Proč používat guáno, přírodní hnojivo z trusu mořských ptáků?

Je osvědčené staletími, můžete ho koupit v krabicích a snadno použít. Guáno je trus mořských ptáků nebo netopýrů, který poskytne rostlinám dostatek živin. Jeden čas bylo guáno tak významné, že na něm stála peruánská ekonomika. Můžete ho použít v bytě i na zahradě.

Jak použít guáno?

Protože guáno patří mezi přírodní hnojiva, je univerzální. Můžete sním hnojit nejen květiny, ale také zeleninu a ovoce (třeba jahody). Použití guána je jednoduché. Máte vzásadě dvě cesty, jak peruánské hnojivo použít.

Promíchat se substrátem

Pokud se chystáte sázet, promíchejte guáno se substrátem. Včeských obchodech totiž většinou seženete guáno granulované. Jedná se o malé kuličky, které se snadno dávkují. Do hotové směsi pak můžete vysazovat rostlinky.

Přihnojovat

Osvědčilo se nám i jednoduché přihnojování, kdy se nasype granulované guáno na povrch hlíny a zalije se vodou. Granule se během pár dní rozloží a spojí spůdou. Lze použít jak pro balkonové květiny, tak pro pokojovky.

Nevýhoda guána

Guáno je přírodní a tím začíná jeho nevýhoda… První dny poměrně nepříjemně zapáchá. Hodí se tak spíše na balkon nebo na terasu, případně pro pokojovky během letnění.

Historie guána

Guáno používali už peruánští Indiáni. Ostatně i jeho název pochází zkečujštiny, tedy jazyka, který se používal v incké říši. Guáno (nebo wánu) v kečujštiněznamená „hnojivo“. I když se to může zdát neskutečné, guáno se nesbírá, ale těží. Je totiž trusem mořských ptáků, kteří přilétají na ostrovy u peruánského pobřeží. Zanechávají po sobě silné vrstvy trusu, které postupem času krystalizují a následně se ve velkém množství těží.

Mezi roky 1845 a 1866 bylo guáno natolik žádané, že určovalo ekonomiku i politiku Peru. Kupovaly ho hlavně Spojené státy a Velká Británie. Hrálo roli i ve válce, kterou Peru vedlo sChile mezi lety 1879 a 1883. Když se objevila umělá hnojiva, jeho význam upadl. Dnes ale obliba guána roste nejen vekologickém zemědělství.


Přečtěte si také