Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Proč používat guáno, přírodní hnojivo z trusu mořských ptáků?

Je osvědčené staletími, můžete ho koupit v krabicích a snadno použít. Guáno je trus mořských ptáků nebo netopýrů, který poskytne rostlinám dostatek živin. Jeden čas bylo guáno tak významné, že na něm stála peruánská ekonomika. Můžete ho použít v bytě i na zahradě.
Vydáno: 06.06.2020, Matouš Hartman
guáno peru hnojivo
Autor: undefined guáno peru hnojivo

Jak použít guáno?

Protože guáno patří mezi přírodní hnojiva, je univerzální. Můžete s ním hnojit nejen květiny, ale také zeleninu a ovoce (třeba jahody). Použití guána je jednoduché. Máte v zásadě dvě cesty, jak peruánské hnojivo použít.

Promíchat se substrátem

Pokud se chystáte sázet, promíchejte guáno se substrátem. V českých obchodech totiž většinou seženete guáno granulované. Jedná se o malé kuličky, které se snadno dávkují. Do hotové směsi pak můžete vysazovat rostlinky.

Přihnojovat

Osvědčilo se nám i jednoduché přihnojování, kdy se nasype granulované guáno na povrch hlíny a zalije se vodou. Granule se během pár dní rozloží a spojí s půdou. Lze použít jak pro balkonové květiny, tak pro pokojovky.

Guáno je univerzální hnojivo
Autor: istock.com Guáno je univerzální hnojivo

Nevýhoda guána

Guáno je přírodní a tím začíná jeho nevýhoda… První dny poměrně nepříjemně zapáchá. Hodí se tak spíše na balkon nebo na terasu, případně pro pokojovky během letnění.

Historie guána

Guáno používali už peruánští Indiáni. Ostatně i jeho název pochází z kečujštiny, tedy jazyka, který se používal v incké říši. Guáno (nebo wánu) v kečujštině znamená „hnojivo“. I když se to může zdát neskutečné, guáno se nesbírá, ale těží. Je totiž trusem mořských ptáků, kteří přilétají na ostrovy u peruánského pobřeží. Zanechávají po sobě silné vrstvy trusu, které postupem času krystalizují a následně se ve velkém množství těží.

Takhle se těží guáno na ostrovech u pobřeží Peru
Autor: istock.com Takhle se těží guáno na ostrovech u pobřeží Peru

Mezi roky 1845 a 1866 bylo guáno natolik žádané, že určovalo ekonomiku i politiku Peru. Kupovaly ho hlavně Spojené státy a Velká Británie. Hrálo roli i ve válce, kterou Peru vedlo s Chile mezi lety 1879 a 1883. Když se objevila umělá hnojiva, jeho význam upadl. Dnes ale obliba guána roste nejen v ekologickém zemědělství.

Článek je zařazen v: guano , hnojivo
Speciály: Ekologické bydlení , Pěstování na balkoně

reklama