v kombinaci s křenem. Výborné je carpaccio z červené řepy. Připravují se z ní také čerstvé šťávy.
U nás to sice až tak není běžné, ale výborné jsou také mladé listy řepy. Dají se použít na přípravu špenátu nebo do směsných listových salátů.
Bulvičky se mohou vařit, grilovat, péct i zapékat, jsou nedílnou součástí mnoha přesnídávkových polévek, především boršče, hodí se do slaných buchet a koláčů.
A samozřejmě se dá nakládat, buď samostatně ve sladkokyselém nálevu, nebo v zeleninových směsích.

Polopozdní až pozdní odrůda červené řepy Renova s válcovitou bulvičkou má tmavě červený hladký povrch. Dužina je stejnoměrně červená, bez výrazné kroužkovitosti, příjemně nasládlé jemné chuti. Zdroj: SEMO, archiv Semo
Oblíbené odrůdy pro pěstování červené řepy
- Alexis: Jednoklíčková salátová řepa, tudíž ji po vzejití není nutné jednotit. Poloraná odrůda pro letní a podzimní sklizně. Dužina je lahodná, karmínově červená, bez pruhů, s vysokým obsahem barviv.
- Anello: Salátová řepa s bílou dužinou s výraznými růžově červenými pruhy a výtečnou chutí. Mladé listy se dají použít na saláty podobně jako mangold. Můžeme sklízet mladé bulvičky v průběhu léta nebo plně dorostlé na zimní uskladnění.
- Betina: Kulovitá, intenzivně zbarvená odrůda se zvlášť jemnou dužinou. Má dobrou odolnost vůči listovým chorobám.
- Bona je polopozdní velmi výnosná odrůda. Bulva je kulovitá, dužina intenzivně červená, bez kruhů. Povrch je hladký.
- Boro F1: Kulatá červená řepa do nepohody se spolehlivým výnosem. Má silný kořenový systém, který jí umožňuje úspěšně přečkat nepříznivé podmínky a sucho. Odrůda je poloraná s výbornou kvalitou dužiny, ta je homogenně tmavě červená, bez viditelných bělavých kruhů.
- Červená kulatá je tradiční osvědčená odrůda, která nezklame. Intenzívně vybarvený povrch i dužina s jemně prokreslenými, širokými pruhy. Univerzálně použitelná na přímý konzum i konzervování.
- Kahira: Raná odrůda pro letní až podzimní sklizně. Bulva je ploše kulovitá, s purpurově červenou slupkou. Dužina je stejnoměrně vybarvená, tmavě purpurově červená, bez výrazných kruhů. Odrůda je odolná proti vybíhání do květu.
- Monopoly: Poloraná odrůda odolná k vybíhání, kulaté dobře probarvené bulvičky. Vyséváme v dubnu až květnu, do sponu 30 × 8 cm, výsev může být přesný a včasný, neboť díky jednoklíčkovému osivu odpadá jednocení.
- Monika: Podlouhlá řepa s intenzivně vybarvenou dužinou bez světlých kruhů. Bulva je hladká, dorůstající délky 21─26 cm.
- Pablo F1: Hybridní „baby“ řepa pro mlsné jazýčky. Hladké a vyrovnané bulvičky s malou růžicí listů. Jemná, výrazně karmínová dužina.
- Renova: Univerzální odrůda s válcovitou bulvou. Kořen je dobře probarven, dužina je jemné, nasládlé chuti. Dobrá odolnost k chorobám i k vybíhání do květu.
Zdroje: almanac.com, fresh.iprima.cz, pěstitel ing. Jan Prášil, pěstitel ing. Peter Gajdoštin